Ознака: судија
Фудбал 28.04.21 | 13:28

УЕФА дозволи трансродови судии

Европската фудбалска федерација изрази поддршка за првиот трансродов судија од Израел. Фудбалскиот арбитар Саги Берман го смени полот. Сега нејзиното име е Сапир Берман...

Твитови 01.04.21 | 08:48

Клетва на денот до судијата Карашев


Фудбал 28.03.21 | 13:38

Фудбалски судија доби шише во глава

Во текот на фудбалските натпревари во рамки на пониските лиги на Балканот неретко сме сведоци и на неспортски ситуации. Така, неодамна во Бугарија судија бегаше и до...

Фудбал 09.12.20 | 15:55

Сите сакаат да им суди: Фудбалерите не можат да погодат топка од Емануела

Емануела Русти е една од најдобрите фудбалски судијки. Таа од неодамна е на главната УЕФА листа и се очекува да дебитира во Лигата на шампиони. Таа е меѓу најдбрите на...

Фудбал 09.12.20 | 10:39

Романскиот судија поради кого беше прекинат ПСЖ-Башакшехир правел скандали низ цела кариера

Романскиот судија, Себастијан Колтеску, кој е обвинет дека расистички го навредил помошник тренерот на Башакшехир, Пјер Вебо, поради што натпреварот против ПСЖ беше...

Македонија 26.11.20 | 16:29

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

Собранието на Македонија попладнево на продолжение на 20. седница со 61 глас „за“ ја избра Добрила Кацарска за судија на Уставниот суд.Претресот за предлогот Кацарска...

Фудбал 12.10.20 | 17:30

Судија нападнат среде натпревар во село Кравари

Вчера во 18.00 часот во Полициско одделение Велушница-Битола, А.С.(41) од с.Дрслајца, струшко, фудбалски судија, пријавил дека околу 15.45 часот во с.Кравари, на фудбалски натпревар,...

Останати спортови 05.10.20 | 22:50

Ѓоковиќ повторно удри судија со топчето

Светскиот рекет број1, Новак Ѓоковиќ повторно удри судија за време на натпревар. Ова се случи за време на дуелот против Русинот Карен Качанов. Сепак, ситуацијата беше...

Црна хроника 08.09.20 | 14:56

Ако се сака, сè се може: Експресно пронајден возачот кој ќе ја прегазел уставната судијка

Судијката во Уставниот суд, Наташа Габер Дамјановска, се пофали на социјалните мрежи дека правдата го стигнала возачот кој наводно ќе ја прегазел на пешачки премин. Голема...

Македонија 13.05.20 | 19:25

Новиот претседател на судот во Струмица во први редови на митинзите на СДСМ

Судскиот совет на Република Македонија извести дека на 339. седница одржана на 7 мај, за претседател на Основен суд Струмица избран е Емил Глигоров. Во периодот од 2005 до...

Фудбал 25.02.20 | 23:48

Лут навивач со кола влезе на терен и го бркаше судијата

Се беше во ред, додека неговиот тим водеше со 1:0, а потоа се случија два гола на противничката екипа и резилтатот се промени во 1:2. Тоа беше знак за лутиот навивач да влезе...

Фудбал 19.02.20 | 17:55

Фудбалер усмрти судија за време на меч

Насилното однесување во спортот дефинитивно ги мина сите граници во Мексико. Според пишувања на тамошните медиуми, Џонатан Г., фудбалер на локална нисколигашка екипа,...

Црна хроника 31.12.19 | 13:52

Судијата Теофиловски се пријави во Кривичен, се повика на имунитетот

Зоран Теофиловски, актуелниот член на Судскиот совет денеска сам се пријавил во Кривичниот суд.  Алсат неофицијално дознава дека таму се повикал на имунитетот, што...

Црна хроника 31.12.19 | 11:51

Првоосомничениот за незаконско приватизирано земјиште во Тетово се повика на судски имунитет

Првоосомничениот во постапката по предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за две лица за злоупотреба на службена...

Македонија 22.11.19 | 22:54

Туфегџиќ: ЈО веднаш да отвори финансиска истрага за исплатите во СЈО

Откако во текот на денот беа објавени информација од „Призма“ дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева земала вкупно 157.000 евра, како додаток, надвор...

Македонија 30.10.19 | 12:53

Сали Мурати нов претседател на Уставниот суд

Судијата Сали Мурати денеска е избран за нов претседател на Уставниот суд на Македонија. Судијата Мурати стапува на функција на 1 ноември 2019 година, кога на досегашниот...

Свет 05.10.19 | 22:14

Судија се застрелал во судница откако го натерале да ја смени пресудата

Судијата Канакорн Пианкана од Тајланд се застрела со пиштол откако одржа кус говор во полната судница во кој го критикуваше судскиот систем поради тоа што му било наредено...

Македонија 11.09.19 | 09:28

Вози „пасат“ и има кредит од 100 илјади евра – кој е новиот в.д. претседател на Врховниот суд?

Според податоците од анкетниот лист, кој новиот в.д. претседател на Врховниот суд го доставил до Државната комисија за спречување корупција, Фаик Арслани вози „фолксваген...

Фудбал 20.05.19 | 09:39

Фудбалски судија почина на натпревар во Боливија

Судијата Виктор Хуртадо починал за време на натпреварот од 25. коло во националниот шампионат на Боливија меѓу екипите на Олвејс Реди и Петролеро (5-0). Според локалните...

Македонија 03.05.19 | 18:02

Одземен имунитетот на судијата од Управниот суд, одбиено барањето за притвор

Судскиот совет попладнево на итна затворена седница донесе одлука да му се одземе имунитетот на судија од Управниот суд заради непречено водење на кривичната постапка....