Ознака: УЈП
Македонија 29.08.19 | 21:23

Лукаревска: Налозите се доставени, УЈП влезе во фирмите, финансиската истрагата за „Рекет“ се проширува

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека ги доставила налозите за финансиска контрола на четири фирми...

Македонија 26.08.19 | 20:03

Притисокот на власта и преку државните институции: Инспектори од УЈП наместо во „Рекет“ испратени во Алфа ТВ

Инспектори од Управата за јавни приходи денеска влегоа во едниствената критичка телевизија во Македонија, ТВ Алфа. И додека целата јавност очекуваше УЈП да ги чешла...

Македонија 23.08.19 | 15:04

Инспектори од УЈП влегоа во „Шутка“, му врачија налог на Боки 13

Инспектори од Управата за јавни приходи (УЈП) попладнево беа во притворското одделение на Затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, за да го известат првоосомничениот во...

Економија 23.08.19 | 08:54

УЈП денеска влегува во 1ТВ и БМЈ Груп

Управата за јавни приходи (УЈП) од денеска почнува со контролите во фирмите на Бојан Јовановски и кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“. Контролите...

Економија 21.08.19 | 16:10

УЈП ќе почне контроли кај физичките и правните лица поврзани со „Рекет“

Управата за јавни приходи (УЈП) до петок ќе даде налози за отпочнување на контроли кај физичките и правните лица поврзани со случајот „Рекет“, најави денеска директорката...

Економија 10.08.19 | 09:14

Кој должи најмногу во УЈП?

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници бр.08/2019 за долгови доспеани до 30.04.2019 и неплатени до 31.07.2019 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален...

Економија 11.07.19 | 10:30

Кои бизнисмени и компании се на листата на должници на УЈП?

Објавена новата Листа на должници од страна на Управата за јавни приходи (УЈП) со долгови кои се доспеани до 31. март, а неплатени до 30 јуни оваа година. Вкупно објавениот...

Економија 05.07.19 | 13:39

За поврат на ДДВ од 600 денари месечно, граѓаните треба да потрошат 26.600 денари

За поврат од 600 денари месечно од ДДВ едно лице треба да оствари промет од 26.600 денари, доколку сите сметки се со 18 проценти ДДВ, информираа од Управата за јавни приходи...

Економија 02.07.19 | 21:48

Парите од повратокот на ДДВ ќе може да ги земе извршител

Почна повратокот на ДДВ. Граѓаните од вчера почнаа со собирање на фискалните сметки од производите кои ги купиле и услугите кои ги добиле, а за кои платиле најмногу 30.000...

Економија 02.07.19 | 15:08

УЈП: Безбедни се сите податоци во апликацијата МојДДВ

Управата за јавни приходи (УЈП) денеска информира дека апликацијата МојДДВ е безбедна за преземање и инсталирање со цел граѓаните да го остварат правото на поврат на...

Економија 01.07.19 | 13:24

Колку и семејства да живеат на една адреса, поврат на ДДВ ќе добие секој со важечка трансакциска сметка

Од денеска е активна апликацијата Мој ДДВ, што значи дека корисниците на мобилните телефони можат да си скенираат бар кодовите на фискалните сметки и да ги испраќаат...

Економија 01.07.19 | 08:17

Од денес повраток на ДДВ за граѓаните, отворени многу прашања

Граѓаните првпат имаат можност да побараат поврат на 15 проценти од платениот данок на додадена вредност (ДДВ) откако денеска почна примената на владиниот проект „Мој...

Економија 27.06.19 | 14:07

1TВ контра УЈП: Сметката не е блокирана

Менаџментот на 1ТВ тврди дека сметката на телевизијата е активна, иако пред тоа Управата за јавни приходи потврди дека сметката е блокирана. Во врска со тенденциозните...

Економија 27.06.19 | 09:49

УЈП ја блокирала сметката на 1ТВ?

Управата за јавни ја приходи ја блокирала сметката на 1 ТВ, дознава „Фактор“. Веста засега не е потврдена, но според информациите до кои дојде „Фактор“, сметката даночниците...

Економија 21.06.19 | 15:18

За поврат на ДДВ не мора да ги чувате сметките: Доволно е да ги скенирате

Повратот на 15 отсто од ДДВ, ќе се врши на вкупниот износ на ДДВ искажан во фискалната сметка, независно од тоа дали фискалната сметка ќе содржи поединечни артикли со...

Економија 19.06.19 | 14:37

Повратот на ДДВ ќе може да го прават и постарите лица без паметен телефон: УЈП ќе им помага со мобилни екипи

Oд 1 јули годинава стартува повратот на ДДВ на сите граѓани кои скенираните баркодови на фискалните сметки ќе ги испратат на УЈП преку мобилната апликација „Мој ДДВ“....

Економија 13.06.19 | 19:29

Мицкоски: Тевдовски лаже дека Буџетот се полни, ќе ни се случи економски шок

Владата и УЈП имаат дупка од 3 милијарди денари уште во првите 5 месеци од годината – обелодени во емисијата Отворено на Алфа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Вести Балкан 08.06.19 | 08:55

За граѓаните да не плаќаат двојно, портал за проверка на неплатените казни

Поради многуте поплаки на граѓаните дека за платени казни плаќаат и двојно, бидејќи потврдата се „изгубила“ патувајќи меѓу институциите, Србија воведе Регистар на...

Економија 07.06.19 | 13:05

Вие ќе платите двојно, а ќе биде казнета и фирмата каде што работите: Чувајте ги уплатниците од платените казни!

Чувајте ги сметките и уплатниците од платените казни, УЈП може одново да ви побара пари, предупредува скопјанец кој лани си платил казна за судска пресуда од околу 300...

Економија 02.06.19 | 08:11

Само уште денес проверка на годишните даночни пријави од УЈП

Истекува рокот за увид во претпополнетата Годишна даночна пријава за 2018 година што значи дека даночните обврзници кои се регистрирани на системот е-Персонлен данок...