Ознака: температури
Сервиси 04.08.19 | 16:07

Македонија на удар на најтоплиот бран ова лето: Ќе имаме пеколни температури

Од средината на неделава што доаѓа, нашата територија ќе започне да потпаѓа под влијание на уште потопол Африкански бран, кој како што информира Славчо Попоски ќе биде...

Сервиси 26.07.19 | 11:53

Типично лето: Временска прогноза за август за Македонија, но и за земјите од регионот

Според последно направените анализи околу временската состојба за месец август за Македонија, но и регионот укажуваат дека поголем дел од Грција, источната половина...

Свет 25.07.19 | 20:53

Пеколното време продолжува: Рекордни температури во Германија, Белгија и Велика Британија

Ширум Европа и денеска продолжи трендот кој овие денови опфаќа релативно високи температури и рушење на рекорди кога е висината на температурата во прашање. Во Германија,...

Сервиси 25.07.19 | 09:15

Високи температури и голем УВ индекс, од сабота повторно промена на времето

Според управата за хидрометеоролошки работи во Македонија времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Дневните...

Сервиси 15.06.19 | 13:34

Пекол низ Македонија, па силно невреме: Ова се температурите на пладне

Денеска температурите низ земјава се исклучително високи. Веќе од попладне и во наредните денови не чека спарно време, но и невреме. Ова се температурите во 13 часот низ...

Сервиси 06.06.19 | 11:51

Барајте сенка: Пеколни температури ќе ја зафатат Македонија

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ која веќе ја зафаќа државава во следните денови температурите ќе бележат тенденција на голем пораст и истите ќе се искачуваат...

Сервиси 05.06.19 | 09:27

Црвен метео аларм на Балканот: Доаѓаат пеколни температури, но Македонија ја чека лоша прогноза

Доаѓа пеколно лето. Акуведер за ова лето во Европа предвидува дека ќе биде многу топло, дури и со опасни продори на жестока олуја. Во својот извештај се наведува дека...

Сервиси 30.03.19 | 08:10

Викендов сончево, од следната недела пад на температурите

Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 10 до 22 степени. Во...

Здравје 11.03.19 | 20:36

Нагло паѓање на температурите лошо влијае на здравјето, ова се најчестите симптоми…

По топлото време и вистинската пролет среде зима, следат нагли и лоши промени на времето, кои лошо ќе влијаат на здравјето на граѓаните. Следи силен ветер, дожд и снег,...

Сервиси 05.03.19 | 17:43

Женскиот месец со многу пресврти: Ќе има и „лоши денови“, ова е деталната временска прогноза

Месец Март е познат како женски месец со пресврти во времето, па иако температурите нагло пораснаа и ќе одат уште нагоре, според временската прогноза на Accuweather не очекуваат...

Сервиси 03.03.19 | 08:16

Денеска променливо облачно, од утре летни температури

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до четири степени, а дневната...

Сервиси 25.02.19 | 12:56

Доаѓаат потопли денови: Од утре пролетни температури

Пораст на дневните температури што ќе достигнат и до 20 степени најавуваат од утре метеоролозите. Од УХМР информираат дека до петок ќе биде претежно сончево со значителен...

Сервиси 06.01.19 | 08:42

Смрзнувачка ноќ пред Бадник: Температурата се спушти до -21 степен

Студено утро во Македонија со температура што се спушти до минус 21 степен во Битола. Во Берово се измерени -17 Берово, -15 во Струмица, -14 во Прилеп и Демир Капија, -12 во Лазарополе...

Сервиси 05.01.19 | 22:58

Кочан ладно: Ова е најстудена ноќ во Македонија зимава

Ова се температурите низ Македонија вечерва. Измерени се најниски -15 степени во Прилеп, -14 степени во Дебар и -13 во Делчево со што ова се вечерва најстудените градови. Вее...

Свет 27.12.18 | 22:00

49 степени во Австралија

По божикните празници, Австралија ја погоди топлински бран, со температури до 49 Целзиусови степени. Во западниот дел на Австралија се прогнозираат температури над 47...