Ознака: Таравари
Македонија 31.03.23 | 11:33

Таравари: Отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба да се случи сега, со уставните измени кои предвидуваат внесување на Бугарите

Претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари вели дека отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба да се случи сега, со...

Македонија 27.02.23 | 14:08

Средба Ковачевски – Таравари: Владина поддршка за општините за подобар и подостоинствен живот за сите наши граѓани

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Гостивар оствари кратка средба со градоначалникот на Општината Арбен Таравари....

Македонија 27.02.23 | 11:19

Ковачевски во Гостивар: Владата гради објективен, правичен, транспарентен и одржлив систем за финансиско воедначување на општините

Топло добредојде денеска ми посакаа гостиварци за време на мојата работна посета на нивниот град. Драго ми е што запознав многу пријатни и позитивни луѓе, напиша на...

Македонија 13.02.23 | 13:04

Ангелов: Доколку Таравари смета дека пратеничкиот состав не е репрезент на народната воља, да се прифати предлогот на Мицкоски за вонредни парламентарни избори

Под наслов „Изјасни се д-р Таравари!“, Стојанче Ангелов, лидерот на Достоинство, кој воедно е и член на владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ и актуелен директор на Центарот...

Македонија 10.02.23 | 21:15

Божиновски: Закани за војна во име на европскиот пат, нема поевропско од тоа

Ако Бугapите не влезат во уставот можна е радикализација на Албанците. Ќе влеземе во еден маѓепсан круг од кој нема да можеме да излеземе – Таравари, пишува на својот...

Македонија 30.01.23 | 15:39

Стоилковски: Таравари е смешен како се обидува да се оправда себе си, но и желбата за гола власт и функции

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, на денешната прес-конференција зборуваше за тоа што од Алијансата велат дека ВМРО-ДПМНЕ е нереформирана и дека Алијансата...

Македонија 30.01.23 | 13:46

Ковачевски и Таравари уште се договараат дали Алијанса ќе влезат во Владата

Премиерот Димитар Ковачевски, кој истовремено е и лидер на владејачката СДСМ, во изјава за медиумите потврди дека утре ќе има средба со претседателот на Алијансата...

Македонија 28.01.23 | 20:26

Таравари: Доколку АА не влезе во Влада ќе се оди на предвремени избори

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство. Доколку тоа не се случи, претседателот...

Македонија 27.01.23 | 17:30

Таравари пред состанокот на претседателството: Се уште немаме понуда

Алијанса на Албанците го почна состанокот на претседателство на кој ќе се носи конечната одлука за тоа дали партијата ќе влезе во владата на Ковачевски и ќе го засили...

Вести 21.11.22 | 13:00

Ковачевски: Разговорите со АА продолжуваат, можно е проширување на владиното мнозинство

Разговорите со Алијанса за Албанците во контекст на европската иднина на земјата ќе продолжат и доколку се усогласиме по клучните принципи може да се случи проширување...

Балкан 02.11.22 | 11:23

Таравари на средба со Еди Рама

Делегација предводена од претседателот на Алијансата за Албанците (в.д.) др. Арбен Таравари, во придружба на г-дин Исен Шабани – градоначалник на општина Врапчишти и...

Македонија 21.02.22 | 14:11

Мицкоски: Порано или подоцна предвремeни парламентарни избори ќе има

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред почетокот на денешната трибина во Гостивар по повод 21 февруари – Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, испрати,...

Македонија 07.02.22 | 18:12

Таравари: Кај Ембла годинава било забележано агресивно однесување, децата имале разбирање, но некои биле повредени

Триесетина родители, претставници на општинската власт и на Комисијата за заштита од дискриминација заедно го разгледаа случајот со Ембла, девојчето со Даунов синдром...

Македонија 28.12.21 | 17:18

Села место Божик, честиташе велигденски празници, Таравари се згази од смеење

Наместо Божик, лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, денеска на прес-конференција по грешка ги честиташе велигденски празници. Сакам да ви ги честитам сите...

Македонија 02.11.21 | 22:54

Таравари: Бандити од ДУИ ми упаднаа дома и се закануваа

Таравари вовечерашното гостување во„Топ тема“ откри дека четири лица од ДУИ му упаднале во домот и му се заканувале, за што го известил и министерот за внатрешни работи...

Македонија 02.11.21 | 21:09

Таравари: Народот во Гостивар се плашеше да се јави по телефон, па пишуваа пусулчиња како во 19 век

Стигнавме до дереџе, луѓето во Гостивар се плашеа да се јават по телефон, туку пишуваа пусулчиња како во 19-тиот век, вели старо-новиот градоначалник на Гостивар, Арбен...

Македонија 02.11.21 | 20:36

Бродот кој што тоне сите го напуштаат, постојат шанси за ново парламентарно мнозинство, вели Таравари

Јас мислам дека ќе има и ново мнозинство, постојат реални шанси да има ново мнозинство, најави Арбен Таравари градоначалник на општина Гостивар во вечерашното интервју...

Македонија 02.11.21 | 20:30

Таравари: Заев ќе се премисли за оставката, тој е познат по тоа што не стои на дадениот збор

Старо новиот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема на ваша страна“ за поразот на локалните избори на Зоран...

Македонија 22.10.21 | 20:04

Таравари: Опозицијата работи на создавање ново парламентарно мнозинство

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, изјави дека опозициските партии работат на создавање ново парламентарно мнозинство, но без да даде...

Скопје 10.10.21 | 12:28

Средба Арсовска и Таравари: Брзи, ефикасни и квалитетни решенија за модерни градови

Независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсосвка и генералниот секретар на Алијанса за Албанците и актуелниот градоначалник на Гостивар, д-р...