Ознака: терористички напад
Свет 28.01.24 | 14:14

Терористички напад на католичката црква Санта Марија во Истанбул

Терористички напад на католичката црква Санта Марија во Истанбул се случил денеска, а го извршиле две маскирани лица, изјави турскиот министер за внатрешни работи Али...

Свет 01.01.24 | 20:17

Германец со турско потекло: Уапсен петтиот осомничен за планирање напад на катедралата во Келн

Германските власти објавија дека уапсиле уште еден осомничен во врска со наводната закана за напад на познатата катедрала во Келн за време на празниците, со што вкупниот...

Свет 24.12.23 | 18:19

Се планирало терористички напад во црква во Виена

Разузнавачката служба на Австрија приведе четири лица во истрагата за постоење исламистичка мрежа, соопшти Министерството за внатрешни работи. Апсењата следеа по...

Свет 14.12.23 | 11:44

Во Данска уапсени неколку лица кои планирале терористички напад

Данската полиција денеска уапси неколку лица осомничени дека планирале терористички напад. „Во координирана операција“ на повеќе локации во Данска се уапсени „осомничени...

Свет 11.12.23 | 15:52

16-годишник подготвувал терористички напад во Виена

Австриската полиција уапсила 16-годишно момче за наводно планирање напад на синагога во Виена, изјави највисокиот австриски функционер за безбедност. Тинејџерот напиша...

Свет 17.10.23 | 15:13

Скринингот од Поглавјето 11 жртва на терористичкиот напад во Брисел

Билатералниот скрининг за Поглавјето 11 – „Земјоделство и рурален развој“, што започна вчера во Брисел и требаше да продолжи денеска и утре, е одложен поради синоќешниот...

Свет 17.10.23 | 12:00

Почина терористот од Брисел

Абдесалим Л., кој синоќа во терористички напад во Брисел уби двајца шведски навивачи и рани трет, почина во болница како последица на утринската престрелка со белгиската...

Свет 17.10.23 | 09:57

По терористичкиот напад во Белгија, Франција ја зголемува својата безбедност

Франција ја зголемува безбедноста на белгиската граница, изјави денеска министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин, откако претходната ноќ две лица беа убиени...

Свет 17.10.23 | 09:23

Застрелан и уапсен терористот во Брисел

Белгиската полиција денеска уапси осомничен вооружен маж кој застрела двајца шведски фудбалски навивачи во, како што соопштија властите, „терористички напад“. Апсењето,...

Свет 17.10.23 | 08:10

Потера на белгиската полиција по терористот на скутер

Маж во портокалова јакна денеска изврши терористички напад во Брисел, при што загинаа двајца шведски државјани, а неколку лица беа повредени. По злосторството, маж со...

Свет 16.10.23 | 22:55

Ова е грозоморното видео на напаѓачот од Брисел: „Убив неверници“

Во Брисел владее состојба на опсада, откако човек, за кој се верува дека е Слајем Слоума, убил две лица и ранил неколку други. Престрелката се случила во центарот на Брисел,...

Фудбал 16.10.23 | 22:36

Прекинат мечот меѓу Белгија и Шведска по терортистичкиот напад во Брисел и убиството на шведски навивачи, фудбалерите одбија да бидат на терен

По терористичкиот напад во Брисел, во кој загинаа шведски навивачи, фудбалерите на таа земја одбија да се вратат на теренот на мечот против Белгија. Како што пренесуваат...

Свет 11.09.23 | 09:57

Дваесет и две години од терористичките напади врз САД

Дваесет и две години од најразорните терористички напади во историјата, во кои загинаа речиси 3.000 луѓе. Исламистичка терористичка мрежа Ал Каеда изврши напади во Њујорк...

Свет 18.06.23 | 09:56

Извештај на Европол: Обидите за терористички напади во ЕУ за една година зачестиле за речиси 50%

Земјите членки на Европската Унија (ЕУ) пријавиле 28 обиди за терористички напади во 2022 година, а извештај на европската полиција – Европол за тероризам покажа дека...

Свет 04.05.23 | 21:54

Белгиската полиција уапси 7 лица под сомнение дека подготвувале терористички напад

Белгиската полиција уапси седум лица под сомнение дека подготвувале терористички напад, соопшти денеска обвинителството. Осомничените разговарале за неколку сценарија...

Свет 29.03.23 | 23:00

Апсење во Белгија: Бугарин, Турчин и петмина Белгијци подготвуале терористички напад

Седум лица, од кои пет се белгиски државјани, еден турски и еден бугарски, денеска се приведени во рамки на истрагата за можни терористички напади, соопшти белгиското...

Свет 12.02.23 | 13:59

Спречен терористички напад пред изборот за Мис на Белгија

Терористички напад е спречен вечерва во Белгија во пресрет на изборот за Мис на Белгија, откако маж (40) планирал да ги „убие сите“ на свечената манифестација, јавуваат...

Свет 30.01.23 | 08:37

Израелската полиција ја запечати куќата на терористот кој уби седум лица во Ерусалим

Израелската полиција соопшти дека ја запечатила куќата на терористот кој во петокот уби седум лица и рани тројца во ерусалимската населба Неве Јаков. Армијата ја запечати...

Свет 29.01.23 | 09:42

Израел ќе им дозволи на цивилите да носат оружје

Безбедносниот кабинет на Израел одобри мерки со кои Израелците ќе можат полесно да носат оружје, по двата одделни напади на Палестинците во Ерусалим оваа недела, јавува...

Свет 29.01.23 | 09:36

Нетанјаху не е за насилство, но најави „брз“ и “прецизен“ одговор

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои еден уби седум лица во близина...