Ознака: свет
Свет 20.01.21 | 12:58

Во светот досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе против ковид-19 во 51 земја

Во најголемата кампања за вакцинација во светот, досега се вакцинирани 46,2 милиони луѓе во 51 држава. Најновото темпо на вакцинација во светот е околу 2,35 милиони дози...

Свет 17.01.21 | 20:02

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот се искачи над 95 милиони, а од последици од заразата починале 2.034.623 луѓе, додека оздравеле приближно 68 милиони. Според податоци...

Свет 17.01.21 | 08:55

За последните шест недели во светот од Ковид-19 умреле половина милион луѓе

Половина милион луѓе умреле од последиците на коронавирусот во светот само во последните шест недели, покажуваат последните податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс“...

Свет 15.01.21 | 08:55

Над два милиони луѓе во светот досега починаа од Ковид-19

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во светот надмина два милиони, откако страницата за следење на пандемијата „Ворлдметер“, ноќеска прикажа дека досега во светот...

Свет 06.01.21 | 08:47

Бројот на заразени со ковид-19 во светот надмина 84 милиони

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 84,47 милиони, зголемувајќи се за над 541.000 во последните 24 часа, се наведува во последниот извештај на Светската...

Македонија 03.01.21 | 17:35

Македонија петта во светот по смртност од ковид-19

Пандемијата на Covid-19 досега однесе најмалку 1.835.824 човечки животи, а со новиот коронавирус за една годна се заразиле речиси 85 луѓе ширум светот, наведува во неделата агенцијата...

Свет 25.12.20 | 09:21

Хронологија на поважните настани во светот во 2020 година

Јануари 3 јануари – Во американски напад со беспилотно летало убиен главниот ирански командант за безбедност и разузнавање, генерал-мајор Касим Сулејмани пред аеродромот...

Свет 19.12.20 | 14:09

Плати глоба од 3.500 долари: Претседателот на Чиле казнет за неносење маска

Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера е казнет со 3.500 американски долари откако пред случајни минувачи на плажа направил селфи фотографираја без маска на лицето. Пинера...

Свет 07.11.20 | 11:45

Во светот приближно 50 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Бројот на новозаразени луѓе со Ковид-19 во светот се искачи на 49.685.311. Новиот коронавирус е присутен во повеќе од 210 држави, во кои од последици од заразата починаа 1.249.030...

Свет 29.10.20 | 09:41

Ковидот стигна до далечните Маршалски острови, регистрирани првите случаи

Едно од ретките места во светот без коронавирус, Маршалските Острови, ги забележа првите два случаја на зараза. Властите на тој пацифички архипелаг соопштија дека двајца...

Свет 28.10.20 | 12:41

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од Ковид-19

Бројот на заразени лица со новиот коронавирус секој ден урива рекорди, како во Европа, така и во остатокот од светот. Алармантни податоци пристигнуваат денеска од Германија,...

Здравје 19.10.20 | 12:12

Над 30 милиони луѓе во светот досега оздравеле од Ковид-19

До денеска, повеќе од 30 милиони луѓе во светот заздравеле од коронавирус, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлдметрс“. Во исто време, повеќе од 40 милиони луѓе...

Свет 19.10.20 | 12:01

Во светот повеќе од 40 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во светот денеска надмина 40 милиони луѓе. Евиденцијата е заснована на податоци објавени од одделни земји, но експертите сметаат дека...

Свет 13.10.20 | 13:31

Повеќе од 38 милиони луѓе во светот се заразени со корона

Бројот на лица заразени со корона вирус во светот денес надмина 38 милиони, покажуваат податоците на веб-страницата „ворлдометер“. Досега починале 1.086.059 луѓе, а оздравени...

Свет 11.10.20 | 20:28

Состојбата со ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 37.588.109 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.078.984 пациенти, а оздравеле 28.187.903 луѓе. Во...

Свет 26.09.20 | 19:42

Бројот на починати од корона вирус во светот речиси еден милион

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација...

Свет 22.09.20 | 12:14

СЗО: Бројот на заразени со корона во светот зголемен за два милиони за една недела

Бројот на луѓе кои се заразиле со коронавирус ширум светот се зголеми за скоро два милиони во неделата од 14-20 септември, додека бројот на смртни случаи порасна за 37.700...

Калеидоскоп 22.09.20 | 10:06

Ова се 10-те најбогати земји во светот

Постојат четири земји во светот со БДП по глава на жител над 100.000 американски долари: Катар (138,9 000 УСД), Макао (113,4 000 долари), Луксембург (112 000 долари) и Сингапур (105,7 000 долари). Најбогатите...

Свет 11.09.20 | 19:27

Повеќе од 20 милиони луѓе во светот се излекувале од Ковид-19

Досега над 20 милиони луѓе во светот се излекувале од коронавирусот, односно 20.431.925. Во исто време, во светот имало вкупно 28.427.160 случаи на Ковид-19, од кои 7.079.946 случаи се активни,...

Свет 29.08.20 | 19:23

Светот надмина 25 милиони заразени со коронавирус

Според последните податоци, во светот од новиот коронавирусот до сега се заразиле вкупно 25.032.361 лица. Од нив починале 843.249, а оздравеле 17.391.675 луѓе. Од регионот во последните...