Ознака: свадби
Здравје 13.07.21 | 19:14

Пановски: Невакцинираните и хронично болните да не одат на свадби и слави

Само вакцинирани граѓани и оние кои го прележале ковид вирусот можат да одат на свадби и семејни веселби. Останатите да ги почитуваат ковид мерките, препорачува епидемиологот...

Калеидоскоп 09.07.21 | 12:31

Д-р Пановски бара да се забранат свадбите на затворено

Микробиологот д-р Никола Пановски смета дека за да се забави ширењето на Делта сојот потребни се навремени мерки. Тој во изјава за Телма рече дека свадби во затворен...

Економија 28.06.21 | 20:16

Хасани: Треба да се ублажат мерките за организирање свадби и прослави во затворен простор

Заменик-министерот за здравство, Илир Хасани смета дека треба да има дополнително олеснување на мерките за организирање на прослави во затворен простор. – Треба да...

Економија 25.06.21 | 15:24

Ова лето нема да има свадби и забави во затворените делови на рестораните

Летово нема да да има свадби и забави во затворените делови од угостителските објекти. Не треба да се одржуваат и масовни собири, изјави денеска Венко Филипче, министер...

Македонија 16.06.21 | 08:33

Целосно укинат полицискиот час, се враќаат прославите и концертите

Владата на 79. седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки: – Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи...

Калеидоскоп 07.06.21 | 11:31

И покрај сите нелогичности и пропусти: Во првиот викенд се организирале 100-тина свадби

Независната угостителска комора информира дека во првиот викенд, откако Владата по повеќе од 14 месеци дозволи да се организираат прослави со посебни протоколи, се организирани...

Економија 06.06.21 | 16:50

Викендов закажани 100 свадби, а угостителите немаа каде да ги пријавуваат

Независната угостителска комора (НУК) за сите угостители изготви посебен регистер, на кој угостителите можат бесплатно да се регистрираат и да пријават прослави, соопштуваат...

Економија 06.06.21 | 12:41

НУК направи посебен регистар за угостителите за организирање прослави

Додека Владата и другите институции не изнајдат или објават дополнителни законски решенија или промена на протоколите за прослави и свадби, Независната угостителска...

Економија 05.06.21 | 18:37

Во Охрид и Струга летово закажани 600 свадби

Пребукирани за свадбени прослави се хотелите во охридско-струшкиот регион до крајот на септември. Поголемиот дел од резервациите се од ланската година кои беа одложени...

Калеидоскоп 02.06.21 | 15:06

На свадба со лична карта? Менаџерот ќе мора да ги евидентира гостите и да им одржи предавање за протоколите

Владата вчера на седница го донесе протоколот за свадби, прослави и веселби со цел да ја уреди одлуката со која се дозволува нивно организирање на отворен простор односно...

Македонија 02.06.21 | 14:59

Свадби може, но ракување и прегрнување не може, а играње на подиум на четири квадратни метри по лице

Владата вчера на седница го донесе протоколот за свадби, прослави и веселби со цел да ја уреди одлуката со која се дозволува нивно организирање на отворен простор односно...

Култура 02.06.21 | 10:39

„Музика сега“: Дискриминација е само музичари на свадби да може да свират

ЗУПМ „Музика Сега“ повторно јавно се обраќа до Владата барајќи олабавување на мерките за музичарите, да нема дискриминација во било кој сегмент на нивниот колегиум...

Македонија 01.06.21 | 22:25

Владата ги усвои новите мерки, се укинува носењето маска на отворено, дозволени свадби и прослави

Владата денеска на седница ги прифати измените и дополнувањата на рестриктивните мерки согласно препораките на Комисијата за заразни болести, утврдени како предлози...

Економија 01.06.21 | 09:39

НУК: Хаос ќе биде со свадбите, во кафулињата секој ден „свадба“ ќе има

Дозвалата за организација на прослави, веселби и свадби согласно протоколи, наместо да влијае позитивно, ќе предизвика хаос во работењето и новото секојдневие, велат...

Македонија 31.05.21 | 11:11

Д-р Хасани: Гостите на свадбите да не се гушкаат за да не се шири вирусот

Мора да се адаптираме дека не може да се направи комплетно олабавување на мерките и сте треба да сфатат дека се уште се справуваме со пандемијата на ковид 19, но факт е...

Економија 29.05.21 | 21:59

Само невестата и младоженецот ќе можат да играат на свадба?!

Само невестата и младоженецот ќе можат да танцуваат, додека гостите на свадбата ќе даваат аплауз од масите, ова го тврди организатор на овие веселби за ТВ21. Свадбите...

Економија 21.05.21 | 21:30

По најавите дека ќе има свадби од музичката фела итно бараат протокол и датум за почеток на нивните ангажмани

Свадба без музика и оро не е свадба, велат музичарите. По најавите дека од следниот месец можно е да почнат со работа рестораните за прослави,  од музичката фела итно...

Економија 19.05.21 | 10:11

Се подготвуваат протоколите – свадби најдоцна од 15 јуни

На вчерашната владина седница се разговарало за протоколите за организирање свадбени прослави. Како што дознава Алсат, според информациите од Владата, ако се одржи...

Здравје 14.05.21 | 22:37

Не е време за свадби и концерти, луѓето нема да ги почитуваат мерките

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната...

Економија 14.05.21 | 12:16

Во понеделник ќе се разгледуваат барањата за живи свирки и свадби

Барањата за живи свирки и свадби ќе бидат разгледувани во понеделник, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Комисијата за заразни болести ќе ги разгледува...