Ознака: температури
Сервиси 27.10.19 | 08:44

Утринските температури во минус, дневните до 29 степени: Од среда голем пресврт на времето

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од северен правец, при што утринската температура ќе се движи од -1 до 7, а дневната од 22 до 29 степени, додека во Скопје...

Сервиси 23.10.19 | 08:12

Денеска сончево со температури над просекот

Сончево и топло време со слаб ветер од источен правец ќе преовладува денеска во земјава. Минималната температура ќе се движи од 1 до 8, а максималната од 22 до 30 степени. Во...

Калеидоскоп 09.10.19 | 10:44

Летово регистрирани над 400 рекордни високи температури

Анализа на калифорнискиот институт „Берклеј ерт“ покажува дека изминатото лето измерени се над 400 рекордни високи температури на воздухот во 29 земји помеѓу 1 мај и...

Сервиси 22.08.19 | 09:39

Сончево и многу топло време со температура до 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од 11 до 20, а максималната од 31 до 39 Целзиусови...

Сервиси 21.08.19 | 09:21

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 19 степени,...

Сервиси 17.08.19 | 08:57

Денеска сончево и топло

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северен правец. УВ=7 Утринската температура...

Сервиси 11.08.19 | 08:12

Пеколот ќе трае уште четири дена

Сончево и топло време со многу високи температури од портокалова фаза, што веќе неколку дена ја зафатија целата држава, ќе се задржи до 14 август. Утринските температури...

Сервиси 09.08.19 | 16:04

Пеколно топло со температури од 40 степени: Температурите во моментов во Македонија

Надвор е ужасно топло како што веќе беше најавено, а Македонија е во портокалова фаза. Таквото време ќе се задржи до наредната среда. Ова се температурите низ Македонија...

Калеидоскоп 06.08.19 | 11:09

Просечната температура во јули повисока за 0,3 степени, во Гевгелија измерени 41 степен

Највисока температура од 41 степен во минатиот месец е измерена на 3 јули во Гевгелија, а најниската се спуштила до 6,8 степени измерена наутро во Берово. Просечните температура...

Сервиси 04.08.19 | 16:07

Македонија на удар на најтоплиот бран ова лето: Ќе имаме пеколни температури

Од средината на неделава што доаѓа, нашата територија ќе започне да потпаѓа под влијание на уште потопол Африкански бран, кој како што информира Славчо Попоски ќе биде...

Сервиси 26.07.19 | 11:53

Типично лето: Временска прогноза за август за Македонија, но и за земјите од регионот

Според последно направените анализи околу временската состојба за месец август за Македонија, но и регионот укажуваат дека поголем дел од Грција, источната половина...

Свет 25.07.19 | 20:53

Пеколното време продолжува: Рекордни температури во Германија, Белгија и Велика Британија

Ширум Европа и денеска продолжи трендот кој овие денови опфаќа релативно високи температури и рушење на рекорди кога е висината на температурата во прашање. Во Германија,...

Сервиси 25.07.19 | 09:15

Високи температури и голем УВ индекс, од сабота повторно промена на времето

Според управата за хидрометеоролошки работи во Македонија времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Дневните...

Сервиси 15.06.19 | 13:34

Пекол низ Македонија, па силно невреме: Ова се температурите на пладне

Денеска температурите низ земјава се исклучително високи. Веќе од попладне и во наредните денови не чека спарно време, но и невреме. Ова се температурите во 13 часот низ...

Сервиси 06.06.19 | 11:51

Барајте сенка: Пеколни температури ќе ја зафатат Македонија

Под влијание на многу топла воздушна маса од југ која веќе ја зафаќа државава во следните денови температурите ќе бележат тенденција на голем пораст и истите ќе се искачуваат...

Сервиси 05.06.19 | 09:27

Црвен метео аларм на Балканот: Доаѓаат пеколни температури, но Македонија ја чека лоша прогноза

Доаѓа пеколно лето. Акуведер за ова лето во Европа предвидува дека ќе биде многу топло, дури и со опасни продори на жестока олуја. Во својот извештај се наведува дека...

Сервиси 30.03.19 | 08:10

Викендов сончево, од следната недела пад на температурите

Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 10 до 22 степени. Во...

Здравје 11.03.19 | 20:36

Нагло паѓање на температурите лошо влијае на здравјето, ова се најчестите симптоми…

По топлото време и вистинската пролет среде зима, следат нагли и лоши промени на времето, кои лошо ќе влијаат на здравјето на граѓаните. Следи силен ветер, дожд и снег,...

Сервиси 05.03.19 | 17:43

Женскиот месец со многу пресврти: Ќе има и „лоши денови“, ова е деталната временска прогноза

Месец Март е познат како женски месец со пресврти во времето, па иако температурите нагло пораснаа и ќе одат уште нагоре, според временската прогноза на Accuweather не очекуваат...

Сервиси 03.03.19 | 08:16

Денеска променливо облачно, од утре летни температури

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус четири до четири степени, а дневната...