Ознака: терористички напад
Свет 29.01.23 | 09:27

13-годишно дете стои зад нападoт во Ерусалим

Две лица се ранети вчера при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како терористички чин. Израелската полиција соопшти...

Свет 28.01.23 | 12:28

Нов напад во Ерусалим: Двајца повредени

Вооружен маж отворил оган во источен Ерусалим при што ранил најмалку две лица, соопшти полицијата. Инцидентот се случил во Давидовиот град, популарен археолошки локалитет...

Свет 27.01.23 | 21:03

Објавени снимки по терористилкиот напад во Ерусалим: Напаѓач убил седум луѓе во близина на синагогата

Најмалку седум луѓезагинале во терористички напад што се случил во населбата Неве Јаков во Ерусалим. Според информации од израелските медицински лица и полицијата,...

Свет 08.01.23 | 11:31

Спречен терористички напад во Германија: Кај ирански исламист пронајдени многу опасни отрови

32-годишен Иранец е уапсен во Германија поради наводно планирање напад со „исламистички мотиви“, јави Би-Би-Си. Тој планирал да употреби цијанид и рицин за да изврши...

Свет 28.12.22 | 13:57

Москва: Спречивме терористички напад, спонзориран од Украинци

Руските власти соопштија дека спречиле терористички напад спонзориран од Украина во Чегем, Кабардино-Балкарија, кој е блиску до границата на Русија со Грузија. Во извештајот...

Свет 07.12.22 | 09:05

Терористички напад во Индонезија: Екстремист се разнесе во полициска станица, има жртви

Индонезиската полиција денеска соопшти дека две лица загинале, а осум се ранети кога маж осомничен дека е исламистички екстремист се разнел во полициска станица во...

Свет 15.11.22 | 22:39

Нов терористички напад во Истанбул, експлодира автомобил-бомба

Два дена откако Турција беше вознемирена од грозоморниот терористички напад во Истанбул во кој загинаа шест лица, а беа повредени десетици денеска се случи нов! Според...

Свет 15.11.22 | 19:59

Во Турција 50 лица се приведени поради терористичкиот напад

Турската полиција уапси повеќе осомничени во врска со бомбашкиот напад на пешачка авенија во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а десетици беа ранети. Турскиот министер...

Свет 14.11.22 | 09:39

Макрон потсети: Срцето на турскиот народ е нападнато на годишнината од нападите во Париз

Терористичкиот напад со бомба во центарот на Истанбул се случи точно седум години по серијата напади на екстремистите на Исламска држава во Париз на 13 ноември 2015 година,...

Свет 25.08.22 | 12:47

Планиран напад врз аеродром и објекти на Балтичката флота: Спречен терористички напад во Калининград

Припадници на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапсиле жител на Калининград под сомнение дека планирал терористички напад врз објекти на Балтичката флота...

Свет 04.07.22 | 10:38

Полицијата тврди дека нападот во Копенхаген не е терористички акт

Шефот на полицијата Сорен Томасен изјави дека нема индикации оти вчерашниот напад во трговскиот центар во Копенхаген е терористички акт. Како што додаде, 22-годишниот...

Свет 25.06.22 | 22:08

Норвешки разузнавачи: Пукањето во Осло е чин на исламски тероризам

Норвешката разузнавачка служба ПСТ, задолжена за борба против тероризмот, објави дека го водат како чин на исламски тероризам пукањето во кое без убиени две лица, а...

Свет 02.04.22 | 21:34

Руската гарда спречила терористички напад во близина на Киев на место каде што се делело хуманитарна помош

Руската Национална гарда спречила терористички напад во регионот на Киев, на место каде што била дистрибуирана хуманитарна помош. Како што објави агенцијата Интерфакс,...

Свет 21.03.22 | 10:36

Украинските националисти планираат напад врз западни дипломати во Лавов за да ја наместат и обвинат Москва

Украинските националисти планираат терористички напад во Лавов, во западна Украина, насочен против странските дипломати, вклучувајќи ги и тие на САД, предупреди Министерството...