Ознака: Токио
Останати спортови 05.08.21 | 09:41

Пуликсенија Јовановска деветта на Олимписките игри во Токио

Македонска каратистката Пулексенија Јованоска го освои претпоследното деветто место во својот дебитантски настап во кати на Олимписките игри. Македонката настапи...

Останати спортови 03.08.21 | 11:23

Јапонците донирале стари телефони за да се направат олимписките медали

Јапонците донирале стари телефони за да се направат 5.000 олимписки медали

Останати спортови 31.07.21 | 10:28

ОИ: Нови 21 случај на коронавирус, нема заразени спортисти

Потврдени се нови 21 случај на коронавирус, од кои 19 се поврзани со Игрите во Токио, но меѓу нив нема заразени спортисти, соопшти претпладнево Организацискиот комитет...

Останати спортови 29.07.21 | 08:52

ОИ: Нови 24 случаи на коронавирус, двајца хoспитализирани

Организаторите на Олимписките игри во Токио соопштија денеска за 24 нови позитивни случаи на коронавирус, што е најголем дневен пораст на заразени откако домаќините...

Македонија 28.07.21 | 10:04

Зекири демантира дека бил на ОИ во Токио

Генералниот секретар на Владата, Мухамед Зекири ги демантираше шпекулациите во јавноста дека отпатувал во Токио на ОИ, заедно со челниците на МОК. Новинарот Боби Христов...

Останати спортови 27.07.21 | 08:28

Taјфунот Непартак може накратко да ги прекине Олимписките игри

Моќниот тајфун Непартак, кој се формира во Тихиот Океан, продолжува да се движи кон Јапонија и во среда наутро по локално време ќе го погоди североисточниот дел на главниот...

Балкан 26.07.21 | 15:14

14 српски новинари завршија во карантин до крајот Олимписките игри

Проблем за српските медиуми на Олимписките Игри во Токио. Дури 14 членови на РТС завршија во карантин, според пропозициите на Јапонија, таму ќе останат до 4. август. Иако...

Македонија 25.07.21 | 15:55

Ако нашата делегација брои три пати повеќе функционери од спортисти, тогаш ќе добиеме потврда зошто сме на дното

Ако испадне точно дека нашата делегација на Олимпијадата брои речиси три пати повеќе функционери, политичари и биснисмени со своите сопруги и семејства од спортистите...

Останати спортови 24.07.21 | 10:08

Бранковски не успеа да се пласира во финалето

Македонскиот репрезентативец Борјан Бранковски, го освои 21.место во квалификациите, во дисциплината 10 метри воздушен пиштол. Бранковски е првиот Македонец кој се појави...

Македонија 23.07.21 | 19:54

Мисајловски им посака среќа на македонските олимпијци: Гордо се вее македонското знаме во Токио

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски им посака среќа на македонските олимпијци. -Гордо се вее МАКЕДОНСКОТО знаме на олимпискиот стадион во Токио. Со среќа...

Останати спортови 23.07.21 | 14:26

ЛОИ во Токио отворени пред празни трибини и со спектакуларен огномет!

Овогодишните Летни Олимписки Игри во Токио денес беа отворени со свечена церамонија, која за првпат се одржа без гледачи на трибините. Македонија ќе ја претставуваат...

Останати спортови 21.07.21 | 09:19

Шефови на 15 држави и меѓународни организации ќе присуствуваат церемонијата на отворање на Игрите во Токио

Шефови на 15 држави и меѓународни организации се најавени за присуство на церемонијата на отворање на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио. Ова го соопшти генералниот...

Останати спортови 20.07.21 | 15:06

Јапонија досега потрошила 15,4 милијарди долари за организирање на Олимпијадата

Генерален секретар на Организациониот комитет на Олимписките игри Токио 2020, Тоширо Муто, ги објави трошоците што досега ги има Јапонија, земјата домаќин на Олимпијадата. Вкупните...

Останати спортови 20.07.21 | 13:49

Бројката вртоглаво расте: На Олимписките игри во Токио веќе има 71 заразен со корона вирусот

Според резултатите од новите тестови направени од 17 до 19 јули, на Олимписките игри во Токио се евидентирани уште девет случаи на заразени со корона вирусот. На веб-страницата...

Останати спортови 13.07.21 | 18:25

Претседателот на МОК по грешка Јапонците ги нарече Кинези

Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах денеска предизвика реакции во јапонската јавност, откако домаќините на претстојните Олимписки игри...

Останати спортови 13.07.21 | 16:46

Официјално отворено Олимпиското село во Токио

Распространето на 44 хектари на кои се подигнати 21 зграда со капацитет за сместување на 23.000 спортисти и официјални лица, денеска во јапонската престолнина официјално...

Останати спортови 08.07.21 | 15:30

Олимписките игри во Токио ќе се одржат без гледачи

Олимписките игри во Токио ќе се одржат без гледачи. Оваа одлука сè уште не е официјално објавена, но јапонската новинска агенција „Кјодо“ објави идека церемониите...

Свет 06.07.21 | 14:03

Во ресторан во Токио речиси секоја нарачка ќе ви биде погрешена, работат само луѓе со деменција

Искуството да ви ја погрешат нарачката во ресторан, односно келнерот да ви донесе нешто што не сте наачале може да биде доста непријатно искуство, но еден ресторан во...

Останати спортови 16.05.21 | 14:17

Повеќе од половина Јапонци не сакаат да се одржи Олимпијадата

Во Јапонија 59,7 проценти од луѓето сметаат дека Олимписките и параолимписките игри во Токио во текот на летото треба да бидат откажани. Тоа го покажуваат резултатите...

Останати спортови 08.05.21 | 18:44

Дејан Георгиевски се избори за настап на ОИ во Токио

Македонија оди на Олимпијада во престолнината на Јапонија! Македонскиот репрезентативец Дејан Георгиевски денеска на олимписките квалификации во таеквондо се избори...