Ознака: такси
Економија 21.05.21 | 11:02

Таксистите во Македонија лани поминале 51,4 милиони километри

Минатата година во Македонија имало речиси 10,5 милиони патници што користеле градски превоз, како и речиси 680 илјади што се возеле со меѓуградски. Официјалните податоци...

Црна хроника 29.01.21 | 13:01

81-годишник возел такси без лиценца

При спроведени контроли во сообраќајот во текот на вчерашниотПолициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид регистрира две лица кои вршат јавен такси...

Црна хроника 01.11.20 | 17:26

Среде центар: Taксист удрен одзади и му одзеле пари и мобилен

На 31.10.2020 околу 20.00 часот во СВР Скопје С.Т. (50) од Скопје пријавил дека на подрачје на Центар, откако претходно се превезувал како патник во такси возило, бил нападнат со...

Балкан 29.04.20 | 16:03

Забраната важи и за семејства: Во Грција само по еден патник смее да влезе во такси

Невкусна шега е возењето на само еден патник со такси, коментираат од синдикатот на такси возачи од областа Атика, поширокиот регион на Атина, во однос на одлуката на...

Свет 30.03.20 | 21:11

Германија со 50 милијарди евра ќе ги помага рестораните, кафулињата и таксистите

Во Германија почнува исплата на помош за малите работодавци и трговци поединци чии бизниси пропаднаа во екот на пандемијата на Ковид-19. – Германската бирократија, особено...

Калеидоскоп 10.03.20 | 20:03

Таксист ја возел од Милано до Рим за 1.400 долари, но и таму наишла на карантин

Жена од Милано платила на таксист 1.370 долари за да дојде до Рим и да ја избегне блокадата поради коронавирусот. Прифатив без размислување. Тоа ми е работа, рекол таксистот...

Балкан 28.02.20 | 15:00

Вучиќ: Најавата на Курти е нов трик и обид за измама

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше најавата на косовскиот премиер, Албин Курти, дека таксите ќе бидат укинати на 15 март со оценка дека тоа е нов...

Скопје 26.01.20 | 15:22

Место три, отсега до 10 изводи за лиценци за еколошки такси возила

Градот Скопје информира дека со измената и дополна на Законот за превоз овозможено е изводите од лиценца за возила за автотакси превоз, кои се еколошки такси-возила...

Црна хроника 19.12.19 | 17:12

Прегазени три девојчиња на пешачки премин во Чаир

Девојчињата на возраст од десетина години ја поминувале улицата кога автомобил „Пасат“ со скопски регистарски таблици, а такси возило не застанало и удрило во нив....

Свет 28.10.19 | 15:23

Коцијанчич: Косово да ги укине таксите, а Србија да обезбеди клима за дијалог

Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич изјави дека по формирањето на новата влада на Косово треба да бидат укинати стоотстотните такси на увозот на стока...

Калеидоскоп 11.10.19 | 23:03

Како да има шесто сетило, жена за влакно избегна трагедија

Во местото Николина Гора, Русинка која ги изнела кучињата на шетање, или има шесто сетило или неверојатна среќа. Таа кучињата ги внела во ограден дел од парк и ги пуштила...

Балкан 08.10.19 | 15:23

Коцијанчич: Косовските такси мора да се укинат

Европската унија повикува на брзо формирање власт по косовските избори и продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, како и укинвање на таксите на српската стока. Ставовите...

Свет 02.10.19 | 10:43

Амстердам воведува нови такси за туристите

Амстердам воведува нова такса за полнење на градскиот буџет. Туристичките такси секако се едни од највисоките во Европа, а од идната година ќе се најдат на прво место....

Балкан 28.08.19 | 09:19

Пацоли: Лажат оние лидери кои велат дека нема да ги укинат таксите кон Србија и БИХ

Претседателот на Алијансата за ново Косово (АКР) Беџет Пацоли изрази уверување дека новата влада во Приштина ќе ги укине таксите од 100 отсто на производите од Србија...

Економија 16.08.19 | 14:48

Косово воведува такси за македонски производи

Косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шала порача дека одлучиле да воведат реципрочни мерки за македонските производи, откако Македонија воведе забраната...

Економија 08.08.19 | 19:36

Закана или реалност: Косово најави дека ќе воведе такси за Македонија

Македонија може да се соочи со царински бариери од соседно Косово. Оваа соседна земја се закани дека ќе воведе царински бариери за увоз на македонски производи, aкo Македонија...

Калеидоскоп 03.08.19 | 23:27

Жена роди бебе во такси, камерата снимила се

Камера во такси во Њујорк го сними моментот кога жена која се качила во такси за да биде однесена во болница за да се породи но таа се породи на задното седиште. 33 годишниот...

Балкан 01.08.19 | 15:17

Маж ѝ го скршил носот на Норвежанка за да влезе во такси пред неа

Маж ѝ го скршил носот на туристка од Норвешка за да влезе пред неа во такси. Сплитската полиција соопшти дека трага по маж кој клоцал и удрил 20-годишна Норвежанка за да...

Калеидоскоп 28.07.19 | 19:45

Охридските таксисти со години се лоша слика за градот: Поради екот на сезоната стартна цена наместо 50 им била 100 денари

Охридските таксисти останаа лоша слика за туристички Охрид. За нивното несоодветно однесување до Охриднет стигнаа поплаки од охриѓани, но и од туристи. Охриѓани раскажуваат...

Црна хроника 26.06.19 | 17:33

Крадец завршил во притвор за „плен“ од 4 000 денари

Основното јавно обвинителство – Скопје отвори постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Тешка кражба од член 236 став...