Ознака: судски совет
Македонија 07.03.23 | 19:23

Претседател на Судски совет може да биде и судија

Претседателот на Судскиот совет и неговиот заменик во иднина ќе се бира од кој било член со право на глас во ова тело, што значи дека се менува досегашното правило дека...

Македонија 20.02.23 | 14:20

Судскиот совет ја предложи Елизабета Дуковска за член на Уставниот суд

Судскиот совет на Република Македонија на денешната 431 седница со 11 гласа „за“ и два „против“ го усвои предлогот до Собранието за судија на Уставниот суд од редот...

Црна хроника 19.02.23 | 10:48

Боки 13 до Судскиот совет: Барам итно ваше постапување

Правниот тим на Бојан Јовановски попознат како Боки 13 информира дека по скандалот за фалсификуваното решение од Кривичниот суд по наредба од претседателот Иван Џолев...

Македонија 12.01.23 | 18:55

Кои се и што прават Заевите „камшикари“ од Судскиот Совет: Весна, Тања и Лорета ги дисциплинираат и превоспитуваат судиите

Заевите „камшикарки“ во Судскиот совет извршиja груба атака врз судиите од Апелациониот суд во Скопје, за да испратат порака дека Советот е камп за превоспитување на...

Македонија 19.12.22 | 15:20

Судскиот совет најави работна посета на Апелациониот суд за „Таргет-Тврдина“, „Трезор“, „Транспортер“ и „Алфа“

Судскиот совет на Република Македонија на денешната итна седница одлучи да изврши работна посета во Апелациониот суд со цел да се констатира состојбата со предметите...

Македонија 19.12.22 | 09:51

Судскиот совет денеска на итна седница ќе расправа за случајот „Таргет – тврдина“

Судскиот совет на Република Македонија денска ќе одржи седница на која ќе расправа по изнесените информации во јавноста за постапувањето на Апелациониот суд Скопје...

Македонија 12.12.22 | 22:22

Шефицата на Судскиот совет студирала дури осум години на Правниот факултет

Минале дури осум  години минале од 1993 кога претседателката на Судскиот совет Весна Дамева завршила средно образование се до 2002 година кога дипломирала, пишува „Експрес“. Како...

Македонија 07.12.22 | 08:22

Весна Дамева била предлог на Пендаровски!

Изборот на Весна Дамева за претседател на Судскиот совет само ги потврди сомневањата за длабоко партизираното судство во Македонија. Кога само помисливме дека по изборот...

Македонија 05.12.22 | 13:19

После зошто осум посто доверба во судството: Во еден ден оставка поднесе првиот човек на Академијата на судии, а поранешнен член на СДСМ стана претседател на Судски совет

На една неодамнешна анкета судството доби доверба од само осум посто од граѓаните. Денешните случувања во судскиот систем се доказ зошто довербата е толку ниска. Весна...

Македонија 05.12.22 | 11:31

Имаше само еден кандидат: Судскиот совет бираше меѓу Весна Дамева и Весна Дамева

Весна Дамева е нов претседател на Судскиот совет на Република Македонија. Како единствен предлог Дамева, на денешната седница беше изгласана со десет гласа...

Македонија 05.12.22 | 11:08

Распад судски систем: Членот на Судскиот совет Зоран Герасимоски поднесе неотповиклива оставка од в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Членот на Судскиот совет на Република Македонија Зоран Герасимоски поднел неотповиклива оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и јавни...

Македонија 26.11.22 | 08:34

Бунт во Судскиот совет откако претседателката сакала без дебата да се гласа готов список за Академијата за судии и обвинители

Тројцата новоизбрани членови на Судскиот совет, судиите Мирјана Радевска Стефкова, Зоран Герасимовски и Ивица Николовски, на кои им се придружиле и останатите членови...

Македонија 19.10.22 | 12:02

Судскиот совет на наредната седница ќе предложи член на Уставниот суд од редот на судиите

До наредната седница ќе дадеме предлог за уставен судија од редот на судиите, информираше денеска претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска на годишната...

Македонија 17.10.22 | 22:39

Претседателката на судскиот совет ќе плати глоба од 150 евра, не го пријавила имотот, ќе има работа и за Обвинителството

Претседателката на Судскиот совет, Павлина Црвенковска, не го пријавила навреме имотот во Комисијата за борба против корупцијата и за ова ќе плати глоба од 150 евра. При...

Македонија 19.09.22 | 14:13

Новите членови на Судскиот совет ќе се залагаат за доследно почитување на критериумите при избор на судии

Новите членови на Судскиот совет Мирјана Радевска-Стефкова, Зоран Герасимовски и Ивица Николовски, денеска дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат...

Македонија 07.09.22 | 17:51

Со антикорупциска програма Судскиот совет ќе открива корупција во судството

Судскиот совет на денешната седница ја усвои Програмата со акциски план за превенција и следење на корупцијата во судството која треба да придонесе намалување на корупцијата,...

Македонија 24.07.22 | 13:03

Судскиот совет одлучи: Судиите мора да одат во пензија

Седум судии од 42-ца судии незадоволни што на 1 јули беа пензионирани поднеле жалби и приговори до Судскиот совет. Судиите од Битола, Штип и Струмица, меѓу кои и двајца...

Македонија 17.07.22 | 09:02

Прераспределени се повеќе од 7.000 предмети од пензионирани судии, нови кадри најавени од декември

Над 7.000 предмети од десет судови низ државава во кои неодамна се пензионираа поголем број на судии се прераспределени кај други судии и се веќе во работа, покажува анализата...

Македонија 30.06.22 | 15:05

Судскиот совет смета дека судијата Нанев не прекршил ниту една етичка норма што патувал на сметка на ФФМ во Палермо

Судскиот претседател Лазар Нанев, кој навиваше на трибини со министерот за правда Никола Тупанчевски и обвинителката Фатиме Фетаи не го платил превозот до Италија...

Македонија 07.04.22 | 15:49

Судскиот совет разреши петмина судии

Судскиот совет на денешната седница постапуваше по трите предмети за утврдување одговорност кај судии за кои Советот за жалби при Врховниот суд ги укина решенијата...