Ознака: сведок
Црна хроника 31.10.19 | 17:05

Нападнат сведок полицаец

СВР Тетово поднесе кривична пријава против И.С.(56) од с.Шемшово, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело загрозување на сигурноста. На 16...

Црна хроника 31.10.19 | 10:49

Сведок од автобусот на „Дурмо Турс“: Возачот постојано разговараше на телефон

Денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која на 13 февруари годинава загинаа 16 патници. На рочиштето се повикани...

Црна хроника 24.10.19 | 08:50

Заев денеска ќе сведочи за „бомбите“ од масовното нелегално прислушување во УБК

Во Кривичниот суд денеска треба да се појави Зоран Заев каде  е повикан да сведочи за нелегалното масовно прислушување во УБК, односно за случајот „Таргет и Тврдина“. Заев...

Македонија 19.09.19 | 17:24

Зaштитeнитe cвeдoци се oткaжyвaaт од cвeдoчење – се плашат дека кај Јовески ќе им биде откриен идeнтитeтот

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата институција...

Македонија 04.09.19 | 11:21

Ременски не кажа дали е повикана како сведок или како осомничена

Пратеничката од редовите на СДСМ, инаку почесна претседателка на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, Фросина Ременски, во моментов е на распит пред обвинителката...

Црна хроника 21.08.19 | 20:30

Двајца кичевчани се заканувале на сведок

Против двајца кичевци е поднесена кривична пријава поради тоа што „незаконски влијаеле врз сведоци“. Како што соопшти МВР, надворешната канцеларија за криминалистички...