Ознака: трговија
Свет 17.02.22 | 10:14

ОН: Трговијата во 2021 година достигна рекордни 28.5 трилиони долари

Обемот на светската трговија во 2021 година достигна рекордни 28.5 трилиони долари. Тоа е зголемување за 25 отсто во споредба со 2020 година, а во однос на 2019, бележи раст од...

Економија 27.12.21 | 15:01

Бектеши: Од 1 јануари 100 проценти поголема дневница за работа во недела во дејноста трговија

Од 1 јануари 2022 година сите вработени кои се ангажирани во трговијата ќе имаат 100 проценти поголема дневница. Според измените на Законот за трговија кои беа донесени...

Свет 01.12.21 | 08:52

Светската трговија се очекува да достигне рекордно ниво оваа година

Светската трговија се очекува да достигне рекордно ниво оваа година, и покрај пандемијата со коронавирусот, јави ДПА. Конференцијата на ОН за трговија и развој (UNCTAD)...

Економија 30.11.21 | 14:14

Зголемен прометот во трговијата на мало

Во октомври годинава забележан е зголемен промет во трговијата на мало во споредба со истиот месец од претходната година. Според податоците на Државниот завод за статистика,...

Економија 10.05.21 | 11:40

Последен ден за пријавување на хакатонот за намалување на сивата економија во е-трговија

Заклучно со 23:59 часот денеска може да се доставуваат пријави на првиот 48 часовен хакатон за намалување на сивата економија во е-трговија насловен „Хакирај ја сивата...

Калеидоскоп 10.11.20 | 14:10

Утре е 11.11 – Што означува овој празник

Одбележувањето на Денот на самците – 11.11 (единаесетти ноември) потекнува од Кина од 1990 година. Овој ден е комерцијален празник – како спротивност на Денот на заљубените,...

Свет 29.10.20 | 09:35

Кина има за цел да ги финализира разговорите за договорот со ЕУ во рок од една година

Кинеското Министерство за трговија (МОФЦОМ) објави во четвртокот дека ќе биде подготвено да направи отстапки, така што преговорите во врска со договорот за инвестиции...

Свет 13.10.20 | 13:16

ЕУ стартуваше портал за поддршка на малите бизниси

Европската комисија во вторникот го основа мрежниот портал Access2Markets за поддршка на малите и средни компании за трговија надвор од границите на Европската унија. Говорејќи...

Црна хроника 03.09.20 | 12:52

Истрага против 45-годишен скопјанец за трговија со хашиш во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово нареди отворање истрага против 45-годишник од Скопје, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено...

Црна хроника 05.05.20 | 13:20

Скопјанец обвинет за трговија со марихуана

Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 23-годишен скопјанец за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни...

Економија 30.04.20 | 13:32

Во март раст во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун

Во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун, во март годинава во споредба со март во лани, е забележан раст на промет номинално за 3.5, а реално за 1.8 отсто, соопшти...

Црна хроника 14.02.20 | 13:43

Тројца албански државјани осомничени за трговија со дрога во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица, албански државјани, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично...

Економија 21.10.19 | 13:12

Пониски цените во трговијата на мало во третиот квартал, раководителите очекуваат и натаму намалување

Раководителите на деловните субјекти во трговијата на мало оценуваат дека економската состојба во третото тримесечје е поповолна и во однос на претходното и во однос...

Балкан 25.09.19 | 13:07

Во Солун откриена мрежа на нелегални посвојувања и трговија со јајце клетки

Полицијата во Солун открила мрежа на нелегални посвојувања и трговија со јајце клетки, а биле уапсени 12 лица меѓу кои и доктор и адвокат, но и три жени од Грузија кои...