Ознака: терапија
Калеидоскоп 27.03.22 | 19:10

Научници откриле нова потенцијална терапија за Ковид-19

Научниците идентификувале нова потенцијална терапија за Ковид-19, а тоа е биолошка супстанца произведена од модифицирани клетки од човечка кожа, пишува „Сајенс Дејли“. Научниците...

Балкан 26.11.21 | 12:57

Грција почнува терапија за Ковид-19 со моноклонални антитела

Во Грција пристигнаа 2.000 моноклонални антитела за терапија за Ковид-19, а во првата фаза, терапијата ќе се спроведува во десет болници во различни делови на земјата, јави...

Македонија Здравје 26.08.21 | 21:58

Д-р Трајковски: Како да не си гневен на државава, лице со телесен инвалидитет оставено без терапија поради позитивност на Ковид

Доктор Бојан Трајковски, вработен во приватната здравствена установа по општа медицина, на Фејсбук тврди дека итната помош одбила да дојде дома кај лице со телеceн инвалидитет...

Здравје 15.07.21 | 15:58

Пристигна „Казиривимаб и Имдевимаб“, најсоврмената терапија за лекување на пациенти болни од ковид-19 кои не се хоспитализирани

Министерството за здравство информира дека денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“...

Здравје 17.05.21 | 19:15

Филипче: За пациентите со ХАЕ обезбедивме три различни терапии

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод одбележувањето на 16 Мај како Меѓународен ден на хередитарениот ангиоедем (ХАЕ), преку својот фејсбук-профил информира...

Колумни 06.04.21 | 11:37

Колективна терапија а ла Зоран Заев

Предраг Димитровски Мммммм, мммммм, ммммм…. Не чудете се, ве молам. Медитирам.  Во време на пандемија од Ковид-19 медитирањето ми стана речиси секојдневен обред. Длабоко...

Македонија 01.04.21 | 15:15

За околу две недели во Македонија ќе стигне терапија наменета за лекување на Ковид-19

За оваа болест за жал се уште нема терапија освен една што за период од околу две недели ќе стигне во нашата земја, а тоа е она специфично антитело што е наменето специјално...

Македонија 29.01.21 | 08:27

Британскиот сој на ковид -19 ќе стане доминантен и во државава, Филипче најави набавка на најсофистицирана терапија за пациентите

Иако веќе неколку недели се бележи пад на бројот на заболени и надлежните велат дека коронавирусот е под контрила, Министерот за здравство Венко Филипче сепак најави...

Македонија 28.01.21 | 15:08

Филипче: Набавуваме најсофистицирана терапија за ковид-пациентите

Министерството за здравство информира дека вчера испратило писмо до Европската комисија за резервација на најсофистицираната моноклона комбинирана терапија на антитела...

Здравје 04.12.20 | 09:14

Д-р Вело Марковски објави детална терапија како да се лекуваат пациентите заболени од Ковид-19

Вирусологот проф. д-р Вело Марковски, кој гостуваше на трибината: „Пневмонии, рано препознавање, класификација, лекување“, дава детален приказ како и со што да се лекуваат...

Македонија 06.11.20 | 18:46

Андоновска: Зошто во државно не се применува терапијата од приватните клиники што дава резултат

Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ, преку социјалните мрежи испраќа директоно прашање до министерот за здарвство, Венко Филипче, зошто во државните клиники не се применува...

Вести 27.09.20 | 13:52

Превентивата и раниот скрининг клучни за намалување на ризикот од појава на рак на дојка

Овој ден е посветен и на превентивата, но и на тие кои се борат се уште со болеста и секако да се потсетиме на тие кои за жал ја изгубиле оваа битка, истакна Елизабета Ѓоргиевска,...

Здравје 04.05.20 | 10:09

Од денеска почна дисперзија на онколошката терапија за пациентите со малигни болести, соопшти МЗ

Од денеска почна дисперзија на терапијата за дел од пациентите со малигни болести од другите градови и населени места од државата. Пациентите со одредени онколошки...

Здравје 21.04.20 | 17:00

Пациенти со онколошки заболувања ќе примат терапија во блиските болници

Во иднина пациенти со онколошки заболувања нема да мораат да доаѓаат во Клиниката за онкологија за да примат терапија, туку тоа ќе можат да го сторат во најблиската...

Балкан 31.03.20 | 09:38

Најстариот Србин кој го победи коронавирусот: Не бев на респиратор, но оваа терапија ме излечи!

Душан Петровиќ (81) Ваљево пред два дена го напушти КБЦ „Драгиша Мишовиќ“, од каде се врати дома жив и здрав. Дедото кој влезе во деветата деценија од животот Душан Петровиќ...

Здравје 25.03.20 | 20:59

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја рака

Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клиника веќе се ставени на терапијата....

Здравје 23.03.20 | 16:16

Филипче: Обезбедена е целата потребна терапија за голема бројка пациенти со коронавирус

Со оглед на тоа што излегоа повеќе студии од веќе аплицирана терапија во светот, ние ја обезбедивме целата потребна терапија за навистина голема бројка пациенти...

Здравје 12.03.20 | 12:59

Не мора да се оди кај специјалист: Редовната терапија на хронично болните ќе се издава кај матичен

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција изјави дека поради настанатата ситуација со коронавирусот, како дел од мерките за заштита од ширење на вирусот,...