Ознака: Театар Комедија
Култура 31.08.20 | 08:54

Театар Комедија започнува со проби на отворено, наскоро и претстави

Театар Комедија соопшти дека од денеска започнува со проби на отворено и со подготовки за претставата „Си беше еднаш“ во режија на Синиша Евтимов. Пробите ќе се одвиваат...

Култура 22.05.20 | 17:59

Пет актери од Театар Комедија вечерва ќе настапат онлајн на сцената во дворот на театарот

НУ Театар Комедија и оваа седмица продолжува со своите предвидени активности од вонредната сцена. Oвој пат на сцената ќе застанат петмина актери, кои, распоредени на...

Култура 11.05.20 | 08:46

Театар Комедија со музички настапи секој петок ќе го разубавува секојдневието

НУ Театар Комедија секојдневно работи на што побрзо отворање на вратите за публиката. Постојано сме во тек со препораките на Комисијата за заразни болести, Владата...

Естрада 02.04.20 | 10:19

Атанас: После карантинот ќе се разведам

Актерот Атанас Атанасовски во свој стил за „Еден на Еден“ открива  која е првата работа што ќе ја направи кога ќе заврши кризата со коронавирусот. Прво нешто што ќе...

Култура 22.01.20 | 10:08

„Жена ми се вика Борис“ ја отвора сезоната на Театар Комедија

Со претставата „Жена ми се вика Борис” вечер од 20 часот почнува новата сезона на Театар Комедија. До крајот на меецов на репертоарот на театар Комедија се и претставите:...

Култура 09.01.20 | 12:25

Хит претставата на Тетар Комедија, „Вардарски пастуви“ ќе гостува во Австралија

Годишната програма за култура за  2020 година, одобрена од Министерството за култура, предвидува гостување на претставата „Вардарски пастуви“ во ноември оваа година...

Култура 23.08.19 | 18:00

Игор и маестро Џамбазов дел од документарниот филм за Анче Џамбазова

Во тек се финалните снимања и подготовка на документарниот филм посветен на животот и кариерата на легендарната македонската театарска и филмска актерка Анче Џамбазова. ...

Ракомет 09.06.19 | 16:35

Глумците од Театар комедија на сцена ја прославија титулата на Вардар, им се приклучи и публиката

Ракометарите на Вардар вторпат во клупската историја ја освоија титулата во Лигата на шампионите, откако го победија Веспрем во финалниот натпревр. Во истиот момент,...

Црна хроника 13.04.19 | 16:16

Од „Театар Комедија“ украдени гасен пиштол, револвер и електрошок

Во Полициската станица Центар од страна на Националната  установа „Театар Комедија“ на 11 април пријавено е кражба на гасен пиштол, револвер и електрошок, што се употребувале...

Култура 27.03.19 | 14:05

Театар Комедија слави 7-ми роденден на Светскиот ден на театарот

Националната установа Театар Комедија денес, 27 март, на Светскиот ден на театарот, го слави и својот 7. роденден. Седмиот роденден е скромен, но богат јубилеј на театарот,...