Ознака: училишта
Свет 12.01.22 | 09:12

По наглото зголемување на случаите на коронавирус, Непал ги затвора училиштата

Непалските власти одлучија да ги затворат училиштата, откако пред речиси три недели на учениците им беше дозволено повторно да влезат во училниците, јави ДПА. Мерката...

Свет 04.01.22 | 08:51

Во САД одложен почетокот на училишната настава, во Њујорк 33 отсто позитивни тестови

Илјадници училишта во САД го одложија враќањето на учениците во клупи оваа недела или се одлучија за онлајн часови, бидејќи бројот на случаи на Ковид-19 достигна рекордно...

Вести 29.12.21 | 12:45

Костовски: Вложивме 10 милиони денари во основните училишта и 3 милиони денари во градинките во Бутел

Огромна ми е честа да ги известам дека за многу кус период, за период од некаде два месеци Општина Бутел т.е. новиот тим во Општина Бутел успеа од идеја до реализација...

Скопје 24.12.21 | 15:40

Изврешена проверка на противпожарната опрема и хидрантската мрежа во 12 градинки и 10 основни училишта во Карпош

По наредба на градоначалникот, Стевчо Јакимовски, извршена е проверка на хидрантската мрежа и противпожарната опрема во 12 градинки и 10 основни училишта на територија...

Свет 15.12.21 | 10:40

Холандија најави затворање на основните училишта поради омикрон

Холандскиот премиер Марк Руте најави дека идната недела основните училишта ќе бидат затворени поради новиот сој на коронавирус омикрон, а сегашните рестриктивни мерки...

Свет 09.12.21 | 15:00

Учениците во Данска ќе учат онлајн до Божик, се затвораат баровите и рестораните за да се спречи ширењето на ковид-19

Данската влада денеска одлучи учениците од основните училишта да посетуваат учење на далечина во последните неколку дена пред божиќните празници и нареди ноќните...

Македонија 25.11.21 | 15:52

Објавени огласи за вработување на повеќе од сто наставници во штипските училишта

Во штипските основни и средни училишта ќе се вработат рекордни над сто наставници, но и библиотекари и други технички лица. Објавени се огласите за вработување на наставници...

Економија 17.11.21 | 11:08

Синдикатот бара наставничките совети сами да одлучуваат за моделот на настава

Прогресивниот синдикат за образование (ПСО), член на Сојузот на синдикатите на Македонија, бара од Министерството за образование и наука да дозволи наставниците на...

Македонија 20.10.21 | 14:10

Почна скринингот во средните училишта, 68 ученици од „Зеф Љуш Марку“ се негативни на ковид-19

Шеесет и осум ученици од предвидените 69 ученици од средното училише „Зеф Љуш Марку“ во Скопје се негативни на Ковид-19, покажаа резултатите од скринингот кој денеска...

Македонија 14.10.21 | 21:03

Нема прекин на наставата по изборниот ден – училиштата ќе се дезинфицираат пред и по гласањето

Се подготвуваат гласачките места за локалните избори. Почна процесот на дезинфекција на училиштата. Државната изборна комисија ги задолжи општините да ги дезинфицираат...

Балкан 14.10.21 | 19:13

Стилијанидис: Се соочуваме со опасна временска појава, утре затворени училиштата во Атина, на Евија и Халкидики

Не постои сомнеж дека се соочуваме со опасна временска појава, рече министерот за климатска криза и цивилна заштита на Грција Христос Стилијанидис во изјавата за невремето...

Македонија 13.10.21 | 11:22

Филипче: Апелирам родителите да го прифатат скринингот за ковид-19 во училиштата, тоа е само обично земање брис

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека од утре ќе почнат да бараат согласност од родителите за спроведување на скринингот во училиштата. Моделот...

Балкан 27.09.21 | 14:53

Иконому: Со отворањето на училиштата помал број случаи на Ковид-19 кај децата во споредба со јули и август

Во првата седмица од отворањето на училиштето, бројот на случаи на Ковид-19 кај учениците беше помал отколку во јули и август, месеците кога немаше ниту настава, ниту...

Македонија 23.09.21 | 12:30

Царовска: Состојбата е стабилна, приоритет е училиштата да останат отворени што подолго

Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска се сретна со директорите на основните и средните училишта во Битола. На состанокот се разговараше за текот...

Македонија 22.09.21 | 14:05

Царовска: Нема интерна трансмисија на вирусот во училиштата, моделот на настава останува ист

Состојбата со ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб, засега нема потреба од промена на...

Свет 17.09.21 | 13:10

Во Франција се затворени 3.299 паралелки поради Ковид-19, иако епидемијата слабее

Две недели по почетокот на учебната година, Министерството за образование на Франција ја обнови својата практика на неделно ажурирање на здравствената состојба во...

Македонија 06.09.21 | 15:48

Во штипските училишта има позитивни и суспектни случаи на коронавирус

Во штипските основни и средни училишта и покрај тоа што има по еден позитивен ученик на коронавирусот или суспектен состојбата не е загрижувачка смета градоначалникот,...

Балкан 06.09.21 | 15:33

Грција нема намера да ги затвора училиштата и универзитетите

Нашата намера, нашата волја, нашите напори се наставата да започне и да заврши со физичко присуство на учениците и студентите, рече портпаролот на грчката Влада Јанис...

Македонија 06.09.21 | 10:36

Филипче: Училиштата не се ризик за здравјето на децата, две деца се заболени неделава, но нема информација колку се во изолација

Министерот за здравство Венко Филипче, смета дека училиштата не се ризик за здравјето на децата. Неделава има уште две деца кои се заболени, но нема информација колку...

Македонија 03.09.21 | 17:10

Директорите на основните училишта и пренеле розова слика: За Царовска нема проблем кај основците

Образовниот систем е во добра кондиција и успешно се спроведува наставата со физичко присуство, според новите наставни програми за прво и четврто одделение предвидени...