Ознака: температура
Сервиси 19.09.20 | 09:07

Следува стабилно и суво време, брзината на ветерот ќе се намали

Во периодот што претстои следува период на претежно стабилно, суво и сончево време, повремено со умерена локална облачност, тврди Славчо Попоски. Денес ќе дува слаб...

Калеидоскоп 17.08.20 | 14:54

Во Долината на Смртта: Срушен температурниот рекорд од 1936

Температурата измерена во недела во Долината на смртта во југоисточна Калифорнија достигнала дури 54,4 степени целзиусови, што веројатно е највеќе откако постојат мерењата...

Сервиси 04.08.20 | 12:36

Од утре дожд и намалување на температурата

Под влијание на циклонска активност од утре следува период на променливо облачно, нестабилно и посвежо време со повремени врнежи од дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР,...

Сервиси 30.07.20 | 19:00

Најтопло во Демир Капија и Гевгелија: Измерени 40 степени

Сончево и топло со слаб ветер од северен правец ќе биде времето до крајот на денот. Најтопло денеска е во Демир Капија и Гевгелија каде максималната температура достигна...

Калеидоскоп 08.07.20 | 12:16

Бидете подготвени за возење на високи температури и возете одговорно

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите да бидат внимателни при возењето на високи температури. Оттаму велат дека обврска...

Македонија 04.07.20 | 19:19

Филипче му измери температура на Заев

Лидерот на СДСМ Зоран Заев,  заедно со министерот Филипче  денеска ја посетија  општата градска болница во Кавадарци,  за како што напиша на социјалните мрежи, да изразат ...

Балкан 29.05.20 | 12:56

Хрватска ги отвори ноќните клубови, на гостите ќе им се мери температура

Во Хрватска од неодамна е дозволена работата на ноќните клубови, а хрватскиот Завод за јавно здравје денеска го објави протколот за нивна работа. Подиумите за танцување...

Сервиси 12.04.20 | 13:09

Временски ролеркостер: Денес и утре сонце, во вторник дожд и снег

Денеска времето е сончево и топло. Попладне ќе има појава на зголемена облачност и ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Максималната...

Здравје 31.03.20 | 19:40

Откриено како повисоките температури влијаат на коронавирусот

Иако податоците за влијанието на температурата врз ширењето на коронавирусот досега се различни, се чини дека неодамнешните истражувања во Грција покажаа дека вирусот...

Македонија 13.03.20 | 12:30

Пендаровски им измери температура на новинарите пред влезот во Вила Водно

Новинарските екипи кои денес се упатија на прес-конференцијата на претседателот на државата, Стево Пендаровски, беа кратко задржани на влезот со цел да им биде измерена...

Сервиси 21.11.19 | 09:53

Сончево време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува. По одделни котлини преку целиот ден ќе се задржи значителна...

Сервиси 25.10.19 | 09:18

Сончево со слаб ветер претежно од источен правец

Времето во земјава ќе биде сончево, утрото свежо, а во текот на денот топло со слаб ветер претежно од источен правец. Минималната температура ќе се спушти меѓу нула и...

Сервиси 24.10.19 | 12:31

Дождот доаѓа следната недела, а температурите ќе одат во минус

Врнежи од дожд во земјата се очекуваат кон крајот на месецот, околу 31. октомври. Веќе од вторник ќе има бран којшто ќе предизвика промена на времето и намалување на температурите...

Сервиси 09.08.19 | 22:43

Пред нас е врела ноќ – температурите вечерва

Ова се температурите пред полноќ низ Македонија. Не чека врела ноќ.

Сервиси 30.06.19 | 14:25

Москва руши рекорди во температурата

Нови температурен рекорд е регистриран во рускиот главен град, објави метеоролошкиот центар Фобос. Во Москва, денеска температурата на воздухот изнесуваше 11 Целзиусови...

Сервиси 24.03.19 | 08:01

Подгответе се за ниски температури, УХМР најавува голема промена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до засилен...

Здравје 04.03.19 | 11:42

Не се оди на работа ако наутро ја имате оваа температура!

Дали ви се случува да се разбудите и да се чувствувате малаксано, па да земете топломер за да проверите дали сте сонливи или имате треска? Температурата е 37,2 степени...

Сервиси 03.12.18 | 23:48

Неделава и до 14 степени, еве кога доаѓа студот

Во текот на оваа ноќ ќе имаме нешто повеќе облачност над македонското небо, а на север и на северозапад ќе има услови за слаб локален дожд и снег на планините, прогнозира...