Ознака: светец
Калеидоскоп 19.11.19 | 14:36

Доаѓа голем празник: Св. Архангел Михаил ќе ги исполни вашите молитви и желби

Православните христијани на 21 ноември го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел Михаил...

Калеидоскоп 19.11.19 | 08:39

Чудо се случува на 3 часа возење од Скопје: Свети Роман лекува со молитва и пост

Досега се забележани случаи каде болните со редовна молитва и пост во куќите од манастирот близу Ражањ заминуваат здрави и излекувани. Прелистувајќи ги историските...

Калеидоскоп 14.09.19 | 09:32

Го славиме светецот кој бил голем пророк: Не правете го ова за да не ви се разнесе ксметот од дома

Денеска е Преподобен Симеон Столпник. По потекло Симеон беше Сириец. Родителите му беа селани. На 18-годишна возраст тој ги напушти родителите и се замонаши. Откако помина...

Калеидоскоп 18.03.19 | 10:24

Верниците се плашат од овој светец: Еве што денеска задолжително мора да направите

Православната црква и верниците денеска го одбележуваат денот на Светиот маченик Конон Исавриски. На овој светец му починале родителите и жената, а тој се повлекол...

Калеидоскоп 03.03.19 | 10:55

Носи здравје и среќа: Ова никако не смеете да го правите денеска

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 февруари. Свети Лав I, папа Римски Роден е во Италија од благочестиви родители. Најпрво беше ѓакон кај папата...