Ознака: УКИМ
Македонија 16.12.22 | 16:11

УКИМ: Промовирани 23 доктори на наука од здравството, медицинските и општествените науки

Во Ректоратот на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје денеска се одржа промоција на доктори на науката, од областа на медицинските науки и здравството и општествените...

Македонија 02.12.22 | 12:40

Синдикатот на УКИМ најави потпишување на колективниот договор до 29 декември

Конечниот колективен договор ќе биде потпишан најдоцна до 29 декември, а ќе претходи уште една средба, на 9 декември, со министерот за финансии за исполнување на нашето...

Македонија 28.11.22 | 15:42

Со „злато“, „кукле“, „маче“ им се обраќаат професорите од УКИМ на студентките, а тие не знаат каде да пријават

Еден од пет студенти или 21,3 отсто биле во ситуација професор/ка да им се обрати со прекар како „девојче“, „злато“, „кукле“, „маче“. Еден од четири студенти или 26,2...

Македонија 04.10.22 | 09:12

Денеска му е приемен ден: Синдикатот на УКИМ ќе се сретне со Ковачевски

По барање на Синдикатот на УКИМ денеска ќе се одржи средба во Владата на Република Македонија на која треба да се разговара за барањата од Синдикатот. Потпишување колективен...

Македонија 03.10.22 | 08:12

Прв академски час на факултетите на УКИМ, почнува студиската 2022/2023 година

На факултетите во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје денеска ќе бидат организирани први академски часови за симболично означување на почетокот...

Македонија 01.10.22 | 19:36

По две КОВИД-години, првиот академски час на УКИМ со физичко присуство

Почетокот на новата студиска 2022/2023 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје вечерва беше одбележан на Машинскиот факултет со прв академски час кој, првпат...

Македонија 27.09.22 | 11:22

УКИМ пред штрајк: Никогаш не сме биле со пониски плати, а Владата нè игнорира

Ако до петок Владата не седне на маса со Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Синдикатот ќе иницира помирување пред штрајк. Претседателот на...

Македонија 27.09.22 | 09:50

Проф. д-р Ристов: Професор на УКИМ зема плата пониска од просечната – 30.590 денари

Под просекот на државното ниво е платата на доцент, доктор на науки на УКИМ, бидејќи зема плата од 30.590 денари, изјави проф. д-р Ангел Ристов, претседател на Сојузот на...

Македонија 23.09.22 | 11:04

Синдикатот на УКИМ најавува медијација пред штрајк ако Владата не ги повика на средба за нивните барања

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје очекува средба во Владата за исполнување на нивните барања и доколку таа не се реализира до крајот...

Македонија 30.08.22 | 08:54

Почнува првиот уписен рок на УКИМ за десет илјади слободни места

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Скопје денеска и утре е првиот рок за пријавување за упис во прва година во академската 2022/2023 година за кандидатите кои се рангираат...

Македонија 23.08.22 | 08:47

Мал интерес за македонски јазик, најголем за ФИНКИ: Слободни над 1.000 места за нови студенти на УКИМ

Од 23-те факултети кои се во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, четири нудат по над илјада слободни места за студенти кои би се запишале во прва...

Македонија 19.08.22 | 10:07

„Отворен ден“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје денеска организира „Отворен ден“. Настанот ќе се одржи во просториите на секој од факултетите во два термина, од...

Македонија 15.08.22 | 15:19

УКИМ го нема во првите илјада рангирани универзитети на Шангајската листа 2022

На најновото рангирање на универзитетите во светот во 2022 година на Шангајската листа, во првите сто се 39 од Соединетите Американски Држави. Прв на листата е Универзитетот...

Македонија 04.07.22 | 15:09

Хакиран фејсбукот на УКИМ, се споделуваат кинески видеа кои предизвикаа исмејување и револт кај студентите

Официјалната Фејсбук страница на Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје е најверојатно хакирана веќе еден месец, но по се изгледа админот не е запознаен со проблемот. Како...

Македонија 28.06.22 | 11:08

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска донесе одлука да го одложи протестот што беше најавен за 30 јуни бидејќи добиле одговор од...

Македонија 25.06.22 | 11:32

Студентите на Истанбулскиот универзитет ќе може да го изучуваат македонскиот јазик

Со заложби на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) од следната академска...

Македонија 16.06.22 | 10:44

Синдикатот на УКИМ најави мирен протест пред Владата на 30 јуни

Сојузот на синдикати на вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје соопшти дека на 30 јуни од 19 часот ќе организира мирен протест пред Владата за да го...

Македонија 02.06.22 | 12:24

Понуденото покачување е под ниво, велат професорите од УКИМ и најавуваат помасовен протест

Со протест пред Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска Сојузот на синдикати на УКИМ побара потпишување нов колективен договор и достоинствени...

Македонија 02.06.22 | 08:26

Синдикатот на УКИМ бара повисоки плати, Шаќири одговори покачување ќе има од септември

Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј’ ги повика вработените, наставниот и ненаставниот кадар на УКИМ, денеска со предупредувачки протест пред...

Македонија 31.05.22 | 15:10

Професорите од УКИМ в четврток на протест

Сојузот на синдикати на Универзитетот Свети Кирил и Методиј (УКИМ) го повика наставниот и ненаставниот кадар, в четврток на 2 јуни во 10 часот пред платото на Ректоратот...