Ознака: суд
Свет 18.06.22 | 17:14

Врховен суд на Јапонија: Државата не е одговорна за нуклеарната несреќа во Фукушима

Врховниот суд во Токио пресуди во корист на државата во спор во кој околу 3.700 внатрешно раселени лица принудени да ја напуштат областа околу нуклеарната централа Фукушима...

Македонија 08.04.22 | 21:22

Распитот на Зекири сѐ уште не е почнат, сопругата му донесе пасош и храна во судот

Иако пред околу 4 часа генералниот секретар на владата Мухамед Зекири влезе во Кривичниот суд заедно со својот адвокат на распит по обвинението за злоупотреба на службена...

Македонија 08.04.22 | 17:07

Мухамед Зеќири дојде во суд, се бара негов притвор

Генералниот секретар на Влада, Мухамед Зеќири се појави во Кривичниот суд во Скопје каде што ќе биде изнесен пред судија на претходна постапка откако обвинителството...

Музика 06.04.22 | 20:54

Ед Ширан победи во судскиот спор за авторски права на Shape of You

Ед Ширан извојува победа во битката за авторски права за неговиот хит од 2017 година, Shape of You. Судија од лондонскиот Висок суд денес наутро одлучи дека кантавторот не плагирал...

Црна хроника 15.02.22 | 13:18

Судот во Велес ја ослободи Пале Илоска

Основниот суд Велес ја ослободи од обвинение велешанката Пале Илоска која лани со нож го усмрти нејзиниот насилен партнер од Велес. Таа одговара за кривично дело „убиство...

Балкан 28.01.22 | 11:43

Специјалниот суд во Хаг му го продолжи притворот на Тачи

Специјалниот суд во Хаг му го продолжи притворот на поранешниот претседател на Косово Хашим Тачи, изјави Ангела Грип, шефица за односи со јавноста на Специјализиранииот...

Култура 16.01.22 | 12:20

Нора Шаќири до Стефоска: Ирена ние се гледаме на суд

И Нора Шакири, која пред Магдалена Ризова Черних беше разрешена од функцијата в.д. директор на Театар Комедија и се обрати на поранешната министерка за култура Ирена...

Останати спортови 08.01.22 | 12:23

Целиот свет го чека ова: Познато е кога Новак излегува пред Федералниот суд во Викторија

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ ќе излезе пред судија во 10 часот по локално време. Тоа е точно на полноќ меѓу недела и понеделник по средноеврпско време. Според...

Останати спортови 06.01.22 | 09:31

Судот во понеделник ќе одлучува дали Ѓоковиќ ќе игра на Австралија Опен, дотогаш останува во притвор

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе остане во Австралија до понеделник и ќе го чека исходот на жалбата што неговиот адвокатски тим ја поднесе по одлуката на Владата да...

Македонија 24.12.21 | 13:57

Учениците од „Ибраим Темо“ протестираат против одлуката на судот да го ослободи професорот кој нападна ученик

Учениците од средното струшко училиште „Ибраим Темо“ денеска на протест пред струшкиот суд, информира Охриднет.мк Гневни и лути на одлуката на обвинителство, со која...

Црна хроника 03.11.21 | 13:41

Заев повторно не се појави на судењето со Николоски

Премиерот во оставка Зоран Заев денеска повторно се дојде на закажаното судско рочиште против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. На денешното судење...

Црна хроника 02.11.21 | 12:45

Новоизбраниот градоначалник Стевче Јакимовски во петок на суд

Новоизбраниот градоначалник на општина Карпош, Стевче Јакимовски во петок е на суд, пишува „Фокус“. На Јакимовски му се суди за кривично дело од времето кога беше градоначалник,...

Балкан 29.09.21 | 08:44

Таткото кој прво ги отру, па ги даваше трите деца денеска е на суд во Загреб

Харалд Копиц, човекот осомничен дека ги убил своите три деца во Хрватска, денеска се појавува пред истражен судија, кој ќе одлучи за неговиот притвор, пишуваат хрватски...

Балкан 14.06.21 | 12:05

Красимир Каракачанов осуден од Врховниот управен суд за дискриминација

Поранешниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дискриминирал со неговата изјава против Ромите од 8 јануари 2019 година во пловдивското...

Свет 10.06.21 | 08:52

Руски суд одлучи дека организациите поврзани со Навални се екстремистички и мора да се распуштат

Суд во Москва, по барањето на московското Обвинителство, пресуди дека организациите поврзани со опозицискиот лидер Алексеј Навални треба да се сметаат за екстремистички. Се...

Македонија 05.06.21 | 09:19

Заев го аболицираше Рашковски преку медиумите, а судот безпоговорно изврши, смета ВМРО ДПМНЕ

Зоран Заев го аболицираше Драги Рашковски преку медиумите, а судот безпоговорно изврши. Рашковски е фатен како со народни пари купил сопствен патент. Постојат сомнежи...

Македонија 15.04.21 | 10:45

На списоците за вакцинација се ставени само претседателите на судови и судиите

Здружението на судска администрација реагира на списоците за приоритетна вакцинација изготвени на 12 април и бара информација врз основа на кои критериуми Судскиот...

Македонија 08.04.21 | 17:31

Калајџиев: Нема логика во случајот „Трезор“, судот е под притисок

Целиот случај со набавката на опрема за потребите на УБК е базиран на претпоставки во чие докажување Јавниот обвинител не отишол подалеку од таму каде што бил на почетокот,...

Македонија 18.03.21 | 10:58

Oбвинители бараат да се укине пресуда за двајца осyдени функционери од ДУИ

Вишите обвинители Мустафа Хајрулахи и Диљавер Бектеши до Апелациониот суд Скопје испратиле насока да се прифати жалбата на обвинетите, да се укинат затворските пресуди...

Црна хроника 10.03.21 | 19:06

И уролозите кои сметаа дека Игор Спасов не може да се движи, а тој избега- го победија системот за правда во Македонија

Штипското обвинителство одлучи да не гони никој од лекарите во болницата во Штип кои лани летово му пишале наод на Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешковски,...