Ознака: „Тенк“
Технологија 07.01.21 | 23:00

Дали е тенк или подморница: Вака изгледа новиот „Т-72“

Тенкот „Т-72BZ“ е наречен „смртоносно оружје без преседан“ , а според тоа шт може да се види на видеото сосема со право. Војниците вежбаат под водата на длабочина од пет...

Македонија 02.11.20 | 10:33

Ни „тенкот“ продаден, ни амбулатни возила купени: Заев и една од неговите лаги

Потсетување на тоа што зборуваше Зоран Заев во неговата кампања „За живот“, како и состојбата во која се наоѓа Македонија со него и СДСМ на власт. Димовски: СДСМ одлучила...

Колумни 24.09.20 | 15:01

Срамна пресуда на Врховниот суд за блиндираниот „мерцедес“

Михајло Маневски После донесување на пресудата на Врховниот суд на Македонија за случајот ТЕНК, веќе сè е сосема јасно. Судството во Македонија е тотално партиски блиндирано,...

Македонија 18.09.20 | 11:58

Врховниот суд ги одби жалбите на осудените за „Тенк“

Врховниот суд ги одби поднесените жалби на осудените во случајот „Тенк“ Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска и ги потврди пресудите на Апелацискиот...

Македонија 01.10.19 | 12:08

Врховниот суд го прифати барањето на Јанкулоска за вонредно преиспитување на пресудата за „мерцедесот“

Судиите Фаик Арслани, Џемали Саити, Африм Фидани, Снежана Бајлозова и Јелица Крстевска ќе одлучуваат за затворската казна за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана...

Македонија 25.09.19 | 16:07

И Кацарска по стапките на Јанева

Судијката Добрила Кацарска, која водејќи ги случаите на СЈО против опозицијата, но и по драконските казни изречени во случајот 27 април, со што стана симбол за партизирано...

Фудбал 27.08.19 | 13:57

Тенкот пред стадионот на Црвена ѕвезда ги налути Хрватите

Во Србија денес се дигна голема полемика по вчерашното поставување на тенкот Т-55 пред стадионот на Црвена ѕвезда, со знамето на клубот и натписот „Северна армија“....

Македонија 24.06.19 | 14:01

Гордана Јанкулоска не оди во затвор

Врховниот суд го уважи барањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да ѝ се одложи затворската казна и решението го испратиле до Кривичниот...

Македонија 06.05.19 | 14:35

Врховните судии ќе расправаат за затворот на Груевски

Случајот „Тенк“, во кој Никола Груевски е осуден за незаконска набавка на владиниот „мерцедес“, стигна до Врховниот суд, до каде поранешниот премиер поднесе жалба...

Македонија 28.03.19 | 13:26

Четири години затвор за Јанкулоска

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска наместо шест, ќе треба да одлежи четири години затвор, пресече Апелација. Апелацискиот суд ја потврди...

Македонија 25.02.19 | 13:23

Тасевски бара Апелација да го врати „Тенк“ на повторно судење

Во тек е јавна расправа во Апелација по жалбата на пресудата за поранешниот министер за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за „Тенк“. Бранителите на Јанкулоска бараат...