Ознака: Токио
Свет 08.10.20 | 13:30

Дали е на повидок азиски НАТО?

САД, Јапонија, Австралија и Индија ветија зајакнување на соработката против се поагресивната политика на Кина, што може да биде чекор кон создавање на азиски воен сојуз...

Спорт 06.10.20 | 14:19

Организаторите на ОИ ги кратат трошоците, но не исфрлаат ниту еден олимписки спорт

Меѓународниот олимписки комитет и локалните организатори се обидуваат да ги поедностават Олимписките игри во Токио. Главна цел е да се заштедат пари во организацијата...

Спорт 24.09.20 | 16:02

Олимписките игри во Токио ќе се одржат дури и без вакцини

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах, во четвртокот истакна дека спортските настани, вклучително и Олимписките игри во Токио во 2020 година,...

Спорт 22.09.20 | 15:09

Проблеми за организаторите на Олимписките игри во Токио да ги задржат спонзорите

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, уверен е дека игрите во Токио ќе се оджат на лето. Тој оваа недела им се придружува на организаторите во...

Спорт 07.09.20 | 11:14

Олимписките игри во Токио ќе се одржат „со или без Ковид-19“

Претседателот на Координативната комисија на Меѓународниот олимписки комитет за Олимписките игри во Токио, Џон Коутс во понеделникот потврди дека Олимпијадата „ќе...

Свет 16.07.20 | 10:37

Нов рекорд: Неверојатен број на новозаразени во Токио

Гувернерот на Токио Јурико Коике изјави дека главниот град на Јапонија повторно евидентира рекорден број заразени лица со коронавирус за еден ден. Слушнав дека бројот...

Останати спортови 12.02.20 | 11:16

Вака изгледа Олимпискиот факел за игрите во Токио

Јошиока вели дека почнал со работа на дизајнот на факелот веднаш штом Токио ја добил организацијата на Игрите, пред да биде распишан конкурсот. Олимпискиот оган кон...

Свет 30.08.19 | 15:01

Токио – најбебзеден град во светот, Амстердам – во Европа

Токио е најбезбеден град во светот, а Амстердам – во Европа, според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Economist intelligence unit“, a се состои од дигитална,...

Калеидоскоп 18.02.19 | 11:13

Колку пари ѝ следуваат на Македонија по продажбата на имотот во Токио

Во рамки на сукцесијата, после станот на Тито на Менхетн, продадени се и амбасадата и резиденцијата на некогашна СФРЈ во Токио за 14,7 милиони евра. Согласно Договорот...

Свет 09.02.19 | 11:25

Леден зимски бран во Токио откажа повеќе од сто летови

Ладен зимски бран го зафати Токио и околината, поради што се откажани повеќе од 100 полетувања и слетувања на аеродромот во Токио. Во центарот на Токио, до пладне полокално...

Свет 01.01.19 | 09:58

Крвав дочек на новата година: Маж со автомобил влета во луѓе во Токио

Најмалку осум луѓе се повредени кога засега неидентификуван млад човек со автомобил влетал меѓу пешаци на улица, каде се собирале за дочекот на Новата година во Токио. Напаѓачот...