Ознака: училишта
Економија 30.05.22 | 23:03

Училишта „прилепени“ на кујни плаќаат пониска цена на струја на сметка на граѓаните

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски во „Топ Тема“ на „Телма“ зборуваше за тоа дека некои училишта се „прилепени“ на кујните за да плаќаат струја по цена на регулираниот...

Македонија 30.05.22 | 11:01

Министерот Шаќири најави дека МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

Околу 40 милиони денари годинава ќе инвестира Министрството за образование и наука за реконструкција на 4 основни училишта на територијата на Гостивар. „Гоце Делчев“...

Македонија 16.05.22 | 22:08

Села: Во училишта раководени од ДУИ се копаат криптовалути, каде е полицијата?

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вечерва во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 обвини за „копање“ криптовалути во училишни објекти. Имам информации...

Свет 15.04.22 | 21:18

Некои руски училишта воведуваат кревање знаме пред почеток на настава

Учениците во руската област Вороњеж од понеделник ќе ги започнат деновите со кревање на руското знаме, изјави регионалниот гувернер Александар Гусев. Во овој момент...

Македонија 13.04.22 | 15:22

УНИЦЕФ: Децата не можат да си дозволат дополнителен прекин во наставата

Претставничка на УНИЦЕФ во земјава, Патриција ДиЏовани, повика да се најде неопходен консензус за да се избегне дополнителен прекин во наставата и учењето на децата....

Македонија 21.03.22 | 18:00

Сали: На седница на Влада очекуваме да бидат изгласани препораките на Комисијата за заразни болести

Чекаме да биде закажан состанок на Генералниот кризен штаб, и ако тој се одржи, на утрешната седница на Владата очекуваме да бидат изгласани препораките на Комисијата...

Балкан 11.03.22 | 11:33

Втор ден затворени дел од училиштата во Атина

Основните и средните училишта во северниот, западниот и источниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина и денеска, втор ден по ред се затворени поради невремето...

Македонија 02.03.22 | 15:58

Останува носењето на маски во училиштата

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не дискутирала за укинувањето на мерката носење маски во училиштата со цел заштита од Ковид-19. Како што информира...

Скопје 22.02.22 | 11:20

Преку проектот „За безбеден град“ до побезбедни училишта во Скопје

Во Големата сала на Советот на Град Скопје, се одржа меѓуинституционална кординативна средба за продолжување на проектот „За безбеден град“. На средбата учествуваа...

Македонија 14.02.22 | 11:25

Шаќири: Нема информација кога ќе почне скринингот во училиштата

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири нема информација кога ќе почне скринингот на учениците, меѓутоа вели дека процесот е во тек и најверојатно ќе се реализира...

Македонија Црна хроника 01.02.22 | 10:46

Шаќири: Училиштата се подготвени за настава со физичко присуство, нема огромен број позитивни наставници или деца

Училиштата се подготвени за настава со физичко присуство, но неопходно е доследно да се почитуваат антиковид протоколите за да се заштити здравјето и училиштата да...

Македонија 01.02.22 | 10:46

Шакири: Училиштата се подготвени за настава со физичко присуство

Добро здравје и успешен почеток на второто полугодие од учебната година на учениците и наставниците им посака министерот за образование и наука Јетон Шаќири кој претпладнево...

Македонија 31.01.22 | 13:55

Утре ќе се одлучува како и кога ќе биде спроведен скринингот во училиштата

На утрешната седница на Комисијата за заразни болести ќе се одлучува како и кога ќе биде спроведен скринингот во училиштата што го најави министерот за здравство Беким...

Македонија 26.01.22 | 19:15

УНИЦЕФ бара училиштата да останат отворени: За децата е подобро така

УНИЦЕФ е охрабрен од препораката на Комисијата за заразни болести да се отворат училиштата за настава со физичко присуство од 1 февруари и повикува на национална солидарност...

Македонија 22.01.22 | 11:53

Со маски нема да ги пуштиме децата на училиште, велат родителите кои бараат укинување на оваа мерка

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од голем број доктори кои јавно...

Балкан 14.01.22 | 22:47

Голем број на заразени со корона меѓу учениците и вработените во хрватските училишта

Секој ден во хрватските училишта има се помалку ученици во училишните клупи и помалку наставници во одделенијата поради брзото темпо на ширење на корона вирусот што...

Скопје 14.01.22 | 15:24

Јакимовски бара распустот да трае до 10 февруари, поради омикрон и ладните радијатори

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски апелира да се продолжи зимскиот распуст на учениците до 10 февруари, не само поради ширењето на омикронот, туку и...

Свет 12.01.22 | 09:12

По наглото зголемување на случаите на коронавирус, Непал ги затвора училиштата

Непалските власти одлучија да ги затворат училиштата, откако пред речиси три недели на учениците им беше дозволено повторно да влезат во училниците, јави ДПА. Мерката...

Свет 04.01.22 | 08:51

Во САД одложен почетокот на училишната настава, во Њујорк 33 отсто позитивни тестови

Илјадници училишта во САД го одложија враќањето на учениците во клупи оваа недела или се одлучија за онлајн часови, бидејќи бројот на случаи на Ковид-19 достигна рекордно...

Вести 29.12.21 | 12:45

Костовски: Вложивме 10 милиони денари во основните училишта и 3 милиони денари во градинките во Бутел

Огромна ми е честа да ги известам дека за многу кус период, за период од некаде два месеци Општина Бутел т.е. новиот тим во Општина Бутел успеа од идеја до реализација...