Ознака: студенти
Скопје 31.03.21 | 12:51

ЈСП со важно известување до студентите: Од утре мора да го поседувате ова!

Од утре, четврток (1.04.2021 год) сите студенти кои ги исполнуваат условите за користење на годишен студентски билет за бесплатен јавен превоз треба да поседуваат уредно...

Скопје 02.01.21 | 14:32

Студентите кои не ги продолжиле билетите не мора да се регистрираат при влез во автобусите

Иако апаратите за регистрација во автобусите како невалидни ги регистрираат студентските билети кои не се продолжени, контролорите не ги казнуваат студентите бидејќи...

Македонија 01.12.20 | 10:58

Студентите од шеста година на Медицина и лекарите и медицинските сестри од денеска почнуваат да волонтираат во ковиц-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воениот медицински центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во Скопје, од денес почнаа да волонтираат...

Македонија 30.10.20 | 13:48

40 студенти од шеста година по општа медицина работат на анкетите на ковид позитивни пациенти

Околу 40 студенти се од шеста година по општа медицина помагаат во изработка на анкетните листови во Институтот за јавно здравје, во Државниот санитарен инспекторат...

Вести 15.10.20 | 14:15

Студентите од шеста година по општа медицина ќе им помагаат на епидемиолозите, но нема да имаат контакт со болни од ковид-19

Студентите од шеста година по општа медицина ќе им помагаат на епидемиолозите, но нема да имаат физички контакт со болни или суспекти од ковид-19. За ова денеска се разговарало...

Македонија 05.10.20 | 12:01

Мицкоски им посака успех на студентите и поддршка за колегите професори во наставниот процес

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО ДПМНЕ и професор на Машинскиот факултет во Скопје им посака успех на студентите и изрази голема поддршка до колегите професори...

Македонија 03.10.20 | 12:30

Во студентските домови има дополнителни места ако некои факултети преминат на настава со физичко присуство

Важно ни е да обезбедиме сместување за учениците и студентите кои ќе имаат комбинирана или настава со физичко присуство во училиштата и на факултетите, изјави денеска...

Македонија 29.09.20 | 20:01

Мицкоски: Бараме ослободување на партиципација на студентите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ рече дека за да се надмине ситуација со корона кризата ВМРО-ДПМНЕ предложи...

Македонија 20.07.20 | 14:30

Се намалува бројот на ученици и студенти сместени во домовите и интернатите

Во домовите и интернатите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови во минатата учебна 2019/2020 година биле сместени вкупно 5727 ученици...

Македонија 08.07.20 | 12:13

Објавен Конкурсот за сместување студенти во студентските домови

Министерството за образование и наука денеска го објави Конкурсот за прием на редовни студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други...

Македонија 06.07.20 | 23:16

Мицкоски: Студентите ќе ги ослободиме од плаќање партиципација во следната студентска година

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот ТВ дуел на МТВ истакна дека новата влада која ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ ќе ги ослободи студентите од плаќање...

Македонија 06.07.20 | 15:24

Се намалил бројот на запишани студенти

Во минатата академска 2019/2020 година, на прв циклус (додипломски студии) на факултетите и на високите стручни школи во земјава се запишале вкупно 51 734 студенти, што е помалку...

Балкан 03.07.20 | 00:05

Студентски протести во Белград 

Одлуката на српскиот претседател Александар Вучиќ од утре да ги затвори сите студентски домови во Белград и да ги исели студентите поради порастот на бројот на заразени...

Свет 24.06.20 | 11:31

Странските студенти ќе плаќаат поскапо за студирање во Англија

Студентите од земјите-членки на ЕУ кои сакаат да студираат на универзитет во Англија, ќе мора да платат повисоки такси од почетокот на учебната 2021-2022 година поради Брекзит,...

Македонија 07.06.20 | 12:32

Од понеделник се закажани писмени испити на факултетите: Во услови на корона ќе се наполнат амфитеатрите

Од понеделник веќе се закажани писмени испити на повеќе факултети, на кои се пријавени и по 150 студенти. Бидејќи становите им се откажани, а студентите не можат да престојуваат...

Економија 03.06.20 | 09:56

Доцни исплатата на студентските стипендии кога најмногу им требаат на студентите

До крајот на јуни или почетокот на јули ќе бидат исплатени сите стипендии стекнати по различни основи, извести Министерството за образование и наука. Студенти од повеќе...

Сервиси 01.06.20 | 17:20

Бидејќи не се отвораат студентските домови, студентите бараат продолжување на сите рокови за запишување на семестарот и полагање на испитите

По објавувањето на информацијата дека студентските домови нема да се отворат, Универзитетското студентско образование-УКИМ објави: Почитувани студенти, Според најновите...

Македонија 30.05.20 | 17:07

Со маски и ракавици студентите ќе полагаат испити

Владата објави Протокол за утврдување и постапување на јавните и приватните високообразовни установи во земјата, односно единиците во состав на истите, при изведување...

Кариера 29.05.20 | 14:15

Студентите од ФМУ со отвoрено писмо: Имавме најмалку онлајн предавања, си го бараме знаењето за кое плативме!

Oткако министерот за образование објави дека ќе има продолжени јунска и септемвриска сесија за студентите и дека остава на секој факултет поединечно да одлучи дали...

Вести 22.05.20 | 22:12

Студентите ќе може да одат на предавања и да полагаат испити

Владата донесе Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата со законска сила за примена на Законот за високото образование за време на вонредна состојба, информира...