Ознака: топлотен бран
Калеидоскоп 30.11.19 | 11:51

До крајот на векот нѐ очекуваат многу високи температури

До крајот на 21 век се очекува просечните температури на светско ниво да пораснат за три до пет степени Целзиусови, што ги надминува досегашните проценки од два степена,...

Сервиси 12.10.19 | 21:05

Непријатна топлина, сахарска прашина и песок доаѓаат кон Македонија

Сахарска прашина и песок, како и непријатна топлина овие денови ќе ја зафати територијата на нашата држава, вели Славчо Попоски, според чии прогнози Македонија ќе биде...

Скопје 21.08.19 | 19:18

И на мачето му е топло

Скопската жега е неподнослива и за уличните мачки, сведочи оваа фотографија на нашиот фоторепортер направена денеска на бензинска пумпа во Скопје.

Сервиси 01.08.19 | 14:29

ДЗС: Утре и задутре топлотен бран, да се внимава на отворен простор

Дирекцијата за заштита и спасување, согласно најавата на Управата за хидрометеоролошки работи, соопшти дека за време на продолжениот празничен викенд ќе има нов топлотен...

Свет 22.07.19 | 21:15

Вечерва е најтоплата ноќ во историјата: Европа се подготвува за пеколни денови и нов топлотен бран

Северозападна Европа оваа недела се подготвува за продолжението на летните горештини какви што владееја и кон крајот на месец јуни. Од Франција преку земјите на Бенелукс...

Здравје 03.07.19 | 14:29

Денеска и утре до 40 степени, лекарите советуваат децата да пијат вода на секои 20 минути, бебињата почесто да се дојат

УХМР прогнозира дека денеска и утре максималните температури на повеќе места ќе надминат 35 степени Целзиусови, а утре се очекува да достигнат 40 степени. УВ индексот...

Сервиси 01.07.19 | 09:07

Подгответе се за топлотен бран, температури над 35 степени

Под влијание на топол бран што ќе ја зафати нашата држава од денеска се очекува многу топло време со температури кои на повеќе места ќе го надминат 35-тиот степен. За денеска,...

Сервиси 15.06.19 | 08:59

И денес сончево и многу топло, температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ индексот ќе биде 9, информираат...

Сервиси 13.06.19 | 08:45

Жолта алертна фаза во Македонија – температурата до 38 степени

Земјава денеска ќе биде зафатена со температури од жолта алертна фаза. Температурата ќе се искачи до 38 степени целзиусови, поради што се апелира до граѓаните да се заштитат...

Сервиси 06.06.19 | 17:21

Дојде вистинското лето: Македонија ја зафаќа првиот топлотен бран

Од денес па во текот на следните денови нашата територија ќе ја зафати првиот поизразен топлотенбран кој ќе услови температури и до 35 степени како и екстермно висок...

Сервиси 03.03.19 | 18:03

Доаѓа африкански бран: Времето како лето, расположението како зима

Топлиот бран кој ќе пробие кај нас почнувајќи од утре, ќе донесе невообичаено високи температури на воздухот, особено од вторник кога максималните дневни температури...

Свет 28.12.18 | 12:48

Австралија погодена од топлотен бран, температурите близу 50 степени

Пеколни горештини ја зафатија Австралија, а овој декември е еден од најтоплите во историјата на мерењата. Најтоплото место во земјата е Марбли Бар со 174 жители на северозападот...

Свет 27.12.18 | 22:00

49 степени во Австралија

По божикните празници, Австралија ја погоди топлински бран, со температури до 49 Целзиусови степени. Во западниот дел на Австралија се прогнозираат температури над 47...