Ознака: тенис
Спорт 23.06.20 | 13:30

Негативни сите наоди на тенисерите на Адрија тур

Откако бугарскиот тенисер Григор Димитров, кој учествуваше на турнирот „Адрија Тур“ во Задар потврди дека е позитивен на Ковид 19, преостанатите учесници веднаш беа...

Спорт 17.06.20 | 18:04

Одлучено е кога ќе има Ролан Гарос годинава и тоа со публика

Француската тениска федерација во средата објави дека турнирот во Ролан Гарос ќе се игра помеѓу 21 септември и 11 октомври 2020 година, во Париз, бидејќи ограничувањата...

Останати спортови 16.03.20 | 16:54

Нема женски тенис до 2 мај

Женската тениска асоцијација (ВТА) ги откажа сите турнири до 2 мај поради пандемијата на новиот коронавирус. „Поради пандемија на новиот коронавирусот, нема да се одржат...

Останати спортови 02.03.20 | 11:10

Ѓоковиќ ја зголеми предноста пред Надал, Федерер забележа пад на АТП листата

И по една седмица АТП врвот не претрпе промени, затоа што Новак Ѓоковиќ со победата во Дубаи останува на чело на оваа листа и ја зголеми предноста во однос на големиот...

Останати спортови 26.02.20 | 15:36

Шарапова објави крај на кариерата

Руската тенисерка Марија Шарапова ја заврши кариерата, објави „Њујорк тајмс”. Триесет и двегодишната тенисерка на ваков чекор се решила поради зачестените повреди...

Останати спортови 08.02.20 | 17:17

Надал даде изјава после која сите занемеа

Вториот рекет на светот Рафаел Надал ги загрижи Шпанците, бидејќи не го потврди учеството на Олимписките игри, туку истакна дека настапот во Токои зависи од следните...

Останати спортови 20.01.20 | 17:27

Тенисер се изживуваше со девојче кое собираше топки!

Францускиот тенисер Елиот Бенхетрит се најде на удар во јавноста поради своето однесување на квалификацискиот меч на Австралија опен против Дмитриј Попка. Елиот Бенхетрит...

Останати спортови 07.01.20 | 19:57

Циципас го удри татко му, па мораше да се замеша мајка му

Еден од најголемите тениски надежи, грчкиот тенисер Стефанос Циципас не бираше начини како да го истури својот гнев по загубениот прв сет на натпреварот против Ник...

Останати спортови 16.12.19 | 17:53

Познат германски тенисер местел натпревари

Германските телевизии ЗДФ и Велт, направиле истражување кое покажало дека еден високо рангиран и еден германски тенисер на АТП листата се вмешани во скандал со местење...

Останати спортови 31.10.19 | 13:17

Среде тениски терен: Играч нокаутираше судија со рекет

Американскиот тенисер Мајкл Мох дивеејќи со рекетот го удрил линискиот судија и го повредил. Инцидентот се случил на натпрвар во Шарлотвил. Мох губеше од Даријан Кинг...

Останати спортови 06.10.19 | 11:01

Без загубен сет го освои Токио

Најдобриот светски тенисер во моментов, Србинот Новак Ѓоковиќ триумфално се врати на теренот, па по едномесечната пауза уште од Ју-Ес“ опен (повреда на рамото), на импресивен...

Останати спортови 05.10.19 | 09:59

Тажна вест во тимот на Ѓоковиќ: Почина сестрата на Горан Иванишевиќ

Тажна вест во стручниот штаб на Новак Ѓоковиќ, Горан Иванишевиќ, најдобриот хрватски тенисер на сите времиња, ги проживува најтешките моменти во животот. Неговата сестра,...

Останати спортови 31.08.19 | 10:31

Ѓоковиќ се расправаше со навивач: Ќе дознаам кој си!

Новак Ѓоковиќ без проблеми се пласираше во 4-тото коло на УС-Опен откако го победи Денис Кудл со (6:3, 6:4, 6:2), а овој меч ќе биде запаметен по скандалот кој се случи на загревањето. Еден...

Останати спортови 31.07.19 | 21:39

Иванишевиќ му се врати на Ѓоковиќ

Хрватскиот тренер Горан Иванишевиќ се враќа во таборот на светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ. Горан ќе биде со Ноле на Мастерсот во Синсинати и на УС опен. Иванишевиќ...

Останати спортови 15.07.19 | 09:03

Кога публиката викаше Роџер, Роџер, јас слушав Ноле, Ноле

Во драматичен меч српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да го победи Роџер Федерер и по пет часа борба стигна до петтата титула на Вимблдон. Како што е познато, Ѓоковиќ...

Останати спортови 14.07.19 | 20:54

Федерер: Ова беше лудо, секоја чест Новак

Рожер Федерер не успеа да дојде до деветтата титула на Вимблдон и вкупно 21. гран слем трофеј во кариерата, откако во епското финале беше запрен од Ѓоковиќ со 3:2 во сетови. Ќе...

Останати спортови 12.07.19 | 18:05

Ѓоковиќ прв финалист на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ в недела ќе ја брани титулата против подобриот од второто полуфиналето во кое се среќаваат Рафаел Надал и Роже Федерер. Најдобриот светски...

Останати спортови 07.07.19 | 18:42

Иванишевиќ го напушта Ѓоковиќ на Вимблдон

Горан Иванишевиќ го напушта српскиот тенисер со светска слава Новак Ѓоковиќ. Сепак, не станува збор за раскинување на соработката, туку разделбата е за кратко. Иванишевиќ...

Останати спортови 09.06.19 | 20:19

Скандал на Ролан Гарос: Работници ги пополнувале празните места на трибините

Организаторите на вториот гренслем-турнир во сезоната бараа од своите вработени да ги пополнат местата наменети за спонзорите во текот на саботните мечови од машкото...

Останати спортови 31.05.19 | 09:52

Вознемирувачко видео: Босанскиот тенисер Џумхур падна на терен, Крајиновиќ притрча за да му помогне

Тенисерот од Босна и Херцеговина е тешко повреден. Дамир Џумхур доживеал тешка повреда во натпреварот во парови на Ролан Гарос кој играл во пар со Филип Крајиновиќ. Српскиот...