Ознака: тренер
Калеидоскоп 01.07.21 | 18:25

Седумгодишно дете почина по насилен тренинг по џудо во Тајван, тренерот го фрлил 27 пати на земја

Седумгодишно дете починало во Тајван, откако трнерот, кој немал лиценца за работа го фрлил на подот 27 пати за време на вежбање џудо. Детето паднало во кома и по 70 дена...

Фудбал 22.06.21 | 15:15

Пандев: Немам желба да бидам тренер, можеби спортски директор или менаџер

По деби настапот на ЕУРО 2020 македонските фудбалери се вратија дома. Денеска на скопскиот аеродром добија пречек од група на навивачи кои чекаа да се фотографираат и...

Ракомет 04.06.21 | 14:23

„Вујо мајсторе“ по третпат на клупата на Вардар!

Ракометниот клуб Вардар во следниот период ќе биде предводен од љубеникот на навивачите на „црвено-црните“, Веселин Вујовиќ, потврди денеска претседателот на клубот...

Фудбал 16.04.21 | 15:47

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Фудбалскиот клуб Шкупи, го промовира својот нов тренер, поранешниот македонски репрезентативец, Гоце Седлоски. После неколку дена преговори, прволигашот од Чаир договори...

Фудбал 01.04.21 | 13:31

Победи против Торино и Наполи или отказ за Пирло: Тренерот на Јувентус добил ултиматум

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло, се соочува со најкритичниот период до својата досегашна тренерска кариера. Според пишувањето на „Газета дело Спорт“, управата...

Кошарка 14.03.21 | 16:16

МЗТ Скопје го менува тренерот: Ѓорѓи Кочов повеќе не го предводи „Штрковите“

Раководството на МЗТ Скопје Аеродром ја прекинува соработката со тренерот Ѓорѓи Кочов. Двете страни се согласија дека се потребни промени во тимот, со цел да биде остварена...

Свет 26.02.21 | 10:29

Се самоуби тренерот обвинет за сексуална злоупотреба на гимнастичарки

Џон Гедерт, тренер на американскиот тим за гимнастика што освои злато на Олимписките игри 2012 година, изврши самоубиство откако беше обвинет за сексуална злоупотреба...

Црна хроника 26.01.21 | 13:47

Џудо-тренерот од Прилеп барал да сведочи на полиграф, не му дозволиле

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, Р.П, е во триесетдневен притвор во битолскиот затвор, затоа што се товари дека обљубил петнаесетгодишно девојче...

Останати спортови 25.01.21 | 18:06

Згрозени сме и стоиме на располагање на истражните органи за тренерот обвинет за злоставување малолетнички

Македонската Џудо федерација, во однос на последните информации за приведување на еден поранешен тренер по џудо со обвинувања за злоставување малолетнички, во преку...

Црна хроника 25.01.21 | 11:13

Тренер по џудо од Прилеп силувал девојчиња кои ги тренирал​

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице на возраст од 46 години, за кој постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело...

Фудбал 04.01.21 | 15:44

Едгар Давидс по пауза од седум години се враќа на тренерскиот занает

Поранешниот холандски фудбалски репрезентативец, Едгар Давидс, по седум години пауза повторно ќе работи како тренер. Португалскиот спортски весник „А Бола“ открива...

Ракомет 22.11.20 | 21:38

Кире Лазаров: Учам за тренер, најмногу од Червар и од Чави Пасквал

Најдобриот македонски ракометар и капитен Кире Лазаров се уште е во самоизолација откако беше позитивен на тестирање за ковид-19 во француски Нант. Македонскиот ас полека,...

Останати спортови 26.10.20 | 15:19

Најавени идните планови на Нурмагомедов по завршувањето на кариерата како УФЦ борец

Хабиб Нурмагомедов ја изненади јавноста кога по триумфот против Џастин Гејчи објави дека ја завршува кариерата како професинален УФЦ борец. Таа негова одлука доаѓа...

Фудбал 29.09.20 | 13:02

„Шверцери“: Немојте да не терате да влеземе на терен, Шкупи е од Скопје, не е од Истанбул

Шкупи иако е меѓу најдобрите екипи во Првата македонска фудбалска лига реши да направи тренерска смена. Мухарем Бајрами се раздели со чаирчани, а тоа предизвика револт...

Фудбал 16.03.20 | 16:14

Коронавирусот ја зеде првата жртва во фудбалот: Почина 21-годишен тренер

Во Шпанија како последица од коронавирусот досега починаа повеќе од 300 луѓе, а меѓу нив е и младиот тренер на Атлетико Портада Алта од Малага, Франсиско Гарсија. Франсиско...

Ракомет 28.12.19 | 23:24

Алушовски ќе го води европскиот шампион!

Пред шест месеци посака неговиот Еурофарм Работник да биде вицешампион на европскиот првак, а во пролетниот дел од сезоната ќе седне на жешкото „црвено-црно“ столче....

Црна хроника 05.12.19 | 17:18

Осум години затвор за тренер по стрелаштво од Кавадарци кој извршил полов напад врз малолетна ученичка

Основниот суд Велес му пресуди осум години затвор на кавадарчанецот Благој Пешиќ (69) за полов напад врз дете кое не навршило 14 години, пишува сдк.мк. Пресудата ја изрече...

Кошарка 14.09.19 | 19:33

Шок на крајот од Мундијалот, Ѓорѓевиќ ја напушта Србија

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Србија, Александар Ѓорѓевиќ, денеска објави дека ја напушта клупата на националниот тим. Да, така е, јас си заминувам,...

Црна хроника 18.06.19 | 14:56

Тренерот на Гостивар со тешки повреди во болница

Поранешниот кошаркарски селектор и актуелен тренер на Гостивар, Марјан Србиновски се наоѓа во болница во Тетово, откако заработи тешки телесни повреди во сообраќајна...

Ракомет 11.06.19 | 11:40

Давид Хосе Писонеро е новиот тренер на Вардар

Давид Хосе Писонеро, 46-годишен поранешен репрезентативец на Шпанија и официјално е новиот тренер на европскиот ракометен шампион, скопски Вардар. Писонеро најмногу...