Ознака: тав
Економија 19.03.24 | 20:52

Зголемен бројот на патници и летови од аеродромите во Скопје и Охрид во првите два месеци од 2024 година

Бројот на патници услужени на двата меѓународни аеродроми во земјава достигна 432.678 во првите два месеци од годината, што е за 39,5 насто повеќе во споредба со истиот период...

Црна хроника 12.01.24 | 16:40

Жител од Дебрешта на аеродром нападнал вработена во ТАВ

На 11.01.2024 во СВР Скопје А.И.(25) од Скопје пријавила дека околу 05.45 часот на „Меѓународен аеродром“ – Скопје, каде истата била вработена во делот на прифаќање на патници...

Патувања 06.12.23 | 16:33

На скопскиот аеродром веќе нема да се доаѓа три часа пред летот, заврши системот за ракување со багаж

ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, ја заврши надградбата на системот за ракување со багаж и инсталацијата на нов уред за скенирање багаж на скопскиот аеродром,...

Економија 05.11.23 | 08:37

Скопскиот аеродром го модернизира ракувањето со багаж, се размислува за нови субвенционирани летови

Подобрување и модернизација на инфраструктурата и технологијата што се користи за ракување со регистрираниот багаж на патниците на Меѓународнот аеродром Скопје, најавува...

Економија 18.10.23 | 11:31

ТАВ: Аеродромите во Скопје и Охрид со 2,4 милиони патници во првите девет месеци годинава

Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот „Св. Апостол Павле“ Охрид бележат пораст од 30 отсто на патничкиот сообраќај за периодот јануари – септември 2023 година во...

Економија 09.10.23 | 10:06

Од денеска на скопскиот аеродром три часа порано за чекирање на багажот

Од денеска до крајот на ноември патниците кои ќе ги користат авионските услуги на Меѓународниот аеродром Скопје треба да пристигнат три часа пред летот. Од „ТАВ Македонија“...