Ознака: танц
Калеидоскоп 16.05.22 | 14:18

Скопје оваа година е домаќин на Европското првенство во танци

Со порака до сите за поголем фокус кон здравите навики и важната улога на танцувањето во општеството и светот на младите, стотиците танчери од Break A Leg Studio, Aqua Dance Club, Eat...

Култура 11.04.22 | 14:03

„Dance baby, dance“ во кореографија на Жана Пенчева во МКЦ

Вечерва со почеток во 20 часот во Младинскиот културен центар ќе се изведе „Dance baby, dance“ во кореографија на Жана Пенчева. Dance baby, dance е дело базирано на кореографското истражување,...

Скопје 06.01.21 | 08:47

Банкари танцуваа среде плоштад

Видео од танц на банкари од Уни Банка во Скопје споделено на Фејсбук профилот на банката предизвика реакција на социјалната мрежа. Танцот е снимен пред експозитурата...

Музика 29.11.20 | 23:27

Сузана Гавазова со секси домашен танц ги запали социјалните мрежи

Фолк-пејачката Сузана Гавазова, која важи за една од најатpaктивните фолк пејачки на нашата сцена, ја вжeшти атмосферата на социјалните мрежи. Облечена во тесна облека...

Филм 11.05.20 | 12:57

Eнтони Хопкинс со предизвик за танцување во карантин

Холивудската и светска актерска легенда, сер Ентони Хопкинс, на неговиот Твитер профил сподели видео од предизвик за танцување и ги повика колегите Силвестер Сталоне...

Калеидоскоп 02.01.20 | 19:35

Анди Исмаили светски шампион во современ танц за деца

Младиот Анди Исмаили од танцовото студио „I dance” од Гостивар е новиот светски шампион во категоријата современ танц соло деца на светското првенство кое се одржува...

Калеидоскоп 02.10.19 | 22:03

Секси танц за време на протестот на таксистите во Белград

Белграѓани денеска биле сведоци на несекојдневна сцена која се случила за време на протестите на таксистите во центарот на градот. Непозната девојка застанала меѓу...

Култура 18.03.19 | 10:07

Работилница со кореографката Урша Рупник од Словенија

На Факултетот за музичка уметност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (ФМУ), од денеска до 21 март ќе гостува проф. Урша Рупник, кореограф од Словенија која...