Ознака: судии
Македонија 28.02.19 | 08:38

Апасиев: Судовите не се селска бакалница

Професорот Димитар Апасиев распали по cyдиите по скандалот со непотизам во cyдството, односно вработувања на деца на cyдии во cyдовите каде што работат нивните родители. Коа...

Македонија 26.02.19 | 21:00

ДУИ до СДСМ: Вие одите со црни возила и им се заканувате на судиите, овие ли се реформите во судството кои им ги ветивте на граѓаните?

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, синоќа во емисијата “Click Plus” на ТВ 21 ги обвини СДСМ дека со цел да го покријат нивниот неуспех за функционирање...

Македонија 22.01.19 | 23:42

Заев потврди дека го контролира судството со кревање слушалка

Зоран Заев, претседателот на Владата на Македонија потврди дека го контролира судството со кревање слушалка. Тој гостуваше во телевизијата „Алсат – М“ и во еден...

Останати спортови 11.01.19 | 13:56

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе судат на СП на мечот Шведска – Египет

Најдобрите ракометни судии од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се делегирани да ја делат правдата на мечот меѓу Шведска и Египет, натпревар од групата Д на...

Македонија 26.12.18 | 12:13

Не вадете се на мене кога носите пресуди и одлуки за притвор, им пишал Бејли на судиите

Американскиот амбасадор Џес Бејли му пишал на претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев дека е разочаран од секојдневните информации што стигнувале до него...

Економија 25.12.18 | 19:35

Судиите ќе тужат за додатоците на плата, судската администрација ќе штрајкува поради мали плати

Над 500 активни и уште околу 200 пензионирани судии, ќе ја тужат државава, барајќи да им се исплатат ретроактивно додатоците на плата, кои им следувале, но не им биле исплатувани...

Македонија 11.12.18 | 14:17

Законите за судови и за Судски совет неделава ќе бидат испратени до Собранието

Владата оваа недела ќе ги пушти во собраниска процедура измените на Законот за судови и на Законот за Судски совет, најави денеска министерката за правда Рената Дескоска. Предложените...

Македонија 07.12.18 | 17:24

Прибе на средби со судии и обвинители – ги убедувал да работат одговорно и транспарентно

Германскиот дипломат Рајнхард Прибе во текот на изминатите три дена престојуваше во Скопје, на чело на групата високи експерти по владеење на право кои ја оценуваа...