Ознака: турчин
Црна хроника 28.06.23 | 19:05

Турски државјанин кој живеел во Штип, уапсен со марихуана во возилото

СВР Штип поднесе кривична пријава против Б.Д.(30) од Р.Турција, со дозвола за престој во Штип, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено...

Црна хроника 22.06.23 | 14:25

Турски државјанин силувал скопјанка

СВР Скопје – Единица за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти поднесе кривична пријава против С.А.(30) од Република Турција, со живеалиште во село...

Црна хроника 29.05.23 | 11:46

Турчин ја претерал со славење во Гостивар

Вчеравечер (28 мај) околу 22 часот и 15 минути, на собир организиран на градскиот плоштад во Гостивар, Е.У.(36) од Република Турција со времен престој во Скопје го нарушил јавниот...

Балкан 10.02.23 | 20:46

Турчин кој живее во Единбург изгубил 120 роднини во земјотресот во Турција и Сирија

Турчин кој живее во Единбург изгубил 120 блиски во земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија. Сахин Фират е претседател на Турско-шкотската стопанска комора и во главниот...

Црна хроника 03.04.22 | 17:12

Турчин со мистериозно стекнати повреди починал на Клиники, неговиот другар избегал пред да даде одговори

Скопјанецот Р.Е.(34) вчера во полиција пријавил дека околу 14 часот во Скопје на улицата „Радован Ковачевиќ“, движејќи се со своето возило забележал две непознати машки...

Здравје 15.02.22 | 12:07

Турчин позитивен на коронавирус веќе 14 месеци

Турчинот Музафер Кајасан е позитивен веќе 14 месеци на ковид-19. Тој имал 78 последователни тестови, па тој веќе и се шегува за тоа. Претпоставувам дека ова е женска верзија...

Црна хроника 06.05.21 | 15:25

Турчин баран за убиство уапсен во Карпош

Полициски службеници од СВР – Скопје вчера во 17 часот на подрачјето на Карпош го лишија од слобода З.С. (47) од Турција со престојувалиште во Скопје, кој се барал по меѓународна...

Црна хроника 03.05.21 | 23:30

Турчин натепан по сообраќајна несреќа во Прилеп

Триесет и тригодишен државјанин на Турција (Ш.Ч.), со привремен престој во селото Канатларци, Прилепско, пријавил напад. Според информациите од полицијата, тој вчера...

Црна хроника 20.02.21 | 12:15

Турчин со фалсификуван негативен ПЦР тест сакал да ја напушти Македонија

На 19.02.2021 во 08:40 часот на Граничниот премин „Меѓународен аеродром“-Скопје, за излез од Република Македонија, бил лишен од слобода О.Ј.(63) од Република Tурција поради постоење...

Црна хроника 26.10.20 | 14:23

Отворена истрага против Турчинот фатен со 110 килограми хашиш кај Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, турски државјанин, за кој постои основано сомнение дека сторил...

Црна хроника 29.09.20 | 13:36

Турчин со мобилен украл 11.000 евра во Битола

Секторот за односи со јавност при СВР-Битола информира дека во текот на вчерашниот ден, Х.Д. од Република Турција, со привремено живеалиште во Битола пријавил дека на...

Црна хроника 11.09.20 | 14:07

Турчин уапсен во центарот на Скопје за фалсификување исправи

Во центарот на Скопје е уапсен Турски државјанин осомничен за фалсификување исправи. На 10.09.2020 во 10.40 часот на Кеј „Димитар Влахов“,поради постоење основи на сомнение...

Балкан 08.10.19 | 09:48

Татко од Турција сам изгради пат од четири километри за неговата ќерка да оди на училиште

Што се’ не прават родителите за благосостојбата на своите деца и за да им го трасираат патот по кој сакаат да одат. Ова е приказна за еден несебичен, грижлив татко, кој...

Црна хроника 28.09.19 | 10:55

Кривична за Турчин кој нападнал полициска службеничка

РЦ Југ поднесе кривична пријава против Е.Ш. (34) од Р. Турција поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење работи на...

Црна хроника 24.09.19 | 10:24

Турчин со „фалц“ зелена карта уапсен вчера на Деве Баир

Ноќеска околу 04 часот на Граничниот премин „Деве Баир“, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување на исправа – зелена карта, од слобода...

Црна хроника 06.09.19 | 12:30

Апсење на охридскиот аеродром, Турчин со „фалц“ пасош сакал да ја напушти земјава

Вчераутро на Аеродром „Св.Апостол Павле“ во Охрид бил приведен Т.С. (44) од Р. Турција и против него била поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение...

Црна хроника 26.08.19 | 12:37

Турчин со повеќе од еден литар масло од хашиш слетал на скопскиот аеродром

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против турски државјанин кој живее во Австрија за кривично дело – Неовластено...

Црна хроника 05.07.19 | 12:34

Турчин нападнат и ограбен вчера на автопатот Табановце – Куманово

Две лица нападнале и ограбиле турски државјанин вчера на бензинска станица на автопатот Табановце – Куманово, соопшти денеска СВР Куманово. Разбојништвото во кумановската...

Црна хроника 18.06.19 | 15:31

Кривична за Турчин кој oбјавил слика и компромитирачки текст за поранешната сопруга

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против О.О. (41) од Република Турција, со престој во Република Македонија, поради...

Црна хроника 18.06.19 | 11:31

Турчин со „фалц“ пасош уапсен вчера на Табановце

Вчера попладне на Граничниот премин Табановце, при пасошка контрола било констатирано дека патната исправа на О.И. (31) од Турција била фалсификувана. Лицето било приведено...