Ознака: трка
Скопје 20.06.20 | 21:30

По специјален протокол во Скопје се одржа трка

Во Скопје денеска првпат се одржа трката ХалкЕко Хронометар 10KM. Трката се одржа на кејот на реката Вардар. Учесниците стартуваа од стартната позиција под мостот „Гоце...

Скопје 22.12.19 | 10:05

Во Скопје традиционална трка на дедомразовци

Традиционалната Дедомразовска трка ќе се одржи денеска во Скопје, на која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Трката...

Скопје 29.11.19 | 10:08

Започна пријавувањето за традиционалната Дедомразовска трка во Скопје

Традиционална Дедомразовска трка во која стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на Скопје ќе се одржи на 22 декември, соопшти организаторот...

Црна хроника 15.10.19 | 10:45

Македонци се тркале на автопат во Хрватска: Казната како две македонски плати

Хрватската полиција во неделата снимила трка на двајца македонски државјани Македонци на автопатот од Загреб кон Белград. Едниот со „порше“ возел преку 243 километри...

Скопје 06.10.19 | 08:25

Внимателно по Илинденска и Партизанска, Скопје трча

Во Скопје денеска  од 8 до 11:30 часот, во организација на Сојуз на спортови на Скопје, ќе се одржи улична трка „Скопје трча 10К 2019“, и тоа трка на 10 км и штафетна трка 2 х 5...

Скопје 05.10.19 | 08:06

Посебен сообраќаен режим поради уличната трка „Скопје трча 10К 2019“

Oд 08.00 до 11.30 часот во недела, Сојуз на спортови на Скопје организира улична трка „Скопје трча 10К 2019“, и тоа трка на 10 км и штафетна трка 2 х 5 километри. Притоа, предвидената...

Останати спортови 22.09.19 | 20:20

Погледнете како возачите му оддадоа почит на колегата кој почина среде трка во Кичево

Во чест на вчера починатиот колега возач во Кичево, кој доживеа срцев удар со смртни последици зад воланот во квалификациите на третата трка од календарот на кружни...

Црна хроника 21.09.19 | 18:41

Tрагедија во Кичево, почина автомобилистот Александар Кочевски

На денешните квалификации за третата трка од календарот на кружни патеки во Кичево, почина еден од автомобилистите кои се бореа за подобра стартна позиција. Александар...

Балкан 05.09.19 | 22:22

Ужасни слики од несреќата, каде во нелегални трки загина 15-годишно девојче

Петнаесетгодишната К.М. пред шест дена загина на улиците во Краљево, Србија, но трагите од тешката несреќа сè уште се видливи. Делови од „опел астра“, возилото во кое...

Свет 20.08.19 | 12:36

Кој е во трката за 577 милиони долари, педофилот Епстајн го потпишал тестаментот само 2 дена пред смртта

Новите судски записи покажуваат дека милионерот Џефри Естајн, кој бил вклучен во сексуалниот скандал во врска со подведувањето на малолетнички, потпишал тестамент...

Останати спортови 04.05.19 | 12:22

Заврши Скопскиот маратон: Ова се победниците!

Чалаче Тируне (Етиопија) е победникот на 15. јубилен „Визер скопски маратон“. Тој истрча со време од 2:15.37 часа, а зад него завршија Вилфред Корир од Кенија и неговиот сонародник...

Скопје 04.05.19 | 09:00

Се трча на скопските улици: Во тек е 15 јубилеен Виз Ер Скопски маратон

На скопските улици во овој момент се одржува 15  јубилеен Виз Ер Скопски маратон. Учество на маратонот имаат околу 12.500 натпреварувачи од 58 држави кои пак ќе се тркаат...

Скопје 15.04.19 | 10:03

Деца од 30 скопски училишта ќе се тркаат со ролерки

ЈУ Детскиот културен центар „Карпош“ со поддршка од Град Скопје, годинава по осми пат ќе организира „Ролер трка 2019 “, наречена „Возиме кон иднината“. Во оваа спортска...

Балкан 29.01.19 | 16:48

Разголена трка на снег во Белград

Триесетина храбри граѓани излегоа на традиционалната трка по гаќи покрај Дунав во главниот град на Србија. Учесниците на разголената трка облечени во долна облека...

Скопје 23.12.18 | 08:12

Традиционална трка на дедомразовци во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Трката...

Скопје 07.12.18 | 10:29

Дедомразовци традиционално ќе трчаат во Скопје

Во недела на 23 декември во Скопје ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на...