Ознака: техничка влада
Македонија 22.08.23 | 10:55

Николоски: Aко се оди на брзи избори се откажуваме од Техничката влада

Вчера три заклучоци на состанокот на Извршниот комитет. Прво беше благодарност до пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата затоа што сите пратеници останаа доследни...

Македонија 23.06.23 | 21:58

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е спремно да поддржи укинување на техничка Влада, само доколку на иста собраниска седница се изгласаат и предвремени парламентарни избори

Пристапот на ДУИ и СДС во овој момент е очајно барање за ден повеќе власт затоа што се свесни што ќе им се случи на следни избори, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 08.06.23 | 15:22

Мицкоски: Бараме преодна влада без ДУИ, рамен терен за изборна борба и зачуван идентитет

„Ова е преодна влада која што ќе биде со важност до  организација на избори, а потоа граѓаните ќе одлучат. Добро е да сме дел од тој процес, на тој начин ќе спречиме евентуална...

Балкан 29.05.23 | 09:11

Вучиќ: Секаде каде што има преодни влади се раководени од странскиот фактор, тие земји се уништени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во вчерашното интервју за „Пинк“ изјави дека нема да прифати техничка влада и дека единствен начин тоа да го добијат е да...

Балкан 28.05.23 | 08:14

Вучиќ ја научи лекцијата од Македонија: Не прифаќам техничка влада, со Србија не управуваат амбасадори

Претседателот Александар Вучиќ на завчерашниот собир упати важни пораки кои се однесуваат на Србија, но имаат голема поврзаност и со она што се случуваше со Македонија...

Македонија 14.03.23 | 12:59

Какво понижување за СДСМ: ДУИ одредува уште колку ќе биде премиер Ковачевски

Откако вчера Бујар Османи најави дека наскоро Албанците во Македонија ќе го добијат првиот премиер се разгореа предвидувањата дека наскоро би можело да има предвремени...

Балкан 03.02.23 | 15:04

Избрана нова техничка Влада во Бугарија

Бугарската техничка Влада денеска положи заклетва пред претседателот на државата Румен Радев, која треба да служи на државата до одржување на предвремени парламентарни...

Македонија 17.08.22 | 11:01

Време е да владеат експертите: Таравари побара формирање техничка влада

Потпретседателот на политичката партија Алијанса за Албанците и актуелен градоначалник на Општина Гостивар во последниот осврт, објавен на неговиот Фејсбук профил,...

Македонија 29.01.22 | 08:06

Техничката влада беше целосно нефункционална и го кочи и така лошиот систем, затоа треба да се укине

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат М одговарајќи на прашањето кога ќе бараат предвремени избори...

Македонија 28.01.22 | 23:08

Техничката влада беше целосно нефункционална и го кочи и така лошиот систем, затоа треба да се укине

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на ТВ Алсат М одговарајќи на прашањето кога ќе бараат предвремени избори...

Македонија 26.01.22 | 15:13

Џафери за предлог законот за укинување на техничката влада: Прво на превод, а потоа пред пратениците

Пред усвојување на дневниот ред на денешната 61-та седница на Собранието, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски побара дополнување на дневниот...

Македонија 26.01.22 | 13:10

ВМРО-ДПМНЕ бара од Џафери да го стави на дневен ред предлогот за укинување на техничката влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог закон за изменување на законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка, побара координаторот на пратеничката...

Македонија 25.01.22 | 08:36

Сите партии се за укинување на „пржинската влада“: СДСМ и ДУИ не сакаат да слушнат за предвремени избори

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ вчера во Собранието го достави најавуваниот предлог за укинување на 100 дена „пржинска влада“, пред одржување на парламентарни избори со цел,...

Македонија 24.01.22 | 13:49

Адеми: Немаме ништо против укинување на техничката влада, ако има консензус

ДУИ смета дека какви било промени на Законот за влада заради укинување на т.н. пржинска Влада треба да се направат во согласност со најголемите политички партии. Од партијата...

Македонија 24.01.22 | 13:02

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата понесоа законски измени за бришење на т.н. „пржинска влада“

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ денеска до Собранието поднесоа Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за Влада со цел да се избришат...

Македонија 24.01.22 | 07:53

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе достави предлог за укинување на „пржинската“ влада

ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да го достави предлогот за укинување на техничката влада и ја повика власта да го поддржи заедно со барањето за предвремени избори. Предложените...

Македонија 23.01.22 | 08:59

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе го достави до Собранието предлогот за укинување на техничката влада

ВМРО-ДПМНЕ останува на барањето за предвремени парламентарни избори најбрзо што може, наспроти ставот на власта дека ќе се оди на редовни избори во 2024 и оти предвремени...

Македонија 21.01.22 | 20:25

Предвремени избори со една ИЕ: В понеделник ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон за укинување на техничката влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостувањето во вестите во Сител ТВ, истакна дека од понеделник преку Собранието партијата ќе поднесе закон...

Македонија 19.12.21 | 23:51

Мицкоски: Техничка Влада во февруари, избори во мај!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи соопшти дека остануваат на идејата за предвремени парламентарни избори, но овој пат тој излезе и со...

Македонија 18.12.21 | 09:41

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се техничка влада во февруари и избори во мај, СДСМ нема кредибилитет да ја води државата

ОД ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека во Македонија е неопходно да се формира техничка влада во февруари и да има предвремени избори во мај, затоа што СДСМ нема кредибилитет...