Ознака: СВП
Култура 01.10.21 | 16:47

Откорната бистата на Анте Поповски во Струга и фрлена во крајбрежјето, СВП го осуди вандалскиот чин

Најостро го осудуваме вандалскиот чин на сквернавење на бистата на еден од најистакнатите македонски поети Анте Поповски, којашто беше откорната и фрлена во крајбрежјето,...

Култура 31.08.21 | 14:12

Пендаровски на средба со добитниците на наградите на СВП: Фестивалот опстојува на светската поетска сцена со препознатлив карактер и идентитет

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими Тодорче Тасевски, директор на „Струшки вечери на поезијата“, Владан Кречковиќ, добитник на меѓународната награда...

Култура 27.08.21 | 23:26

Керол Ен Дафи: За да пишуваат поезија, младите луѓе мора да читаат поезија

Поетски портрет на годинешната добитничка на „Златниот венец“ на „Струшките вечери на поезијата“, Керол Ен Дафи, беше претставен вечерва на летната сцена пред Центарот...

Култура 19.08.21 | 14:54

„Струшки вечери на поезијата“ ќе се одржат од 26 до 30 август

„Струшки вечери на поезијата“ како еден од најстарите и најзначајните светски поетски фестивали ќе се одржи и оваа година, во вообичаениот термин, на крајот на август...

Култура 22.03.21 | 17:59

Керол Ен Дафи e добитник на „Златен венец“ на СВП

Меѓународно чествување на Блаже Конески, по повод 100-годишнината од неговото раѓање, а во знакот на Светскиот ден на поезијата што Република Македонија го одбележа...

Култура 01.09.20 | 11:53

Ива Дамјановски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што...

Култура 27.04.20 | 10:50

СВП се подготвуваат да се одржат во редовниот термин, но подготвени се и за останатите сценарија

Директорот на Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“, Тодорче Тасевски во „Утрински брифинг“ рече дека поради пандемијата, спремни се за сите сценарија во врска...

Култура 24.04.20 | 13:42

„Струшки вечери на поезијата“ – дел од „Фестивалот на надежта“

„Струшки вечери на поезијата“ е дел од „Фестивалот на надежта“- глобална виртуелна поетска иницијатива во организација на „Версополис“, платформа што обединува...

Култура 21.03.20 | 14:16

“Златен венец“ на СВП за 2020 за израелскиот поет Амир Ор

Добитник на „Златен венец“ за 2020 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор. Согласно востановената...

Култура 07.01.20 | 17:45

„Струшки вечери на поезијата“ распишаа конкурс за наградата „Мостови на Струга“

Меѓународниот поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) и УНЕСКО распишуваат конкурс заинтернационалната награда „Мостови на Струга“ за 2020 година за...

Култура 27.08.19 | 18:36

Струшки вечери на поезијата: Програмата заврши со поетско читање во МСУ

Програмата на годинашното издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) заврши вчеравечер со поетско читање во Музејот на современата...

Култура 26.08.19 | 11:56

„Вартоломејска романска ноќ“- писмото што Анте Поповски го упати до Ана Бландијана во вителот на романската револуција

Најголемиот број македонски читатели досега немале можност да го прочитаат есејот со наслов „ВАРТОЛОМЕЈСКА РОМАНСКА НОЌ“, кој всушност е писмото што академик Анте...

Култура 26.08.19 | 10:42

Заврши 58. издание на „Струшки вечери на поезијата“

Со големата поетска манифестација „Мостови”, вчеравечер на Мостот на поезијата, на истекот на Црн Дрим од Охридско Езеро, заврши 58-то издание на „Струшки вечери на...

Култура 25.08.19 | 14:41

Поетско кафе со Ана Бландијана, портрети на Богомил Ѓузел и Моника Херцег на СВП

По утринската посета и поетско матине во манастирот „Света Богородица“ во Калишта, учесниците на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“, вчера, во хотелот...

Култура 24.08.19 | 14:48

Јовица Ивановски е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП

Јовица Ивановски со стихозбирката „Човек“ е добитникот на годинашната награда „Браќа Миладиновци“, која ја доделува „Струшки вечери на поезијата“. Одлуката на...

Култура 23.08.19 | 11:19

Зоран Анчевски е поет на калена песна, претстaвен минатогодишниот добитник на наградата „Браќа Миладиновци“на СВП

На Струшки вечери на поезијата вчера се одржа Поетски портрет посветен на истакнатиот македонски поет, преведувач и универзитетски професор Зоран Анчевски, минатогодишниот...

Култура 23.08.19 | 10:19

Поетски портрет на Влада Урошевиќ на СВП: Тоа што ја одржува во животот поезијата е – отпорот!

Во рамките на програмата на Струшките вечери на поезијата, вчера на истекот на реката Дрим се одржа поетски ппретставување на акад. Влада Урошевиќ, чиј промотор беше...

Култура 16.08.19 | 19:20

За мојот југ тагувам, а потоа се создавам – промо-видео за Струшките вечери на поезијата 2019

Струшките вечери на поезијата го претставија промотивното видео на овогодишното издание на Струшките вечери на поезијата, под наслов „За мојот југ тагувам, а потоа...

Култура 01.08.19 | 16:34

„Струшки вечери на поезијата“ бараат волонтери за претстојниот фестивал

НУМ „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) отвора повик за 18 волонтери за потребите на најновото издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшки вечери на поезијата“...

Култура 15.07.19 | 16:06

СВП: На главните фестивалски читања освен македонски и англиски ќе користиме и албански и француски јазик

Подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза, соопштуваат организаторите. Покрај добитничката на Златниот венец, познатата романска...