Ознака: училишта
Македонија 11.07.24 | 09:15

Јаневска: МОН прави анализа во кои основни и средни училишта може да се организира едносменска настава

Новата Влада ќе направи сѐ што е во нејзина можност да го намали чекањето за упис во градинките. Во разговорот за Радио МОФ, министерката за образование и наука Весна...

Црна хроника 05.07.24 | 19:25

Иселениците ќе паркираат по училишните дворови, за да се избегне гужвата

Со почетокот на месец јули, во поширокиот Полошки регион, подрачје кое административно го покрива СВР Тетово, се забележува зголемениот интензитет на враќање на иселениците...

Црна хроника 20.06.24 | 13:28

Почна судењето против Мерко за незаконско назначување директори во училиштата, тој не се чувствува виновен

Во Основниот суд во Струга денеска почна главната расправа против струшкиот градоначалник Рамиз Мерко за незаконско назначување директори во основните училишта, во...

Македонија 14.06.24 | 17:49

Дворовите на пет училишта во Тетово, ќе бидат бесплатни паркинзи за гастарбајтерите

Општина Тетово од вторник 18 јуни дворовите на пет училишта ќе ги пренамени како паркиралишта, а образложението е дека се прави со цел да се намали сообраќајниот метеж...

Свет 29.05.24 | 10:17

Mасовни заканувачки мејлови до училишта во Атина: Пораките биле испратени од странски земји

Голем број училишта во Атина денеска добиле мејлови со заканувачка содржина за поставена бомба, а според грчката полиција испраќачот е од странство и веројатно намерата...

Балкан 17.04.24 | 20:21

Училиштата во северно Косово одбиваат да се отворат за гласањето за разрешување на градоначалниците на 21 април

Централната изборна комисија на Косово објави дека само десет гласачки центри од вкупно 43 се достапни во четирите северни општини, населени со мнозинско српско население,...

Македонија 17.04.24 | 14:24

Даштевски: Училиштата ќе работат во вторник, ќе бидат затворени само просториите со избирачки материјал

Училиштата во кои ќе се одржи гласањето за претседателските избори ќе работат во вторник, ден пред изборите. Ќе бидат заклучени само оние простории каде ќе сместен избирачкиот...

Македонија 17.04.24 | 11:29

Родителите плаќаат за униформи, фотографирање, ужина, а никој не знае како навистина се трошат тие пари

Без транспаретност и отчетност се трошат околу 10 милиони евра за набавки во училиштата кои се финансираат со пари од родителите, покажува истражувањето спроведено...

Економија 17.04.24 | 11:28

Се трошат околу 10 милиони евра: Нетранспарентни набавките за униформи, фотографирање, ужина во училиштата

Без транспаретност и отчетност се трошат околу 10 милиони евра за набавки во училиштата кои се финансираат со пари од родителите, покажува истражувањето спроведено...

Македонија 16.04.24 | 11:37

За една година затворени 14 училишта низ Македонија

Бројот на ученици во редовните основни училишта на крајот на 2022/2023 година е намален за 1,4 проценти, а бројот на ученици во средните училишта за 3,9 проценти во однос на...

Црна хроника 06.03.24 | 18:00

Кривична пријава против 26 лица oд Штип: Испорачувале помалку нафта за училиштата и градинките од количината што ја наплатувале

СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Штип, поднесе кривична пријава против 26 лица за злоупотреба на службена положба и овластување, фалсификување исправа и несовесно...

Македонија 16.02.24 | 14:02

Тетово е општина која најлошо ги менаџира своите обврски и надлежности во образованието, покажуваат контролите на ДПИ во школите

Контролите на Државниот просветен инспекторат над работата на основните и средните училишта во државата во изминатите неколку месеци, потврдуваат дека Тетово е општина...

Живот 22.01.24 | 16:57

По распустот уште 50 училишни столчиња осамнаа празни во Штип

Педесет ученици од основните и средните училишта во Штип од денеска нема да го почнат второто полугодие во учебната 2023-2024 година поради тоа што со нивните родители заминале...

Македонија 27.12.23 | 09:12

Градинки, училишта, локални патишта, се дел од проектите во општините со градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ

Во општина Кисела Вода со овој инвестициски циклус се предвидува изградба на нова градба за ОУ Климент Охридски во Драчево и доградба на градинката 8-ми март во населба...

Балкан 12.12.23 | 10:37

Повторно дојави за поставени бомби во училишта во Белград

Училишта во Белград денеска повторно добиле дојави за подметнати бомби, јавија белградските медиуми. Полицијата е на тие локации и е во процес на проверка на тврдењата...

Балкан 05.12.23 | 11:09

Дојави за бомби во шест белградски училишта, годинава во Белград над 2000 лажни дојави за поставени бомби

Пет основни училишта и едно средно училиште во Белград утринава добија дојави за бомби, што е потврдено од МВР, јави дописникот на МИА од Белград. Помошник-командантот...

Македонија 28.11.23 | 12:30

Утре скратени часови во скопските училишта, четврток е неработен, нема да се одработува

Утре во скопските основни и средни училишта часовите ќе траат по 20 минути и нема да има пауза за одмори, а четврток е неработен ден за сите училишта во Скопје. Овој ден...

Македонија 24.11.23 | 21:02

Од понеделник државната химна ќе се интонира и во училиштата во Македонска Каменица

Македонска Каменица се вбројува во општините, каде наставата во сите училишта секој понеделник ќе започнува со интонирање на државната химна. Одлуката едногласно ја...

Скопје 15.11.23 | 13:19

Нема салмонела во храната која ја јаделе учениците во Карпош, изворот на заразата дополнително ќе се утврдува, велат од АХВ

Нема салмонела во храната која ја јаделе учениците во основните училишта во скопската општина Карпош, изворот на заразата дополнително ќе се утврдува, соопштија од...

Македонија 14.11.23 | 20:45

30 ноември ќе биде неработен ден за администрацијата и училиштата во Скопје поради Министерскиот совет на ОБСЕ, а на 29 ноември ќе работат до 12 часот

За сите вработени во државната и јавната администрација на подрачјето на Град Скопје, 30 ноември (четврток) ќе биде неработен ден поради одржувањето на 30. Министерски...