Ознака: свет
Свет 29.08.20 | 19:23

Светот надмина 25 милиони заразени со коронавирус

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирусот до сега се заразиле вкупно 25.032.361 лица. Од нив починале 843.249, а оздравеле 17.391.675 луѓе. Од регионот во последните...

Свет 19.08.20 | 09:24

Над 15 милиони луѓе во светот оздравеле од Ковид-19

Во светот од заразата со корона вирус оздравеле повеќе од 15 милиони луѓе. Порталот Ворлдометер објавува ажуриран преглед на глобалната епидемиолошка слика од почетокот...

Свет 15.08.20 | 21:54

Бројот на жртви од корона вирус во светот се искачи на 760 илјади

Најмалку 21.506.637 случаи со корона вирус се регистрирани во 196 земји и територии. Од нив, најмалку 12.988.000 оздравеле. А, досега починале 766.340 луѓе од избувнувањето во Кина...

Свет 19.07.20 | 09:34

Два дена по ред рекорден број на заразени со коронавирус во светот

Бројот на нови случаи на заразени со Ковид-19 во светот бележи рекорден пораст веќе втор ден по ред, бидејќи за 24 часа се регистрирани 259.848 нови случаи, соопшти Светската...

Свет 18.07.20 | 19:28

Над 600.000 починати од коронавирус во светот

Бројот на починати од инфекција со коронавирус во светот се искачи на над 600.000 лица. Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 14.272.800 лица заразени...

Свет 18.07.20 | 09:19

Еден милион луѓе се заразија со ковид-19 за помалку од 100 часа

За првпат, бројот на заразени со новиот коронавирус во светот се зголеми за еден милион за помалку од 100 часа, јавија западни медиуми врз основа на официјални податоци. Вкупниот...

Свет 16.07.20 | 10:24

На светот повторно му се заканува карантин поради коронавирусот

Во светот од коронавирус се заразени повеќе од 13 милиони луѓе, а речиси 580 илјади се починати, покажуваат податоците од Универзитетот Џонс Хопкинс. Се проценува дека...

Свет 25.06.20 | 12:57

Американските стручњаци предупредуваат: Пред нас е најголемата економска криза во последните 100 години

Прогнозата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажува дека вкупните загуби на светската економија од коронавирусот можат да се споредат со последиците од Големата...

Свет 21.06.20 | 22:39

Бројот на заразени во светот надмина 9 милиони

Глобално регистрираните случаи на коронавирус достигнаа 9 милиони доцна во неделата, додека светот продолжува да се бори за рестартирање на економијата со воспоставените...

Свет 15.06.20 | 11:41

Над 8 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Во светот 8.007.804 луѓе се заразени со вирусот Ковид 19, покажуваат најновите податоци на веб-страницата на Ворлдметерс.  Од вирусот починале 435.855 лица, а излекувани се ...

Свет 07.06.20 | 08:44

Ново откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Во весник во Хонгконг се појави текст со дотогаш необјавени официјални податоци според кој првите случаи во Вухан – кинескиот град во кој пандемијата на Ковид-19 започна...

Свет 06.06.20 | 10:16

Близу седум милиони заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени од Ковид – 19 е скоро седум милиони во светот. Досега има 6.766.214 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 395.141, а оздравеле 3.297.027 луѓе. Во светот...

Свет 08.05.20 | 21:56

Речиси четири милиони заболени од коронавирус во светот

Бројот на оние кои досега заболеа од ковид-19 е 3 976 655, од кои 273 932 починале, а 1 372 049 ја добиле битката со новиот вирус, покажуваат податоците на сајтот Ворлдометерс, кои...

Свет 04.05.20 | 19:34

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 3.611.044 лица. Од нив починале 250.125, а оздравеле 1.170.500 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Велика...

Свет 04.05.20 | 18:42

Макрон: Вакцината против корона вирусот не смее да припаѓа на никого

Донаторската конференција организирана од Европската унија за борба против коронавирусот започна попладнево, бројни земји ширум светот најавија милиони финансиска...

Свет 30.04.20 | 10:56

100 милиони луѓе ќе завршат во сиромаштија поради пандемијата на Ковид-19

Околу 100 милиони луѓе во градовите низ целиот свет најверојатно ќе завршат во сиромаштија поради пандемијата на коронавирус, оценија експертите за урбанистичко планирање,...

Свет 27.04.20 | 10:14

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.003.229 лица. Од нив починале 207.094, а оздравеле 882.552 луѓе. – Во Кина во последните...

Свет 26.04.20 | 13:26

Состојбата со коронавирусот во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 2.934.651 лице. Од нив починале 203.684, а оздравеле 840.765 луѓе. – Во Германија потврдени се уште...

Свет 25.04.20 | 19:21

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 2.873.619 лица. Од нив починале 200.719, а оздравеле 823.306 луѓе. – Во Хрватска во последните 24 часа...

Свет 25.04.20 | 13:42

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 2.845.859 лица. Од нив починале 197.846, а оздравеле 811.687 луѓе. – Почнувајќи од 4 мај, вонредните...