Ознака: топло
Сервиси 15.08.21 | 08:04

Сончево и топло со температури до 38 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните дневни температури ќе се движат од 29 до 38 Целзиусови...

Сервиси 14.08.21 | 08:23

Сончево и топло, температура до 38 степени

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Околу пладне и попладне во југоисточните делови...

Сервиси 13.08.21 | 09:26

Денеска до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до...

Сервиси 03.08.21 | 09:03

Пеколот ќе трае до петок

Времето денеска ќе биде сончево и натпросечно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец....

Сервиси 30.07.21 | 08:21

Најдобро не излегувајте од дома: Денеска натпросечно топло

Сончево и натпросечно топло со слаб до умерен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната ќе достигне од 35 до 43 степени....

Сервиси 27.07.21 | 13:22

Топлотен бран: Во следните денови портокалов метео аларм и температури над 40 степени Целзиусови

Во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високите температури. Утринските...

Сервиси 24.07.21 | 08:43

Сончево со мала облачност, температури до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен...

Сервиси 12.07.21 | 23:32

Kакво време нè очекува до петок?

Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен јужен ветер. До петок ќе преовладува стабилно и многу топло време. Во...

Сервиси 07.07.21 | 11:58

Утре и задутре и до 40 степени, викендов заладување и можност за пороен дожд

Времето утре ќе биде сончево и многу топло. Максималните температури вдолж Повардарието ќе бидат околу 40 степени. Во петок и понатаму ќе биде многу топло, облачноста...

Сервиси 29.06.21 | 19:28

Утре ќе биде пекол

Утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а во западните делови умерен до засилен ветер од западен...

Свет 28.06.21 | 10:33

Топлотен бран со рекордни температури во Канада и САД

Температурните рекорди во западна Канада, која беше погодена од топлотен бран, како и на пацифичкиот северозападен брег на САД, паднаа во текот на вчерашниот ден, пренесуваат...

Сервиси 26.06.21 | 12:08

Нема спас од жештината: Ни доаѓаат уште потопли денови, особено од следната недела!

Гевгелија и Демир Капија денеска ќе бидат со температура над 40 степени. Метеролозите најавуваат топлото време да продолжи и денеска во земјава, а од утре мало намалување...

Сервиси 25.05.21 | 08:07

Сончево со температура над 30 степени Целзиусови

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во источните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со грмежи. УХМР...

Сервиси 23.05.21 | 08:08

Сончево со температури и над 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Во западните делови ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен, а вдолж Повардарието од југоисточен правец. Минималната...

Сервиси 22.05.21 | 08:05

Следуваат летни температури: Свежо утро, а потоа сончево и топло до 29 степени

По свежото утро, во текот на денот ќе биде претежно сончево и потопло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 10, а максималната...

Балкан 12.01.21 | 12:18

Грците масовно на плажа го искористија некарактеристично топлото време, никој не се грижи за мерките

Топол бран со температури и до 28 степени Целзиусови предизвика масовна посета на плажите и парковите во Грција, без оглед на карантинските мерки поради епидемијата...

Балкан 29.08.20 | 10:24

Се вклучува портокалов метео аларм: Балканот деновиве ќе биде најтопол во Европа

Овие два дена Балканот ќе биде најпеколниот дел од европскиот континет со температури невообичаено високи за крајот на август. Топлиот бран доаѓа од северот на Африка,...

Сервиси 01.08.20 | 16:58

До среда ќе биде многу топло, а потоа следува пресврт

Од утре ќе следува постабилен период со пониски дневни температури кои на југоистокот ќе достигнуваат до 36 степени. Повторно нестабилно ќе биде кон средината на работната...

Сервиси 31.07.20 | 12:48

Денеска ќе биде до 41 степен, од недела следи промена на времето

Управата за хидрометеоролошки работи уште еднаш предупредува дека денеска температурата ќе достигне 41 степен. Ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална...

Сервиси 29.07.20 | 16:18

Утре ќе биде пекол, 40 степени

Од УХМР најавуваат дека сончево и многу топло време ќе преовладува до недела кога ќе настапи повторно стабилизирање на времето и пад на температурите. Утре времето...