Ознака: светски лидери
Свет 20.09.21 | 16:22

Овие политичари имислувале атентати кога популарноста им опаѓала

Голем дел од светските лидери кога се на врвот на своето владеење и кога популарноста и поддршката кај народот им опаѓа имислуваат разни начини да се одржат на власт....

Свет 17.04.21 | 20:12

Meркел, Бајден,Ердоган, Џонсон: Светските лидери дадоа пример дека мора да се вакцинираме

Светските лидери дадоа свој пример за свесноста за вакинација.Американскиот претседател Џо Бајден, гермаската канцеларка Ангела Меркел, турскиот претседател Ердоган,...

Свет 30.06.20 | 15:18

Меј е слаба, а Меркел глупава: Трамп ги „понижи и малтретираше“ светските лидери

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги „понижи и малтретираше“ другите светски лидери меѓу кои и поранешната премиерка на Велика Британија, Тереза Меј, и германската...

Свет 25.06.20 | 17:26

Светските лидери се потпишаа за „одбрана на демократијата“

Претседателот на Владата  Оливер Спасовски е потписник на отвореното писмо „Повик за одбрана на демократијата“, иницирано од меѓународни продемократски организации,...

Свет 05.06.20 | 09:59

Светските лидери ветија 8,8 милијарди долари за вакцинирање во најсиромашните земји

Лидерите на најразвиените земји и светски познатите донатори, како „Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс“, ветија дека ќе обезбедат 8,8 милијарди долари за програмите за...

Свет 23.09.19 | 22:24

„Како се осмелувате?“ги праша младата Грета Тунберг светските лидери на ОН

Грета Тунберг ги прекори светските лидери, при денешното обраќање на климатскиот самит на ОН, обвинувајќи ги дека ја изневериле нејзината генерација, бидејќи не успеале...

Свет 05.06.19 | 13:50

Светските лидери на одбележување на Денот Д во Британија

Светските лидери денеска во Портсмут, на југот на Велика Британија присуствуваат на одбележувањето на 75-годишнината од најголемата поморска инвазија во историјата,...