Ознака: сведоштво
Црна хроника 16.06.21 | 15:11

„Командир“ ми јави дека ќерка ми прегазила бебе и тоа починало: Мери Георгиевска за малку жртва на измамите за кои се плаќаат по десет илјади евра

Ќерката на македонскиот режисер и политичар, Љубиша Георгиевски, Мери Георгиевска го сподели трауматичното искуство што го имала со измамници, кои преку телефон и рекле...

Здравје 26.05.21 | 20:54

Го пакуваа во црна вреќа пред мои очи: Скопјанец раскажува за болното и морбидно искуство со лечењето од ковид во македонските болници

Исплашен и разочаран, со солзи во очите 52-годишниот Зоран Нацевски од Скопје пред камерата на „Алфа“ раскажува низ какви маки маки поминал за да биде хоспитализиран,...

Твитови 30.04.21 | 13:34

„Ако е глупа нека седи со насилник“: Одговор на полиција на семејсно насилство во Центар, април 2021

ШТО БИ ПРАВЕЛЕ ВИЕ АКО ЗАБЕЛЕЖИТЕ НИЗ ПРОЗОРЕЦОТ НА СТАНОТ ОД СОСЕДНАТА ЗГРАДА ДЕКА МАЖ ЈА ДАВИ ЖЕНАТА ЗА ВРАТ, ДОДЕКА ТАА ОЧАЈНИЧКИ СЕ ОБИДУВА ДА ГО ОТВОРИ ПРОЗОРЕЦОТ...

Здравје Балкан 08.04.21 | 12:11

Црн рекорд во Турција: 54.740 новозаразени и 276 починати во еден ден

Турција регистрира над 54.740 нови случаи на корона вирус за еден ден, што најголемо ниво на дод почетокот на пандемијата. Турското министерство за здравство соопшти и...

Здравје 07.04.21 | 11:20

Го изгубив татко ми, ве молам, не сакам да ја изгубам и мајка ми: Потресно сведоштво на медицинската сестра Јаневска

На пат кон работа во болницата 8 Септември забележав едно момче како седи на клупа пред влезот. Кога поминав пред него, момчето стана и ме праша: „Дали работите тука?“...

Македонија 06.04.21 | 14:23

Мицковски за починатиот маж: Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија

Од многу ширење позитива на Заев и компанија, државава ни е трагедија, коментира активистот Ивор Мицковски по веста дека почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска...

Македонија 06.04.21 | 14:13

Почина 63-годишникот кого екипа на Итната медицинска помош пет часа на раце го носеше по тежок планински терен

Почина 63-годишниот пациент кој екипа на итната медицинска помош пет часа пеш го носеше по тежок планински терен. Оваа информација за Сител ја потврдуваат од штипската...

Македонија 04.04.21 | 18:27

Доживеав 90-годишна мајка низ солзи и лелеци да нè моли да го спасиме нејзиниот син, носејќи го на грб по козји патеки

Колку чини човечкиот живот, прашува Павле Зафиров раскажувајќи како сите институции, од Пожарнатa, преку полицијатa, oпштината и Центарот за кризи, се прогласувале за...

Македонија 17.03.21 | 20:07

Нема доволно кислород, треба некој да исклучиме, за да уклучиме друг: Потресно сведоштво на вработена во Ковид Центар

Владини функционери си шетаат и нормално ќе се шири болеста. Си заминуваат на одмори, како да нема пандемија, ќе си дојдат од таму ќе го донесат новиот вирус, ќе почне...

Македонија 21.02.21 | 17:03

Мадицински персонал прави журка во Баба Цана, ја заразуваат мајка ми, за неколку дена умира во ужасни болки и халуцинации

Познатиот твитерџија Муарко ја сподели неговата лична трагедија со коронавирусот, кој во неговото семејство бил пренесен од клиниката за нефрологија. еден мал рекапитулар...

Семејство 11.02.21 | 13:29

Снежана се породи дома со „мала помош од тато“: Сè што имав во мојата глава беше да чекам силни болки

Храбрата Снежана е само една од мајките кои ги споделија своите искуства од породувањето на порталот за мајки „Јумама“, а нејзината приказна ја прави несекојдневна...

Црна хроника 28.01.21 | 08:57

Ново сведоштво на жртва на „Јавна соба“: Ми се заканија дека со фотографијата ќе ми го уништат животот

Откако во јавноста изби скандалот со групата „Јавна соба“ во која се шират експлицитни фотографии и лични информации на девојки на Телеграм, неколку девојки жртви...

Естрада 12.01.21 | 12:35

Kaко повторно да се родив: Елена Петреска за двете недели кои со ковид-19 ги поминана Инфективна

Пејачката Елена Петреска по две недели поминати во борба со ковид-19 на Инфективната клиника е дома, а за нејзиното помошта околу нејзиното искуство со вирусот јавно...

Македонија 16.12.20 | 15:52

Пациентите оставени без ќебиња и чаршави

Пациентка во инфективното одделение во битолската болница, која работи како ковид-центар за регионот, во групата за поддршка и совети за заболените од ковид-19, апелира...

Македонија 10.12.20 | 12:12

Голгота на скопските клиники: Филипче, дали пациентите треба во ходник да умираат?

Пациентка, која имала непријатна ситуација во Клиничкиот центар јавно го прашува министерот за здравство Венко Филипче зошто нема невролог, дури ни за итни случаи,...

Македонија 08.12.20 | 21:26

Јаде тато? Без лажица не се јади, не ми дадоа – син на починат битолчанец бесно до сите власти

Битолчанецот Александар Најдовски преку „Фејсбук“ го искажа својот револт и незадоволство од политичките партии и медицинскиот персонал, поради чие невнимание како...

Македонија 07.12.20 | 12:01

Бугарските војници жив го закопале, па го откопале да го расечкаат: Внуката на Првата улица до владата го носи името на Благој Страчков

Народниот херој Благој Страчковски бил жив закопан од бугарските војници откако извикал дека партизаните ќе победат. Првата улица до зградата на владата во Скопје...

Црна хроника 01.12.20 | 09:41

Ограбен починат од ковид-19, ќерката прашува: Колку болен ум треба да имаш

Ќерката на починат од ковид-19 на скопските клиники го споделува немилиот настан кој  се случил во најтешките денови за семејството. На нејзиниот татко од џеб му бил...

Македонија 27.11.20 | 14:16

Ако немаш упат, те брка обезбедувањето: Вака ние обичните смртници чекаме за преглед во Ковид центарот во „8 Септември“

Пациенти со висока температура, пневмонија, омалаксани, со отежнато дишење, чекаат надвор пред ГОБ „8 Септември“ на температури под нулата додека не им дојде ред да...

Македонија 26.11.20 | 22:42

За да му помогне на чичко си, битолчанец обезбедил кислород за сите во Битолската болница

Битолчанец кој на своја кожа го почувствувал хоророт во Битолската болница сведочи дека чадорот во тоалетот е само капка во жабокречината. Додека бев хоспитализиран...