Ознака: ухмр
Сервиси 18.08.21 | 14:38

УХМР: Викендов пороен дожд на повеќе места

Најмногу дожд -13 литри на квадратен метар вчера наврна во Струмица, по што следат Скопје со 12 литри, Штип со 11, Берово со шест, Куманово и Виница со по три и Крива Паланка...

Сервиси 10.08.21 | 09:11

УХМР со ново предупредување: Активирана портокалова фаза – очекувајте многу високи температури

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен, на места повремено засилен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал...

Сервиси 03.08.21 | 12:37

УХМР најавува портокалова фаза, од петок намалување на температурите

Времето до четврток ќе биде стабилно и многу топло, а ќе се активира и портокаловото ниво на опасност од високи температури, соопшти УХМР. Особено топло се очекува да...

Сервиси 27.07.21 | 23:04

УХМР: Утре ќе биде пекол

Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Попладне во планинските...

Сервиси 19.07.21 | 09:49

УХМР денеска најавува големо невреме

Денеска се очекува променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен...

Сервиси 18.07.21 | 18:16

Предупредување од УХМР: И ноќеска ќе има пороен дожд, грмежи и засилен ветер

До крајот на денот и во текот на ноќта ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во Скопската Котлина исто така до...

Сервиси 16.07.21 | 12:40

УХМР најавува поројни дождови, можни излевања на вода во дел од урбаните средини

Од денеска попладне до вторник, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер....

Сервиси 15.07.21 | 14:28

УХМР издаде предупредување за наредните денови: Во овие делови од денот не излегувајте од дома!

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Попладне претежно во северните делови ќе има локална појава на...

Сервиси 11.07.21 | 18:06

Од УХМР со предупредување: Доаѓа бура

Времето до крајот на денов ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално се можни поинтензивни процеси со пообилен...

Сервиси 10.07.21 | 14:27

УХМР предупредува: Попладне и утре невреме со пороен дожд, силни електрични празнења, ветер и град

Синоптичарите за денеска попладне и за утре најавуваат нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа, како што најавуваат, процесите ќе бидат поинтензивни...

Сервиси 21.06.21 | 16:20

УХМР со вонредно предупредување: Попладнево можни се поплави во градските средини

Ако поројните врнежи што се прогнозираат за попладнево се случат за краток временски период, можна е појава на брзо истекување на водите по малите водотеци и суводолиците...

Сервиси 21.06.21 | 10:52

Попладне невреме со пороен дожд и грмежи

УХМР најавува дека околу пладне и попладне ќе има локална појава на нестабилност проследена со невреме, интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, силен ветер...

Сервиси 18.06.21 | 12:27

УХМР со вонредна прогноза: Попладнево бура, но од понеделник над 35 степени

Продолжува периодот на променливо и нестабилно време. Како што најави УХМР, попладнево повторно се очекуваат врнежи, грмежи и засилен ветер, а така ќе биде и во следните...

Сервиси 11.06.21 | 09:28

Попладнево пороен дожд и грмежи

Претпладне времето ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, јавува УХМР. Локално...

Сервиси 06.06.21 | 13:29

УХМР со вонредна прогноза, подгответе се за невреме

Времето во недела претпладне ќе биде сончево и топло со мала облачност а попладне претежно на истокот и североистокот од земјата ќе има локален развој на нестабилна...

Сервиси 04.06.21 | 12:16

УХМР со голема прогноза: Какво време нè чека во 2021?

Летото 2021 се очекува дека ќе биде потопло, со поголема веројатност за позитивни отстапувања на температурата на воздухот од многугодишните просеци и врнежи во рамките...

Сервиси 12.05.21 | 14:45

УХМР со предупредување: Попладнево останете дома

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност со услови за краткотраен дожд на северозападот. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, особено...

Сервиси 08.04.21 | 13:05

УХМР: Временска прогноза за следните четири дена

Според најновите информации од УХМР денеска ќе преовладува претпладне променливо облачно време, а во текот на денот облачноста ќе се намали и ќе преовладува сончево...

Сервиси 13.02.21 | 22:25

Вонредна прогноза на УХМР: Снег ќе врне без престан

Времето во целата земја денеска е облачно, студено и ветровито, насекаде со врнежи од снег и температури под нулата. Според информацијата на УХМР најмногу снег има на...

Сервиси 12.02.21 | 12:39

Oд понеделник утрински температури до -17, дневните само до 2 степена

УХМР за следните денови најавува многу студен бран, со утрински температури до -17 степени и умерен до засилен северен ветер. Како што информира, за време на викендот...