Ознака: тирз
Економија 11.08.22 | 17:40

Ковачевски охрабрен од германската инвестиција во Тетово

Во Република Македонија првпат ќе се произведуваат електричните возила e-GO. На денешната владина седница ја одобривме владината поддршка за да се реализира...

Економија 08.08.22 | 15:22

ТИРЗ: Заклучно со јули во зоните отворени над 1100 нови вработувања

Продолжува растот на вработени и на извозот во технолошко индустриските развојни зони и во јули, покажува редовната анализа на ТИРЗ. Само за еден месец во компаниите...

Економија 13.07.22 | 13:07

Деспотовски: Политичките случувања во земјава засега не влијаат врз странските инвестиции

Директорот на Дирекцијата на ТИРЗ Јован Деспотовски смета дека политичките случувања во земјава и протестите поради францускиот предлог, нема да се одразат врз одлуките...

Економија 13.05.22 | 11:17

Извозот од ТИРЗ над милијарда евра во првите четири месеци од годинава

Во првите четири месеци од годинава извозот од Технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) достигна 1.1 милијарда евра и е највисок споредено со истиот период во изминативе...

Економија 02.03.22 | 15:23

Деспотовски: Со Украина имаме многу мал незначителен сегмент на соработка, но нормално е да постои ризик

Внимателно ја следиме состојбата во Украина, нормално е да постои ризик меѓутоа имаме многу мал, незначителен сегмент на соработка така што од тој аспект ризиците се...

Економија 14.01.22 | 13:16

Деспотовски: За еден дел од капацитетите во зоните обезбедивме гас по пониска цена од пазарната

Дирекцијата за технолошко индустриски развојни Зони (ДТИРЗ) склучи договор со добавувачот ПРОМГАС за обезбедување природен гас за компаниите во зоните со кој еден...

Економија 05.01.22 | 14:54

Компаниите во ТИРЗ лани достигнале рекорден извоз од три милијарди евра

Од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони соопштија дека е достигнато ниво на извоз од три милијарди евра во ТИРЗ. Првичните анализи покажуваат дека ја...

Економија 19.12.21 | 11:36

Извозот на компаниите од ТИРЗ зголемен за 17,5% од лани, додека увозот пораснал за 37%

Од почетокот на 2021 до крајот на ноември компаниите активни во Технолошко индустриските развојни зони достигнале извоз од 2 милијарди и 734 милиони евра што, како што информираат...

Економија 14.11.21 | 11:33

ТИРЗ со мерки за штедење на електрична енергија

Дирекцијата на Технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) започна со редукција на уличното осветлување во делови од ТИР Зоните низ државата, а целосно се исклучени...

Економија 27.08.21 | 17:53

Oтварање нови можности за студентите: Штипскиот Универзитет ќе соработува со ТИР зоните

Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип и Дирекцијата за развој на Технолошко индустриски зони потпишаа меморандум за соработка. Целта на меморандумот е да се овозможи...

Економија 13.07.21 | 20:43

Зголемената економска активност во ТИРЗ потврдува дека економијата е стабилна и развојна

Успешните и навремени економски политики на Владата предводена од СДСМ придонесуваат економијата да се развива со засилено темпо, а последиците од коронакризата веќе...

Економија 11.06.21 | 15:25

Странските компании во скопските економски зони ќе добиваат помала државна помош од оние во другите градови

Државата воведува новини во субвенционирањето на странските инвеститори. Отсега па натаму странските компании што сакаат да вложуваат во зоните во Скопје, ќе добиваат...

Економија 10.03.21 | 12:48

Битола доби нова индустриска зона

На иницијатива на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони (ДТИРЗ), Владата донесе одлука да се формира нова државна индустриска зона во Битола. Во оваа фаза,...

Економија 15.01.21 | 12:26

Директорот на ТИРЗ е незадоволен од платите во зоните

Директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони Јован Деспотовски не е задоволен од висината на платите што им се исплаќаат на вработените во зоните. Нема да...

Економија 09.01.21 | 10:33

Исплатени 10,6 милиони евра државна помош за странски инвестиции

Дирекцијата за технолошко развојни зони – ТИРЗ во 2020 година исплати над 10,6 милиони евра на 29 компании за реализација на нивните инвестиции во зоните. Ова е 94,4 отстотна...

Економија 13.03.20 | 14:33

Среде мерки Сугарески излезе да се слика со клучката што требаше да биде готова за три, а не е веќе шест месеци

Наредната недела се очекува да се пушти во сообраќај регионалниот пат Прилеп-Битола, во делот кај индустриската зона каде се гради клучката со придружната патна инфраструктура....

Економија 05.03.20 | 13:10

Директорот на ТИРЗ сепак бил во Швајцарија

Александар Младеновски, директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, сепак бил во Швајцарија, иако во телефонска изјава ја демантираше таквата...

Економија 04.03.20 | 11:45

По инвестиции на затворен саем, директорот демантира: Ризикувам во време кога има коронавирус

Тричлена делегација од Македонија од Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, ДТИРЗ, веќе два дена на државна сметка ужива на саем кој е откажан, наводно...

Економија 28.12.19 | 16:11

Премиерот во заминување најави дека „Дура“ отвора две нови фабрики во земјава, а фабриката банкротирала во октомври

Уште 5 дена остануваат премиерот во заминување да ги поместува границите на глупоста, алчноста и манипулативноста. Најнеспособната влада во историјата на повоена Македонија...

Економија 29.10.19 | 15:48

Турски „Пурпласт“ ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје 2

Турската компанија од автомобилската индустрија „Пурпласт“ ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје 2, во која првично ќе вложи пет милиони евра и ќе отвори 100 работни места....