Ознака: техничка влада
Македонија 22.06.20 | 13:08

Не доликува на земја членка на НАТО на 100 дена пред секои избори да има Влада која продуцира поделби, наместо решенија

Не доликува на земја членка на НАТО на 100 дена пред секои избори да има Влада која продуцира поделби, наместо решенија, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за 24...

Македонија 20.05.20 | 21:58

Амбасадорката Брнз: Разумно е да се очекува избори да се одржат веднаш штом дозволат условите, имајќи ги на ум здравјето и благосостојбата на гласачите

Во актуелниот политички контекст, „360 степени“ ги праша за став Амбасадата на САД и Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија Одблиску ја следиме дискусијата...

Македонија 16.02.20 | 15:32

И Спасовски комуницира преку Фејсбук: ВМРО-ДПМНЕ да достави предлог за министер на местото на Мизрахи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална политика во техничката влада. Го повикувам...

Македонија 16.02.20 | 00:54

„Република“ дознава – ВМРО-ДПМНЕ нема намера да предложи ново име на местото на Мизрахи

Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ брифираат за Република дека во врска со барањето од Спасовски за да партијата предложи нов министер за труд и социјална политика, ВМРО-ДПМНЕ...

Економија 18.01.20 | 18:11

Трајане, проблемите се дознаваат на вакви средби: Трипуновски со земјоделците од Гевгелија

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство Цветан Трипуновски денеска беше во посета на селата Стојаково, Боданци, Негорци и Миравци за да не се запознае со реалните...

Македонија 11.01.20 | 11:38

Опструкциите на власта кон министрите од ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада не престануваат: Трипуновски нема сè уште нема канцеларија, Стаменковска, Кочоска и Мизрахи немаат тим

Опструкциите на власта кон техничките министри и дополнителните заменици-министри не престануваат. Една недела откако стапи на должност во Министерството за земјоделство...

Економија 09.01.20 | 19:35

Трипуновски: Сегде има плач и лелек од земјоделецот, а Заев и Владата гледаат низ розеви очила

Жал ми е што министерот Трајан Димковски, довчерашниот премиер Зоран Заев и сите од Владата, наспроти реалната слика на терен, земјоделството го гледаат низ розови очила,...

Економија 09.01.20 | 13:25

Димитриеска-Кочоска: Падoт на данокот на добивка и несоодветните планирања се дел од податоците кои се кријат и извртуваат

Дополнителната заменик-министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочоска денеска на прес-конференција во Министерството за финансии изрази разочарување од, како...

Македонија 08.01.20 | 16:49

Васко Наумовски началник на Интервентната единица, ова се имињата на новите началници во МВР

12 позиции во МВР денеска добиваат нови началнички и раководни позиции по предлог на министерот за внатрешни работи во техничката влада Наќе Чулев. Алфа го објавува...

Економија 08.01.20 | 14:34

Стоилковски: MФ не е приватна фирма на Нина Ангеловска, со ваквите дописи го крши законот

Mинистерството за финансии не е приватна фирма на министерката за финансии – Нина Ангеловска и апсолутно вакви дописи со кој што на вработените им забранува комуникација...

Економија 08.01.20 | 14:29

Почитувани вработени, во мене имате чесен соработник: Бргу ќе се дознае што сака власта да сокрие

Заменик-министерката Гордана Димитриеска-Кочоска одговори на скандалозниот допис до вработените во Министерството за финансии од министерката Нина Ангеловска, со...

Македонија 08.01.20 | 12:01

Сите министри треба да одговараат пред законот, заврши времето кога одговараа само пред Заев

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ посочи дека целта на сите кои што се во владата и сите кои што се дел од државната...

Македонија 08.01.20 | 10:29

Владата ќе ја одржи втората редовна седница, неколку точки на дневен ред

Владата денеска ќе ја одржи втората редовна седница, на која меѓу другото, ќе се разгледа и усвои Предлог – програмата за работа на Владата во 2020 година. На денешната...

Економија 08.01.20 | 10:17

Ангеловска им забрани на вработените во Финансии да комуницираат со заменичката Димитриеска-Кочоска

Скандалозен допис до вработените во Министерството за финансии од министерката Нина Ангеловска, со кој им забранува да комуницираат со дополнителната заменик-министерка...

Македонија 06.01.20 | 14:55

Димитриеска-Кочовска: Верувам дека Македонија има сила за промени, за правда и принципи, кои ќе донесат обнова и напредок

Дополнителниот министер во министерството за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска денеска присуствуваше на бадникова литија во црквата Св. Кирил и Методиј во Тетово. Таа...

Економија 05.01.20 | 16:14

Димитриеска-Кочоска: ММФ и УСАИД измерија висок степен на сива економија и лоша бизнис клима, тоа мора да се промени

Сивата економија во Македонија галопирачки расте, поради неспособното владеење на Заев и СДСМ. ММФ и УСАИД во своите извештаи измерија рекордно ниво на сива економија...

Економија 04.01.20 | 16:25

Димитриеска Кочоска: Парите на граѓаните мора да се трошат одговорно и во согласност со законите

Дополнителниот министер за финансии Гордана Димитриеска Кочоска на својот Фејсбук профил денеска сподели статус во кој го опишува својот прв работен ден во Министерството...

Македонија 04.01.20 | 15:09

Очекувам жилава, тврдокорна и напорна работа во овие сто дена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од новите технички министри очекува жилава, тврдокорна и напорна работа исклучиво според законите, да ги заштитуваат законите...

Македонија 04.01.20 | 11:40

Мизрахи: Министерството на проблеми мора да стане Министерство на решенија

Tехничкиот министер за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи денеска го има првиот работен ден во Министерството за труд и социјална политика. Од новото работно...

Македонија 04.01.20 | 10:58

Владата ќе ја одржи првата редовна седница во 2020 година

Владата денеска ќе ја одржи првата редовна седница во 2020 година со неколку точки на дневен ред. На оваа седница ќе се разгледа и ќе се донесе одлука по Предлогот за определување...