Ознака: училиште
Свет 02.05.19 | 12:22

Наставниците ќе можат да носат пиштол во училница во Флорида

Законодавната власт на Флорида одобри закон кој ќе им дозволува на наставниците да носат пиштол во училниците, како мерка за спречување ситуации како што беше смртоносниот...

Македонија 30.04.19 | 12:25

Македонската и албанската влада заеднички ќе реновираат едно училиште во Пустец

Пријателските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија продолжуваат да се зацврстуваат со реализација на проекти од заеднички интерес, со посебна...

Црна хроника 15.04.19 | 16:06

Момче прободено вчера во двор на основно училиште

Синоќа околу 23 часот, било пријавено дека К.М. (19) од Скопје во дворот на ОУ „26-ти Јули“ во населба Шуто Оризари – Скопје, бил физички нападнат од две лица, кои му нанеле...

Свет 13.03.19 | 19:06

Масакр во училиште во Бразил: Двајца поранешни ученици убиле 9, а повредиле 17 лица

Двајца поранешни ученици денеска упаднале во училиште во бразилскиот град Сао Паоло и убиле шестмина малолетни ученици и три возрасни лица, од кои еден бил случаен...

Свет 12.03.19 | 13:55

Нема вакцина, нема училиште

Децата во Италија кои не можат да докажат дека се вакцинирани, од денеска нема да можат да посетуваат училишна настава, се додека не се вакцинираат, јави Би-Би-Си. Родителите...

Црна хроника 25.02.19 | 15:06

Директор на средно училиште во Кратово незаконски си ја зголемувал платата

Поранешен директор на средно училиште во Кратово заработил кривична пријава бидејќи си делел додтоци на платата, информира МВР. Надворешната канцеларија за криминалистички...

Црна хроника 09.02.19 | 19:02

Тепачка на голем одмор стигна до полиција

Четириесет и осумгодишна скопјанка во петокот напладне пријавила во полициска станица дека истиот ден на големиот одмор нејзиниот син бил натепан од соученик. Во полицискиот...

Сервиси 20.01.19 | 10:09

Толку од зимскиот одмор – учениците утре се враќаат на настава

По три недели зимски одмор, околу 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и 20.000 првачиња утре ќе се вратат на настава за второто полугодие од учебната 2018/2019 година. МОН пред...

Македонија 11.01.19 | 10:20

Вакцините со закон ќе станат задолжителни за упис во градинка и училиште?

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште објави „Мета“. Во Министерството...

Психологија 08.01.19 | 20:18

Задолжителна инклузија на децата со лесна попреченост во редовните училишта

Владата на денешната прва седница во 2019 година ја прифати и информацијата за потребата од задолжителна инклузија на децата со лесна попреченост во редовните училишта...

Македонија 03.01.19 | 23:26

Филипче: Невакцинирани деца нема да се примаат ниту на училиште

Нашите заложби се во насока вакцинацијата да стане задолжителна и невакцинираните деца да не смеат да се примаат ниту во градинка, ниту во училиште, изјави во гостувањето...

Македонија 27.12.18 | 12:53

Филипче: Децата во градинка и во училиште треба да се примаат само вакцинирани

Дури 50 проценти од децата родени во 2017 година не се вакцинирани со МРП вакцината. Процентот на невакцинирани деца понатаму опаѓа и во 2016 година изнесува 30 проценти. Но,...