Ознака: тиквешија
Економија 31.05.21 | 09:32

Корупција и еколошка катастрофа: Заев најавува оф шор компанија да согорува отпад во Тиквешијата

Зоран Заев ги излажа граѓаните од Тиквешијата. Среде земјоделски регион и најплодна почва, Заев најавува во Неготино изградба на фабрика за согорување на отпад од речиси...

Македонија 11.11.20 | 14:38

Еден починат и 52 нови позитивни во Тивешијата, најмладиот на возраст од 17 години

Во изминатите 24 часа во Тиквешијата има еден починат и 52 нови позитивни на Ковид-19. Како што информираат од Центарот за јавно здравје, во Кавадарци има 25 нови случаи,...

Македонија 06.11.20 | 16:08

Од 18 до 74 години е возраста на новите позитивни во Тиквешијата

Во последните 24 часа се регистрирани 31 случаи на корона вирус во Тиквешијата, од кои 16 во Кавадарци, осум во Неготино, пет во Росоман и две во Демир Капија. Како што информираат...

Економија 26.09.20 | 19:55

„Нема иднина, ќе ги ископачиме лозјата“: Лозарите се жалат на екстремно ниските откупни цени

Тиквешките лозари принудени се, својата целогодишна мака и трудот да ги продаваат за два-три денари по килограм грозје. Се жалаат дека ситуацијата е повеќе од катастрофална. Еве...

Македонија 16.09.20 | 15:05

Пет нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата

Во изминатото деноноќие во Тиквешко се регистрирани пет нови случаи на корона вирус. Како што потврдува за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при...

Македонија 04.09.20 | 14:27

Во Тиквешијата има четири нови случаи на корона вирус

Во Тиквешко во последните 24 часа се регистрирани четири нови случаи на корона вирус. Како што информира за МИА, доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при...

Македонија 17.08.20 | 14:43

Седум нови позитивни на Ковид-19 во Тиквешијата

Седум нови случаи на корона вирус се регистрирани денеска во Тиквешко, шест во Кавадарци и еден во Неготино. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот...