Ознака: СЗО
Здравје 04.09.20 | 16:44

СЗО: Пред средината на 2021 не се очекува масовна вакцинација за Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) не очекува масовна вакцинација против новиот коронавирус барем до средината на следната година. Од организација ја потенцираат...

Свет 03.09.20 | 12:30

Сред плановите за излегување, САД нема да плаќаат што и должат на СЗО

Соединетите држави во средата соопштија дека нема да платат околу 80 милиони долари што во моментот и ги должат на Светската здравствена организација (СЗО) со седиште...

Свет 01.09.20 | 10:03

СЗО: Сите држави треба да се угледаат на Шведска

Еден од шесте специјални претставници на Светската здравствена организација (СЗО) за коронавирус, доктор Давид Набаро го пофали пристапот на Шведска во борбата против...

Свет 01.09.20 | 09:46

СЗО: Брзото укинување на вонредните мерки е рецепт за катастрофа

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди дека пребрзото укинување на вонредните, превентивни, антиепидемиски...

Здравје 29.08.20 | 20:30

СЗО: Маската не е доволна за заштита од Ковид-19

Експертот на Светската здравствена организација (СЗО), Марија Ван Керхове предупреди дека многу луѓе ја потценуваат важноста на физичкото растојание, што го зголемува...

Свет 25.08.20 | 23:54

СЗО: Опаѓа растот на нови случаи на Ковид-19 во светот

Пандемијата сè уште се шири, но зголемувањето на бројот на нови инфекции и смртни случаи од последиците од Kовид-19 е забавено на глобално ниво. Како што се наведува во...

Свет 21.08.20 | 20:11

СЗО: Кризата со Ковид-19 ќе помине за помалку од две години

Светската здравствена организација се надева дека кризавата со Ковид-19 ќе помина за помалку од две години, изјави денеска генералниот дирекор на СЗО, Тедрос Адханом...

Здравје 20.08.20 | 21:34

Загрижени сме, од утре можни се нови мерки: СЗО со предупредување за Балканот

СЗО денеска изјави дека Балканот е ново жариште на коронавирусот, а една од последиците ќе биде тоа дека во Хрватска би можела да се најде на англиската листа за карантин...

Свет 19.08.20 | 08:59

СЗО: Далеку сме од имунитет на стадо, ќе се постигне единствено со вакцина

Светската здравствена организација соопшти дека човештвото не е ни приближно да постигне ниво на имунитет на коронавирусот што би било неопходно за стекнување на имунитет...

Свет 18.08.20 | 13:52

СЗО апелира државите да стават крај на „вакциналниот национализам“

Земјите кои ги ставаат своите сопствени интереси пред другите во обидите да изградат залихи на можна вакцина против коронавирус, само ја прават пандемијата посилна,...

Свет 18.08.20 | 10:21

СЗО: Ковид-19 се повеќе се шири преку лица од 20 до 40 години, кои не ни знаат дека се заразени

Регионалниот директор на Светската здравствена организација за Западен Пацифик, Такеси Касаи, корона вирусот се повеќе го шират лица на возраст од 20, 30 и 40 години, а...

Свет 11.08.20 | 20:54

СЗО предупредува дека не може да даде оценка за руската вакцина затоа што нема доволно информации

Помошникот директор на Пан-американската здравствена организација, Жарбес Барбоса, предупреди дека Светската здравствена организација не може да даде оценка за руската...

Свет 11.08.20 | 13:08

СЗО повика на претпазливост со руската вакцина

Светската здравствена организација во вторникот ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки во производството на вакцина против Ковид-19, откако земјата соопшти...

Свет 05.08.20 | 11:41

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен...

Свет 03.08.20 | 15:28

СЗО: Можеби никогаш нема да имаме лек за коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на спасоносна вакцина...

Свет 03.08.20 | 10:00

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени се рекордни 262.929 случаеви на новиот коронавирус. Бројот на смртни случаи се...

Свет 31.07.20 | 08:55

СЗО: Младите брзо се опуштија, носат одговорност за наглиот пораст

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Габрејесус, оцени дека помладите луѓе кои премногу и прерано се опуштиле од кризните...

Здравје 29.07.20 | 23:26

Младите ќе страдаат повеќе во вториот бран на коронавирусот

Повеќе земји ширум Европа пријавија зголемување на бројот на заразени од коронавирус. СЗО предупредува дека причината може да биде ширењето на инфекцијата меѓу младите...

Свет 24.07.20 | 21:08

СЗО: Денеска рекорден скок на новозаразени од коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека има рекордно зголемување на бројот на заболени од коронавирус на глобално ниво, затоа што во изминатите...

Здравје 22.07.20 | 20:37

СЗО: Растот на бројот на заразени се должи на промените на мерките за дистанцирање

Повторниот раст на бројот на нови случаи на коронавирус регистриран од страна на некои европски земји во последните неколку недели е предизвикан од промените во мерките...