Ознака: сведок
Балкан 14.03.22 | 13:10

Завет со крв: Соработниците на Веља Невоља морале „да ги закрват“ рацете за да ја добијат неговата доверба

Сведокот-соработник во судењето на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, Бојан Хрватин открива бизарни детали за тоа како двајцата лидери на криминалниот клан ја проверувале...

Црна хроника 15.04.21 | 15:50

Сведок на сообраќајна несреќа во која загинала девојка ја следел мајката, а друг и се заканувал

Жена од Куманово од Куманово била следена од сведок на сообраќајна несреќа во која загинала нејзината ќерка, а друго лице и се заканувало на мајката. Вчера во 22: 45 часот...

Балкан 15.01.21 | 23:51

Сведок на Хаг против УЧК пронајден мртов близу Приштина

Сведокот на Специјалното обвинителство во Хаг за воените злосторства на УЧК на Косово, Фадиј Сијевиќ, е пронајден мртов во ридовите над езерото Бадовац, близу Приштина....

Македонија 25.12.20 | 11:34

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не беше организатор на протестите, народот самиот се организираше

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска се појави како сведок за настаните од ” 27 април” . Тој во 2016 и 2017 година беше член на Извршниот комитет на партијата и подоцна Генерален...

Македонија 25.12.20 | 08:48

Мицкоски денеска сведок за „27 април“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе се појави како сведок за случувањата во Собранието. Тој како и многумина други досега ќе каже што знае за тој 27 април 2017 година,односно...

Црна хроника 27.11.20 | 10:43

Дури откако си го виде потписот, Заев се сети дека се потпишал на 27 април

Премиерот Зоран Заев не можеше да се сети дали се потпишал на барањето за продолжување на конститутивната седница пред три години. Како сведок на денешното рочиште...

Македонија 10.09.20 | 14:07

Илиоски ја праша Рускоска: СДСМ ја поддржуваше Шарената револуција, дали тоа значи дека беа и организатори на протестите?

Во судот денеска сведочеше поранешниот пратеник на ВМРО-ДПММЕ, Зоран Илиоски. Тој рече дека добил впечаток оти на 27 април 2017 година парламентарното мнозинство било...

Македонија 10.09.20 | 11:53

Димовски: На 27 април немав никаков контакт со Јанакиески и Ристовски

Изборот на Талат Талат Џафери на 27 април не беше легитимен, смета поранешниот пратеник Илија Димовски. Тоа не беше седница, бидејќи за да се одржи седница има неколку...

Македонија 10.09.20 | 11:37

Димовски: Во партијата немаше одлука за поддршка на движењето за „За заедничка Македонија”

Во партијата немаше одлука за поддршка на движењето за „За заедничка Македонија“ истакна поранешниот пратеник Илија Димовски на денешното рочиште во врска со настаните...

Македонија 10.09.20 | 09:14

Додека сведочеше во „Талир“, компанијата на Силјан Мицевски доби тендер од 6,4 милиони евра

Битолската градежна компанија „Пелистер“ доби тендер за ископ на јаглен и јаловина во кругот на РЕК Битола вреден 6,4 милиони евра од страна на АД ЕСМ. Договорот е склучен...

Црна хроника 04.09.20 | 12:22

Миланов: Ибраими ќе сведочи за пеењето на албанската химна

Адвокатот Еленко Миланов потврди дека пратеникот, Зекирија Ибраими, кој во 2017 година во Собранието ја пееше химната на Албанија ќе биде повикан за сведок. Можност да...

Калеидоскоп 03.09.20 | 12:17

Велешанка наместо со сопругот ја венчале со сведокот

Една анегдота веќе некое време се врти низ велешката чаршија, а нема потврда дали навистина се случила или е само добра шега. Како што пипува „Вечер“, пред извесно време,...

Македонија 03.02.20 | 13:37

Заев: Не поседувам ниту сум видел докази за инволвираност на Вељаноски во „Монструм“

Не поседувам ниту сум видел било какви докази за инволвираност на Трајко Вељаноски во случајот Смилковско Eзеро, изјави Зоран Заев одговарајќи на прашање поставено...

Македонија 03.02.20 | 13:34

Заев призна дека оддал службена тајна и дека не знае што им ветил, а што не на родителите на убиените момчиња

Слушнал, недослушнал, не знаел, не бил правник…На денешното рочиште за „Монструм“, Зоран Заев во улога на сведок рече дека неколкупати се сретнал со роднини на убиените...

Црна хроника 18.12.19 | 12:37

Брза помош во суд: Му се слоши на сведок во случајот за Пино Секондо

Екипа на Брза помош мораше да интервенира денеска во Кривичниот суд, откако за време на рочиштето за убиството на Пино Секондо, на сведок од обвинителството му се слоши. Додека...

Вести 27.11.19 | 17:04

Дури е уште премиер, да не избега, Заев да сведочи за „Монструм“, побара родител на убиеното момче

Во Кривичниот суд во Скопје, на денешното рочиште за случајот „Монструм“ се читаа СМС-пораки и други транскрипти предложени како докази од Обвинителството. Судењето...

Црна хроника 27.11.19 | 14:52

Мајката на Пино сведочеше пред Суд: Обвинетата Ангела ме гледа крвнички

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска во судница со часови раскажуваше за нејзиното убиено дете, како дознала дека исчезнал и низ се што поминала откако исчезнал...

Македонија 26.11.19 | 18:03

Сведокот на СЈО Дитурим Сулејмани: Постапката за издавањето на личните карти беше законска

Нарачаните и однапред подготвени искази на сведоците на Лиле Стефанова во случајот „Титаник“ денес беа целосно превртени од сведоците. Сведокот Дитурим Сулејмани...

Македонија 26.11.19 | 13:53

Сведокот Лилјана Потиќ: Законски издадовме 50 лични карти, останатите 300 барања не беа процесирани

Уште еден сведок на Стефанова на денешното рочиште за „Титаник“ призна дека постапката за издавање на лични карти во Ресен била законска и дека во предметниот период...

Македонија 26.11.19 | 12:55

Сведок во “Титаник” не познава пропис или закон со кој се ограничува бројот на жители на една адреса

Долгогодишно вработена во управни служби, а сега во пензија – Љиљана Потиќ и сведок на денешната расправа во случајот “Титаник” изјави пред судот дека не познава...