Ознака: сведоштво
Македонија 21.02.21 | 17:03

Мадицински персонал прави журка во Баба Цана, ја заразуваат мајка ми, за неколку дена умира во ужасни болки и халуцинации

Познатиот твитерџија Муарко ја сподели неговата лична трагедија со коронавирусот, кој во неговото семејство бил пренесен од клиниката за нефрологија. еден мал рекапитулар...

Семејство 11.02.21 | 13:29

Снежана се породи дома со „мала помош од тато“: Сè што имав во мојата глава беше да чекам силни болки

Храбрата Снежана е само една од мајките кои ги споделија своите искуства од породувањето на порталот за мајки „Јумама“, а нејзината приказна ја прави несекојдневна...

Црна хроника 28.01.21 | 08:57

Ново сведоштво на жртва на „Јавна соба“: Ми се заканија дека со фотографијата ќе ми го уништат животот

Откако во јавноста изби скандалот со групата „Јавна соба“ во која се шират експлицитни фотографии и лични информации на девојки на Телеграм, неколку девојки жртви...

Естрада 12.01.21 | 12:35

Kaко повторно да се родив: Елена Петреска за двете недели кои со ковид-19 ги поминана Инфективна

Пејачката Елена Петреска по две недели поминати во борба со ковид-19 на Инфективната клиника е дома, а за нејзиното помошта околу нејзиното искуство со вирусот јавно...

Македонија 16.12.20 | 15:52

Пациентите оставени без ќебиња и чаршави

Пациентка во инфективното одделение во битолската болница, која работи како ковид-центар за регионот, во групата за поддршка и совети за заболените од ковид-19, апелира...

Македонија 10.12.20 | 12:12

Голгота на скопските клиники: Филипче, дали пациентите треба во ходник да умираат?

Пациентка, која имала непријатна ситуација во Клиничкиот центар јавно го прашува министерот за здравство Венко Филипче зошто нема невролог, дури ни за итни случаи,...

Македонија 08.12.20 | 21:26

Јаде тато? Без лажица не се јади, не ми дадоа – син на починат битолчанец бесно до сите власти

Битолчанецот Александар Најдовски преку „Фејсбук“ го искажа својот револт и незадоволство од политичките партии и медицинскиот персонал, поради чие невнимание како...

Македонија 07.12.20 | 12:01

Бугарските војници жив го закопале, па го откопале да го расечкаат: Внуката на Првата улица до владата го носи името на Благој Страчков

Народниот херој Благој Страчковски бил жив закопан од бугарските војници откако извикал дека партизаните ќе победат. Првата улица до зградата на владата во Скопје...

Црна хроника 01.12.20 | 09:41

Ограбен починат од ковид-19, ќерката прашува: Колку болен ум треба да имаш

Ќерката на починат од ковид-19 на скопските клиники го споделува немилиот настан кој  се случил во најтешките денови за семејството. На нејзиниот татко од џеб му бил...

Македонија 27.11.20 | 14:16

Ако немаш упат, те брка обезбедувањето: Вака ние обичните смртници чекаме за преглед во Ковид центарот во „8 Септември“

Пациенти со висока температура, пневмонија, омалаксани, со отежнато дишење, чекаат надвор пред ГОБ „8 Септември“ на температури под нулата додека не им дојде ред да...

Македонија 26.11.20 | 22:42

За да му помогне на чичко си, битолчанец обезбедил кислород за сите во Битолската болница

Битолчанец кој на своја кожа го почувствувал хоророт во Битолската болница сведочи дека чадорот во тоалетот е само капка во жабокречината. Додека бев хоспитализиран...

Македонија 25.11.20 | 08:57

Ново видео од хоророт на Филипче наречен „сè е под контрола“: Со чадор се штитат од фекалии во битолската болница

Во тоалет во битолската болница има чадор кој е поставен во близина на таванот за да не течат фекалии врз пациентите. За ова сведочи пациент кој овие денови престојува...

Македонија 24.11.20 | 13:48

На два кревети примаат инфузија, на два лежат мртовци: Филипче ја има под контрола и битолската болница

На два кревети изнемоштени пациенти примаат инфузија, а на другите два лежат мртовци. Овие фотографии навистина се од хорор-филм, македонското здравство. Настанати...

Македонија 23.11.20 | 18:36

Итно! Потребна е плазма од донор со крвна група 0+ за лекар од Брзатаа помош од Куманово

ИТНО! Потребна е крвна плазма од донор со крвна група 0+. На групите за совети и поддршка на болните од корона пред еден час е објавена оваа порака. Плазмата му е потребна...

Македонија 23.11.20 | 09:08

Пациенти со часови седат во возилата на Брза помош, нема кревети за да се сместат

Оставени сме да се снаоѓаме сами, вели ќерка на дијабетичар, кој иако е позитивен на ковид-19 и 12 дена има висока температура, за него место во македонските болници нема....

Здравје 21.11.20 | 14:17

Осетив лично што значи да дишеш и издишуваш преку уста како што дувате за да угасите свеќа

Претседателот на Здружението на медицински лаборанти – Клинички центар, Ивица Апостолов, е еден од пациентите кои се избориле со опасниот вирус. На Фејсбук тој ја споделува...

Здравје 20.11.20 | 14:33

На клиника ко пред банка: Постари луѓе едвај дишат, припаѓаат со симтоми, обезбедувањето за жива глава не ги пушта внатре!

Пациентите и семејствата кои веќе се соочиле со коронавирусот и македонското здравство, сè погласно ја споделуваат вистинската слика на ситуацијата во моментов. Скоро...

Македонија 19.11.20 | 13:49

Со пет негативни теста, мајка ми почина од ковид-19, тврди син на почината пациентка во Штип

Штипската телевизија „Стар“ објави видео прилог во кој синот на почината пациентка тврди дека таа пет пати била негативна на вирусот, а сепак била заведена дека е почината...

Македонија 17.11.20 | 12:13

Скопјанец кој „избегал“ од ковид-центар предупредува: Не е само дали ќе добиеш кревет, те прегледуваат приучени инфектолози

Скопјанец кој преживеал многу лошо искуство со коронавирусот и со здравството во Македонија, а нема свој профил на социјалната мрежа, преку профилот на свој пријател,...

Здравје 11.10.20 | 12:09

Прилепчанката Христина ја раскажува приказната како се изборила со Ковид-19

Прилепчанката Христина Гулеска е медицинска сестра, мајка на три деца. Жена која се соочила со корона вирусот. Таа е меѓу првите прилепчани кои се соочија со предизвик....