Ознака: терористи
Црна хроника 01.09.20 | 12:19

Оружје, муниција и појаси за самоубијци: Еве што сè МВР заплени од тројцата ИСИС-овци

Автоматски пушки, пушкомитралез, рамки со куршуми, гранати за ракетен фрлач, но и два појаси со експлозив наполнети со песок и метални кулги за поголема разорна моќ е...

Свет 05.09.19 | 19:47

ЕУ воспостави антитерористички регистар

Европската унија воспостави заеднички антитерористички регистар за да го олесни процесуирањето и носењето обвиненија против осомничените милитанти и луѓето кои се...

Македонија 27.08.19 | 20:04

Терористичката група од Диво насеље во живо се вклучува на Фејсбук и бара донации

Затворените терористи од Диво Насеље на Фејсбсук се вклучиле во живо и најавиле дека на неколку албански медиуми ќе се појави сметка на која собираат донации. Тие креирале...

Македонија 09.05.19 | 19:33

Како беше разбиен терористичкиот бастион во Диво Насеље

Поминаа четири од кобниот 9 мај и антитерористичката акција на македонската полиција, во која осуммина македонски херои ги положија животите во одбрана на татковината....

Македонија 09.05.19 | 17:10

Ечеше „УЧК, УЧК” пред Кривичен на четиригодишнината од терористичкиот напад во Диво Насеље

Со скандирање „УЧК, УЧК”, карта на голема Албанија и транспаренти пред Кривичниот суд Здружението за политички затвореници, заедно со Советот на семејства на лица...

Свет 23.04.19 | 20:33

Саудиска Арабија им ги отсече главите на 37 терористи

Триесет и седум Саудијци се егзекутирани во Саудиска Арабија, откако се осудени за тероризам, соопшти министерството за внатрешни работи. Егзекуциите се извршени во...

Македонија 21.03.19 | 17:23

За „терористот“ Чавков 18 години, за терористите на ИСИС шест години затвор

Денеска во Кривичниот суд во Скопје на затворска казна од 6 до 9 години беа осудени македонски државјани кои биле дел од паравоената формулација на ИСИС. Станува збор...

Твитови 15.03.19 | 15:56

… И тоа е сѐ што треба да знаете за денешнава Македонија

Патриоти во затвор како терористи, а терористи водат Собрание — Сикарио (@sicario_mk) March 15, 2019

Свет 25.02.19 | 22:42

Момче извика „Алах акбар“ среде Виена, минувачите бегале во паника

Во виенскиот Пратерштерн се одвиваше вистинска драма во петокот вечер. На полицајците им пришол ирачки државјанин (25) и викнал „Алах акбар“ Минувачите, кои биле во...

Свет 25.01.19 | 10:40

Белгија ослободила од затвор 200 терористи

Вкупно 182 лица осудени во Белгија за тероризам биле ослободени, рече министерот за правда Кун Генс, цитиран во локалните медиуми. Во таа цифра се терористи, нивни соучесници,...

Свет 01.01.19 | 11:01

Макрон ги нападна терористите во новогодишниот говор

Францускиот претседател Емануел Макрон го искористи традиционалниот новогодишен говор за да упати предупредување до екстремистичките елементи меѓу анти-владините...