Ознака: трка
Свет 28.06.24 | 20:36

Џо Бајден нема да се откаже од трката за нов претседателски мандат

Џо Бајден нема да се откаже од трката за нов претседателски мандат, изјави портпаролот на неговата кампања, Сет Шустер. „Секако дека нема да се откаже,“ изјави Шустер...

Скопје 02.06.24 | 09:26

Посебен режим на сообраќај во центарот на Скопје: „Вози право, вози здраво“ осми пат низ скопските улици

Поради одржување на ревијална трка на велосипеди, ролерки, тротинети, детска трка, како и трка на родители со бебешки колички, насловена како „Вози право, вози здраво“...

Останати спортови 29.03.24 | 12:58

Скопје по четврти пат ќе биде домаќин на градски триатлон

Четвртиот градски триатлон – спринт дистанца Стопанска Триоги триатлин 2024 ќе се одржи на 19 мај 2024 година во Скопје. Стартот и целта на натпреварот ќе бидат во Спортскиот...

Останати спортови 24.03.24 | 17:06

Четири лица загинаа, а најмалку седум се повредени во несреќа на рели трка во Унгарија

Четири лица загинаа, а неколку се повредени денеска кога возило кое учествувало на рели трка во Унгарија излетало од патот и налетало на гледачите, соопштија унгарските...

Живот 24.02.24 | 14:44

Охриѓани против трка со формули на вода на Охридско Езеро

Трката со формули на вода на Охридско Езеро закажана за јуни годинава во водите на Охридско Езеро кај Поградец во соседна Албанија предизвика жестоки реакции во јавноста....

Скопје 14.12.23 | 12:51

Дедомразовска трка низ улиците на Скопје на 24 декември

И годинава, в недела на 24 декември скопјани ќе имаат можност да учествуваат во традиционалната новогодишна дедомразовска трка низ улиците на главниот град, облечени...

Сервиси 12.11.23 | 09:40

Посебен режим на сообраќај во Скопје поради меѓународна ноќна атлетска трка

МВР информира дека денеска, од 16.30 часот, ќе има посебен режим на сообраќајот по улиците во централното подрачје во Скопје, поради одржување на меѓународна ноќна атлетска...

Останати спортови 10.09.23 | 15:58

Кенијката Нгетич го урна светскиот рекорд на 10 километри

Кенијката Агнес Нгетич постави светски рекорд на 10 километри со време 29:24 на уличната трка од серијата „Ворлд Атлетик Елит Лејбл“ во романскиот град Брашов. Досегашниот...

Сервиси 22.07.23 | 09:48

Поради трка во застој сообраќајот од Зрновци кон Пониква

Сообраќајот на патот од Зрновци кон Пониква од 8 часот изутринава е во застој. Како што соопшти АМСм причина за застојот е трка.

Останати спортови 27.05.23 | 12:05

Се одложува Ендуро трката на патеката над Младост

Поради најава за неповолна временска прогноза со дожд мото-клубот „Мото Велес“ ја одложува дводневната трка во ендуро што викендов требаше да се одржи на патеката...

Калеидоскоп 11.05.23 | 15:21

Струга се подготвува за третата „Трка на поезијата“

Околу 1.200 учесници од 11 држави во три атлетски трки ќе бидат дел од третото издание на „Трка на поезијата“, што на 21 мај ќе се одржи во Струга во организација на атлетскиот...

Останати спортови 28.11.22 | 09:38

Виктор Давидовски на подиумот по гран при викендот во Џеда

Македонскиот автомобилист Виктор Давидовски ја заокружи најуспешната сезоната во кариерата со пласман на второ место во последниот настан од највисокото по ранг натпреварување...

Останати спортови 20.11.22 | 16:05

Верстапен со победа во Абу Даби ја запечати втората титула светски шампион во Формула 1

Пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен е победник на денешната трка во Формула 1 возена за Големата награда на Абу Даби. Втор на целта мина Шарл Леклер од Ферари со 8,771 секудни...

Скопје 11.11.22 | 10:51

В недела дел од автобусите ќе возат по изменет режим

Во недела, 13 ноември, во период од 16.30 до 19 часот, поради одржување на улична трка по повод празникот 13 Ноември, поголем дел од линиите од јавниот превоз ќе имаат изменет...

Останати спортови 05.11.22 | 14:21

Седмото издание на Охрид трчаТ од 2-4 јуни

Официјално, од вчера, стартуваше пријавувањето за учество на седмото издание на Охрид трчаТ. Охрид трчаТ 2023 или Ohrid running weekend 2023 ќе се одржи првиот викенд во јуни, односно...

Останати спортови 13.06.22 | 19:07

Јужна Африка во план да биде домаќин на Ф1 трка веќе во 2023 година

Африканските промотери активно комуницираат со шефовите на шампионатот во Формула 1 за да се одржи Големата награда на Јужна Африка во 2023 година, објави „Моторспорт“. Првично...

Останати спортови 05.06.22 | 13:48

Адријана Поп Арсова и Дарио Ивановски победници на шестото издание на „Охрид трчаТ“

Балканските рекордери и македонски прваци Адријана Поп Арсова во женска и Дарио Ивановски во машка конкуренција се победници на полумаратонот од 21 километар на шестото...

Останати спортови 13.05.22 | 09:35

Повеќе од 200 натпреварувачи од Македонија, Бугарија, Србија и од Косово ќе учестуваат на триатлон натпреварот во Скопје

Триатлон натпреварот Stopanska Triogy Triathlon 2022 ќе се одржи утре во Скопје. Централно место за реализација на натпреварот е СЦ „Борис Трајковски“, каде ќе биде стартот и целта,...

Скопје 08.05.22 | 08:50

Улична трка низ улиците на Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи уличната трка „HalkEcoСкопје“ 10КМ. Организатор на трката е Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со А.К.Работнички. На трката ќе учествуваат...

Сервиси 07.05.22 | 12:49

Во недела ќе бидат затворени улици и булевари во Скопје, ова е режимот на сообраќај

На 08.05.2022 (недела) во времето од 08.30 до 10.30, во организација на Сојуз на спортови на Скопје, ќе се одржи улична трка насловена како „Халк Еко Скопје трча 10К“, со стартна...