Ознака: судан
Свет 07.11.21 | 11:28

Суданските активисти го отфрлаат предлогот за поделба на власта со војската

Суданското продемократско движење ги отфрли иницијативите на меѓународните посредници за враќање кон договорот за поделба на власта со војската, по воениот преврат...

Свет 25.10.21 | 14:12

ЕУ е многу загрижена за воениот удар во Судан

Европската Унија изрази голема загриженост за воениот удар во Судан и повика на мирен транзициски процес. Според вестите кои пристигаат од Судан, воените сили го ставиле...

Свет 14.12.19 | 20:35

Поранешниот претседател на Судан казната ќе ја служи во поправен дом оти бил стар за во затвор

Поранешниот претседател на Судан, Омар ал-Башир е осуден за корупција и незаконско поседување странска валута и наредните две години ќе ги помине во поправен дом, донесе...

Свет 16.02.19 | 08:49

Цела земја без струја

Министерство за електрификација на Судан објави прекин на напојувањето со струја во целата држава, јави Ал Арабија. Техничари и инженери се обидуваат да ги поправат...