Ознака: Трајко Славески
Твитови 12.05.24 | 12:19

Честитки за одлуката да не учествуваме на Евровизија: Ова не е мојата Европа

ОВА НЕ Е МОЈАТА ЕВРОПА!!! ЧЕСТИТКИ ЗА ОДЛУКАТА МАКЕДОНИЈА ДА НЕ УЧЕСТВУВА НА ГОДИНЕШНАТА ЕВРОВИЗИЈА! 1/4 Беа вистинска сензација и заслужни победници пред точно 50 години....

Македонија 08.05.24 | 17:33

Славески: Зошто немаше вакви прашања на Локалните избори во 2021 година?

Заговарачите за бојкот, со намера да предизвикаат неуспех на изборите за претседател на Република Македонија и да ја втурнат земјата во хаос, очигледно знаеле нешто...

Македонија 22.04.24 | 20:16

Славески: Кекси, кули од камен и јадење гурабии

Минатата година, не се сеќавам точно кој месец беше, пазарував во еден од големите маркети во Скопје, кога случајно сум застанал на каса позади млад брачен пар етнички...

Македонија 12.04.24 | 23:11

Славески: Корупцијата е рак рана на македонското општество тоа го констатираа и експерти од државава и меѓународниот фактор, владата на ВМРО-ДПМНЕ жестоко ќе се бори против корупцијата

„Корупцијата е рак рана на македонското општество, сите гледаат што се случува во државава,. Ова е констатирано не само од обичните граѓани, туку од експерти и надворешни...

Економија 05.04.24 | 09:35

Со СДСМ на власт целокупниот раст на платите го „изеде“ инфлацијата

Да се сведе главното предизборно ветување од страна на СДСМ на зголемување на просечната и на минималната плата на 1.100 и 600 евра, соодветно, до 2028 година, е индикација...

Економија 03.04.24 | 09:21

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на пензиите е супериорен!

Од СДСМ повторно сеат страв, сега кај пензионерите, тврди Трајко Славески. Со предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за линеарно зголемување за пензиите за 5.000 денари во текот на оваа...

Македонија 26.02.24 | 19:08

Славески: Силјановска Давкова е една од најистакнатите членови на парламентот која ги застапува политиките на ВМРО-ДПМНЕ

„Ние имаме парламентарен систем каде претседателот е со релативно ограничени ингеренции во надворешната политика, безбедносната политика, а многу малце ингеренции...

Економија 08.02.24 | 17:52

Славески: ВМРО-ДПМНЕ креира поинаков пристап и ќе ги поддржи бизнисот и сите производни сектори со цел подобар животен стандард

Денес во Општина Велес се одржа дебата економска платформа за иднина на тема „Нов концепт за економски развој“, на која свое обраќање имаше Трајко Славески, член на...

Македонија 06.02.24 | 15:33

Славески: Дали сте нормални, ќе го затварате ТЕ-ТО, само затоа што е руска инвестиција?

Дали сте нормални??!! Ќе го затварале ТЕ-ТО, затоа што бил руска инвестиција, и ќе го заменеле со грчки Митилинеос, кој нашите енергетски експерти го окарактеризираа како...

Македонија 18.01.24 | 10:49

„Зомби партија“ вели Славески за новата партија и гостите на Данела

𝐙𝐨𝐦𝐛𝐢𝐞𝐬 𝐏𝐚𝐫𝐭𝐲 (превод: Зомби партија; алтернативно: Забава на зомбите) 𝐀 𝐳𝐨𝐦𝐛𝐢𝐞 𝐢𝐬 𝐚 𝐦𝐲𝐭𝐡𝐢𝐜𝐚𝐥 𝐝𝐞𝐚𝐝 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐨𝐧 𝐰𝐡𝐨 𝐡𝐚𝐬 𝐫𝐞𝐭𝐮𝐫𝐧𝐞𝐝...

Скопје 15.12.23 | 20:06

Славески: Арсовска не се појавува на седници на советнички прашања, очигледно решила до крајот на мандатот да не одговара на советниците

Можеби ќе беше подобро да беше недела – две претходно почнато украсување на градот, но еве како Совет немаме никаква надлежност во врска со тие оперативни активности...

Македонија 12.12.23 | 17:18

Пендаровски не го потпиша законот за игри на среќа – дали веќе обезбеди пари за финансирање на кампања?!

Дали ќе се кандидира актуелниот претседател Стево Пендаровски за втор мандат? Професорот Трајко Славески вели дека Пендаровски ќе влезе во кампања за втор круг. Тој...

Економија 26.11.23 | 16:21

Инфлацијата е штетна затоа што ги погодува сиромашните, но ѝ користи на власта, објаснува Славески

Ќе почнам со она што СДСМ и ДУИ ни го оставаат во наследство, односно нивната Влада која повеќе од 6 години управува со земјава и македонската економија. Во наследство...

Скопје 23.11.23 | 09:34

Славески: Црномурестите млади мажи на градилиштата засега се тивки и нечујни – нема да остане така во иднина

Претседателот на Советот на Град Скопје пишува за македонскиот парадокс кој го забележал по улиците на главниот град: На секој агол од градските крстосници, од утро...

Економија 16.11.23 | 14:04

Во мртвата трка кон ЕУ со нашиот западен сосед Албанија се изедначивме по уште една работа – останавме без меѓународен железнички сообраќај

Во мртвата трка кон ЕУ со нашиот западен сосед Албанија се изедначивме по уште една работа – останавме без меѓународен железнички сообраќај. Во време кога светот...

Скопје 14.11.23 | 15:22

Славески: Арсовска ќе добие тужба за клевета затоа што ме обвини за фалсификување потписи

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески најави тужба за клевета против градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Арсовска за време на денешната...

Скопје 05.10.23 | 16:15

Славески: Две недели нема реакција од Арсовска за седница за советнички прашања

Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески, на седница на советот, по исцрпениот дневен ред, ја информираше јавноста дека иако пред две недели до градоначалничката...

Македонија 16.06.23 | 22:17

Славески за резолуцијата од Германија: Не го решава проблемот бидејќи Бугарија целосно го негира идентитетот на македонскиот народ, јазик и нација

„Пред самата лидерска средба имавме Извршен комитет каде бевме запознаени со позициите кои ќе настапи лидерот Христијан Мицкоски и по лидерската средба и јавноста...

Економија 05.06.23 | 20:56

Сега сме на пат да ја изгубиме економската самостојност, предупредува Славески

За да постигнеме економски раст и развој на наредниот период на Република Македонија, прво е потребно санација на катастрофалната состојба во која што СДС и ДУИ ќе ја...

Македонија 03.03.23 | 08:46

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ имаат проблеми со централната власт од политички причини

Претседателот на Советот на Град Скопје Трајко Славески ги пренесе поплаките на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ дека имаат проблеми со централната власт. И тој како...