Ознака: убиени
Свет 06.06.22 | 09:38

Во САД се убиени девет лица за викендот во три вооружени напади

Најмалку девет лица се убиени, а десетици се ранети во текот на викендот, во престрелки во три американски града. Три лица се убиени во оружен напад во сојузната држава...

Свет 23.04.22 | 15:57

Во градот Чернихив досега загинаа 700 цивили

Повеќе од 700 цивили се убиени во северниот град Чернихив, изјави за Би-Би-Си шефот на градскиот совет Александар Ломако. Три недели откако руските трупи поставија опсада...

Свет 04.04.22 | 10:07

Украина соопшти дека досега се убиени околу 400 цивили во околината на Киев

Телата на цивилите во регионот на Киев продолжуваат да се откриваат по заминувањето на руските сили, а досега се пронајдени најмалку 400, соопштија украинските власти,...

Свет 13.03.22 | 18:36

Според руското МО убиени се 180 странски платеници

Во нападот на центрите за обука на украинските војници во Старици и на полигонот Јаворовски загинаа до 180 странски платеници, соопшти руското Министерство за одбрана. Ниту...

Свет 09.03.22 | 21:07

Во Украина се убиени 516 цивили

Канцеларијата за човекови права на ОН потврди дека најмалку 516 цивили загинале, а 908 се ранети во војната во Украина, која започна пред две недели. Канцеларијата соопшти...

Свет 28.02.22 | 15:05

Десетици убиени во бомбардирањето на Харков

Десетици цивили загинаа, а стотици се повредени за време на силно руско гранатирање на градот Харков, соопштија украинските власти. Антон Герашченко, советник на министерот...

Свет 20.01.22 | 11:30

Поради птичји грип убиени 2,5 милион птици во Франција

Вкупно 2,5 милиони птици се убиени или ќе бидат убиени поради појава на птичји грип во југозападниот дел на Франција, пишува Ројтерс. Според Министерството за земјоделство...

Свет 18.10.21 | 08:50

Во ново пукање на универзитет во Луизијана, едно лице е убиено, а седум се повредени

Едно лице е убиено, а седум други се повредени во пукање на Универзитетот Грамблинг во Луизијана. Тоа е втор таков фатален инцидент во кампусот за помалку од една недела,...

Свет 27.03.21 | 23:27

Најкрвав ден по пучот на војската во Мјанмар: Убиени стотина демонстранти

Безбедносните сили во Мјанмар убиле сто граѓани на најсмртоносниот ден од военото преземање на власта на 1 февруари. Светските медиуми го нарекеоа денешниот ден во...

Свет 15.03.21 | 12:35

ОН остро ги осуди насилствата во Мјанмар: Нови 39 жртви во протестите против воената хунта

Претставничката на Обединетите нации (ОН) за Мјанмар остро го осуди „крвопролевањето“ во земјата во која само во текот на последното деноноќие беа убиени 39 луѓе во...

Црна хроника 05.03.21 | 17:15

Познат идентитетот на момчињата изрешетани во Топаанско поле

Смртно застреланите рано утрото во петокот во скопската населба се идентификувани како 24-годишниот Бурим Вардари и 28-годишниот Африм Бериша. Двојното убиство се случило...

Свет 03.10.20 | 16:27

Убиени четири деца: Крвава семејна пресметка

Пет тела, вклучително и телата на четири деца на возраст од неколку месеци до 14 години, се пронајдени во париско предрградие, пренесува агенцијата AFP во саботата, повикувајќи...

Свет 04.09.20 | 11:11

Ова е мајката која ги уби своите пет деца, па се фрли под воз: Протекоа морничави детали за злосторството

Германската полиција вчера пронајде тела на пет деца во зграда во Солинген, на западот на Германија. Имено 27 годишната мајка отрула пет од своите шест деца, пред да се...

Свет 03.09.20 | 18:07

Детали за хоророт во Германија: Мајка ги убила петте деца, најмалото имало една година

Морничава глетка затекнала денеска германската полиција која во стан пронашла тела на пет деца во градот Золинген, недалеку од Дизелдорф. Билд јавува дека децата ги...

Црна хроника 02.04.20 | 10:24

Поради пандемијата, убиените татко и син од струмичко ќе бидат погребани во Швајцарија

Во Лозана, Швајцарија денеска ќе бидат погребани таткото Наум Колев (47) и синот Андон (23) од селото Мокриево, струмичко, кои беа убиени на 26 минатиот месец во местото Соренс,...

Свет 21.11.19 | 15:23

Во Сирија од 2011 година се убиени над 29. 000 деца

Од почетокот на граѓанската војна во Сирија, во 2011 година, во земјата биле убиени на 29.000 деца, се наведува во извештајот на сириската невладина организација Центар за...

Свет 15.09.19 | 11:08

Распарчени и спакувани во 19 вреќи: Пронајдени 44 тела во бунар во Мексико

Форензичарите успеале да идентификуваат 44 тела, пронајдени во еден бунар во мексиканската држава Јалиско, во непосредна близина на градот Гвадалахара, јавија светските...

Свет 09.09.19 | 21:29

Пукање во Холандија, најмалку три лица загинаа кај Ротердам

Неколку луѓе се застрелани денеска во инцидент во холандскиот град Дордрехт, близу Ротердам, соопшти локалната полиција. Како што пренесе „Мирор“, убиени се три лица,...

Свет 22.04.19 | 10:38

Три деца на дански милијардер меѓу убиените во Шри Ланка

Сопственикот на АСОС и најголемиот дански милијардер Андерс Холч Повлсен, објави дека три од четирите деца кои ги има, се убиени во терористички напади во Шри Ланка,...