Ознака: свадби
Економија 07.05.21 | 09:25

Свадби дозволени од 1 јуни? Само на отворено, без маски и по шестмина на маса

Комисијата за заразни болести на 15 мај ќе одлучува дали ќе одговори позитивно на барањето на угостителите да се организираат свадбени веселби со посебни протоколи. Ова...

Економија 05.05.21 | 18:44

Забрането е да има свадби во Македонија до 15 мај

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ја отфрла можноста во овој момент да се дозволи организирање свадби во земјава и порачува дека актуелните протоколи...

Македонија 20.04.21 | 09:28

Можно е до крајот на мај да се отворат рестораните за свадби

Министерот за економија Крешник Бектеши, не ја исклучи можноста на крајот на мај да бидат отворени рестораните за свадби Верувам дека во разговорите кои ги имаме во...

Балкан 13.04.21 | 16:05

Кипар од 17 мај ќе дозволи одржување свадби и крштевки

Властите на Кипар донесоа одлука под посебни правила, постепено, во четири фази, но и под услов тоа да го дозволи епидемиолошката слика во земјата, од 17 мај да биде укината...

Економија 08.04.21 | 13:46

Битиќи: Не може да се дозволи работа на рестораните за свадби

Додека здравствената криза е во тек не може да се дозволи да работат рестораните за свадби. Лани веќе ги поддржавме, но имаме еден проблем со нив, а тоа е дека не можат...

Твитови 31.03.21 | 16:07

Поздрав до Венко и да му е*ам пиперот

Утрово се појави видео на социјалната мрежа „Твитер“ на кое трубач си го крши својот интрумент. Со видеото го поздравува министерот за здравство Венко Филипче бидејќи,...

Македонија 02.03.21 | 11:13

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести

Предлог-протокол за работа на рестораните за свадби и ноќните клубови ќе биде доставен до Комисијата за заразни болести, договорија денеска претставниците од секторот...

Економија 19.02.21 | 14:41

Mаските да се симнуваат за јадење и одење во тоалет, без играње и близок контакт, предлагаат угостителите кои бараат враќање на свадбите

Нема да има традиционална македонска свадба. Јасно им е и на младоженците. Да ни се дадат ригорозни протоколи според кои ќе работиме. Од шест до осум гости да седат на...

Калеидоскоп 31.12.20 | 13:29

Короната ги запре свадбите, ги уништи браковите – Помалку склучени бракови, повеќе разводи

Оваа година, како што велат од Управата за водење матични книги, бројот на склучени бракови е 7.000, што е за околу 4.500 помалку од лани. Голем е бројот на граѓани кои годинава...

Економија 05.12.20 | 08:28

Секојдневно растураме семејни веселби, угостителите да сфатат дека не е време за профит, вели Спасовски

Секојдневно, не само што растураме семејни веселби туку поднесуваме кривични пријави, вели првиот човек на полицијата Оливер Спасовски на новинарско прашање колку...

Економија 28.10.20 | 15:25

Угостители организираат свадби, имаат повеќе маси, без доволно растојание, констатираа инпекторите

За три свадби организирани во угостителски објекти во Тетово, Боговиње и Арачиново, Државниот пазарен иснпекторат по спроведена контрола има поднесено кривична пријава...

Балкан 25.10.20 | 15:08

На свадби и погреби во Хрватска најмногу по 30 луѓе, на слави по 15

Националниот штаб за цивилна заштита во Хрватска објави нови мерки што ќе стапат на сила во понеделник, откако денеска беа регистрирани рекордни 2.421 нови случаи на коронавирус...

Македонија 16.10.20 | 12:11

Караџовски: Со вакво непочитување на мерките може да има и по илјада новозаразени

Ако самите не си помогнеме, не може да ни помогнат ни 500 доктори, ни 500 медицински сестри ни 20 болници, изјави денеска претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р...

Балкан 14.10.20 | 08:26

Дозволено е танцување: Нови препораки за одржување свадби

Хрватскиот Завод за јавно здравје објави нови препораки за свадби, според кои танцувањето е дозволено само за младенците и нивните родители, или за членовите на блиското...

Македонија 09.10.20 | 23:38

Филипче: Неприфатливо е да се одржуваат свадби и да се отворат дискотеките

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за „360 Степени“ зборуваше за барањата на угостителите и музичарите. Во текот на вчерашниот ден имавме средба со независна...

Македонија 07.10.20 | 14:59

Протокол за организирање свадби, побараа угостителите пред Влада

Неколку стотици музичари, угостители, припадници на ивент-индустријата во моментот пред зградата на владата со мирен протест бараат власта да ги преиспита протоколите...

Економија 27.08.20 | 17:13

Продолжува забраната за организирање свадби и прослави во угостителските објекти

Останува забраната за организирање свечености со музика односно свадби, матурски, кршевски и слично во угостителските објекти со цел да се спречи ширењето на Ковид...

Здравје 18.06.20 | 14:12

Кластерите мекици, слава, свадба, ифтарски вечери и погреби на кои имало и по 200 луѓе го кренаа бројот на заразени

Кластерите мекици, слава, свадба, ифатрски вечери и погреби на кои имало и по 200 луѓе нагло го зголеми бројот на заразени со коронавирус. На ниво на државата има околу...

Економија 10.06.20 | 20:00

Угостителите бараат да се продолжи работното време и да им се дозволи да организираат свадби

Угостителите  бараат што побрзо да добијат насоки за тоа како ќе работат хотелите и како ќе се организираат свадбите во рестораните.. Тие не се затворени со уредба но...

Балкан 26.05.20 | 09:42

Премиерот на Црна Гора дозоли свадби, крштевки, публика на спортски настани

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, вчера соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и прва во Европа го искорени...