Ознака: театар
Култура 07.05.21 | 22:37

Актерите од театарот во Струмица најавуваат бојкот

Струмичките актери ќе ја бојкотираат работата на театарот се додека не им се исполнат поставените услови. Ансамблот на Антон Панов не отстапува од барањето да се промени...

Македонија 22.04.21 | 22:03

Мизрахи: Власта прави театарски претстави во Собранието поради страв и паника

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон“ на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, која говореше за моменталната политичка...

Култура 11.04.21 | 10:28

Висар Вишка до министерката за култура: Актерите од театарот во Гостивар одат по нужда во блиската џамија

Актерот Висар Вишка, кој беше назначен за в. д. директор на Гостиварскиот театар во 2019 година, е разрешен од функцијата и на својот Фејсбук профил објави видео во кое...

Македонија 09.04.21 | 18:38

ВМРО ДПМНЕ: Заев да намали со театарот за Рашковски

Заев треба да намали со театарот за случајот Рашковски. Додека се „чешла“ фирмата за случајот со софтверот Рашковски си продолжи со работа во владата на Заев по завршениот...

Македонија 09.04.21 | 11:21

Висар Вишка: Ме разрешија од директор на театарот во Гостивар зашто барав вода и тоалети во театарот

Македонскиот актер од Гостивар, Висар Вишка, кој во 2019 година беше назначен за в. д. директор на Гостиварскиот театар, на својот Фејсбук профил објави видео во кое првично...

Филм 28.02.21 | 08:32

Актерот Зијах Соколовиќ хоспитализиран

Актерот Зојах Соколовиќ бил хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар во Бања Лука поради здравствени проблеми. Станува збор за проблеми со срцето, соопшти...

Свет 14.01.21 | 21:56

Австрија: Во театар и болница само со негативен ПЦР тест

Австрискиот Парламент денеска одобри Владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар, болница или резервација на хотел и покрај воздржаноста на некои...

Култура 15.10.20 | 15:28

По шест месеци пауза во прилепскиот театар продолжуваат пробите за првата премиера во ноември

По повеќе од шестмесечна пауза продолжија пробите во прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“. Според сите протоколи за заштита од корона вирусот, продолжија пробите...

Македонија 24.09.20 | 16:25

Владата објави дополнителни протоколи за работа на културните установи

Носењето маска, одржување дистанца, обележани места за седење, забрането стоење и групирање на посетителите од публиката, ова се дел од протоколите кој ги објави Владата,...

Култура 23.09.20 | 17:35

Претставите не смеат да траат повеќе од час и половина, предвидува протоколот за работа на театрите

Протоколите за театрите денеска пред новинарите ги појасни советничката на министерката за култура, Јасмина Никуљска, која кажа дека во текот на вчерашниот ден на седницата...

Култура 22.09.20 | 21:34

Владата донесе одлука за работата на театрите, кината, операта и балетот

На петтатат седница Владата донесе одлука за работа на установите од областа на културата. Во однос на работата на кината, театрите, оперските претстави, балетските...

Култура 14.09.20 | 08:42

Наградата „Ристо Шишков“ за актерката Александра Пешевска

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо...

Култура 08.09.20 | 23:01

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Со претставата „Умри машки“ од Алдо Николај во режија на Кире Ѓоргиев, а во продукција на струмичкиот театар „Антон Панов“, актерите Танкица Стојанова, Ѓорги Трајков...

Култура 07.09.20 | 12:08

Фестивалот „Ристо Шишков“ од утре до 13 септември ќе се одржи на отворено

Дваесет и осмото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ годинава ќе се одржи на отворено, во Градскиот парк во Струмица од 8 до 13 септември, соопштија...

Култура 28.02.20 | 23:14

Театар Комедија ги откажа претставите, откажани се и фестивалот „Мозаик“ и концертот на „Фрајле“

Откако Владата на седница донесе и официјална препорака да се откажат јавните настани и собири до 6 март поради корнавирусот, дел од организаторите ги откажаа настаните. Македонскиот...

Култура 13.12.19 | 14:24

Професионалните театри со помалку претстави и посетители отколку аматерските

За 5,9 проценти е намален вкупниот број изведени претстави во професионалните театри во сезоната 2018/2019 во однос на претходната 2017/2018. За 3,8 отсто е намален и бројот на...

Твитови 24.11.19 | 12:23

Хронологија на еден театар

ХРОНОЛОГИЈА НА ЕДЕН ТЕАТАР 15.07: Уапсени Б13/Кически, нареден претрес на лични работи кај Јанева (џеботрес), при што не ги дава сите телефони, туку еден а за другите два...

Култура 20.11.19 | 10:13

Премиера на „Секс, лаги и љубомора“ во Струмичкиот театар во режија на Синиша Евтимов

Во Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица денеска премиерно ќе биде изведена класичната фарса „Секс, лаги и љубомора“ од Марк Камолети во режија на Синиша Евтимов,...

Култура 15.08.19 | 10:07

Кумановското теактер студио со претставата „Драга Јелена Сергеевна“ гостува на ИНТЕФ во Шабац

Теактер студио на Здружението за култура и уметност „Про Арте“, со претставата „Драга Јелена Сергеевна“ ќе  настапи на Меѓународниот театарски фестивал ИНТЕФ во...

Култура 28.07.19 | 22:47

Привршува изградбата на Струмичкиот театар

До крајот на годинава се очекува да биде предаден во употреба новиот објект на Струмичкиот театар кој се обновува на местото каде што постоеше во минатото, информираше...