Ознака: студенти
Македонија 10.07.24 | 17:18

Најмногу на ПМФ и ФИНКИ: На УКИМ има 9.921 слободни места за упис во прва година во 2024/2025, објавени квотите за додипломски студии на сите државни универзитети

Министерството за образование и наука ги објави квотите за запишување во прва година – прв циклус на студии на јавните високообразовни установи во академската 2024/2025...

Македонија 03.07.24 | 13:08

МОН бара објект за студентите од ФИНКИ

Министерката за образование и наука Весна Јаневска вели дека се бараат опции во кои би можеле да се сместат студентите на Факултетот за информатички науки и компјутерско...

Вести 15.06.24 | 19:48

Студентите бараат промени: Субвенционираниот студентски оброк го „јаде“ инфлацијата

Финансиска поддршка од 140 денари дневно или 840 денари неделно добиваат студентите како субвенциониран студентски оброк што можат да ги искористат од понеделник до сабота....

Филм 31.05.24 | 12:19

ХАЈ-ФАЈ филмски викенд од 31 мај – 2 јуни на ФДУ

Од 31 мај до 2 јуни, студентите од Факултетот за драмски уметности организираат филмски викенд „ХАЈ-ФАЈ“, информираа организаторите. ХАЈ-ФАЈ е нова меѓународна филмска...

Кариера 28.05.24 | 12:34

Се намалува бројот на дипломирани студенти

Државниот завод за статистика објави дека во 2023 година е намален бројот на дипломирани студенти во однос на 2022 година. Според податоците на Заводот за статистика добиени...

Сервиси 28.05.24 | 12:32

Намален бројот на дипломирани студенти минатата година во однос на 2022 година

Државниот завод за статистика објави дека во 2023 година е намален бројот на дипломирани студенти во однос на 2022 година. Според податоците на Заводот за статистика добиени...

Македонија 21.03.24 | 08:42

Студентите на ФИНКИ ги почнуваат протестите пред Влада

Студентите и раководството на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), денеска во 12 часот ќе одржат протест пред зградата на Владата. Протестот...

Македонија 20.03.24 | 14:53

Студентите на ФИНКИ излегуваат на протести

Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), во состав на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, согласно одлука од деканатската управа,...

Балкан 09.03.24 | 12:43

Судири во Атина на студентските демонстрации против приватните универзитети

Демонстрациите на илјадници студенти во Атина против контроверзниот закон за приватни универзитети, беа одбележани со инциденти во кои полесно беа повредени пет лица,...

Македонија 04.03.24 | 09:29

Од денеска студентите парите за субвенционираниот оброк ќе ги добиваат неделно

Студентите од денеска парите за субвенциониран оброк ќе ги добиваат неделно односно 840 денари вкупно за шест дена во неделата наместо дневната исплата од 140 денари. Тоа...

Култура 24.02.24 | 12:58

Матине со студентите на Музичката академија при Универзитетот Гоце Делчев од Штип

Денес, со почеток во 12:30 часот во Аудиокултура ќе се заокружи првата двомесечна програма од концептот “Live at Audiokultura” со настапот во живо на бендот креиран од студентите...

Македонија 05.02.24 | 14:28

Црвени картони за МОН: „Сакаме промени, сакаме одговорност”, побараа студентите на протестот

Пред Министерството за образование и наука попладнево почна најавениот протест на студентите кои на ваков начин одлучија да изразат незадоволство од ефикасноста на...

Македонија 02.02.24 | 19:46

В понеделник студентите масовно пред МОН, не им е исплатена ни една стипендија

Како последица од ниту една исплатена рата од студентските стипендии за учебната 2023/2024 година од страна на Министерството за образование и наука најавуваме ПРОТЕСТ...

Македонија 01.02.24 | 14:45

Најавите за покачување на сумите за партиципација ги разгневија студентите, најавуваат протести

Најавите за покачување на сумите за партиципација ги разгневија студентите. Повеќе студентски организации излегоа со остри реакции, а некои дури се заканија и со протести....

Балкан 25.12.23 | 12:31

Почнаа блокадите во Белград, студентите се собраа пред Министерството за државна управа и локална самоуправа

Во 11 часот студентите во Белград го блокираа Министерството за државна администрација и локална самоуправа. Ним им се придружија и студенти од Нови Сад, јавија белградските...

Балкан 25.12.23 | 08:59

Студентите во Белград ќе блокираат две сообраќајници

Студенти и млади луѓе кои учествуваат на протестите поради, како што тврдат, кражба на изборите на 17 декември, за денеска најавија шестчасовна сообраќајна блокада на...

Свет 22.12.23 | 12:08

Еден беше мамка – Студенти направиле план како да го фатат убиецот во Прага

Во пукањето кое се случи вчера попладне на универзитетот во центарот на Прага, загинаа повеќе од 15 лица, меѓу кои и напаѓачот, а повеќе од 30 се повредени, некои потешко,...

Македонија 23.11.23 | 09:16

Студентите од „Пелагонија“ без топла вода

Загрижувачка е ситуацијата во студентскиот дом „Пелагонија“, каде веќе со недели нема топла вода. Од здружението Студентски отпор велат во 21 век, научна фантастика...

Балкан 30.10.23 | 11:47

За една деценија речиси преполовен бројот на бруцоши во Албанија

Од 2011 година до оваа академска година, бројот на студенти кои се запишале во прва година на некој од факултетите во Албанија е намален за 43 отсто, што е последица на намалениот...

Црна хроника 27.09.23 | 13:49

Се степаа студенти од Пакистан и Таџикистан во Тетово

Денеска околу 11 часот полициски службеници на СВР Тетово ги привеле М.Ф.(23) и А.Ш.(19) од Таџикистан и И.Т.(20) од Пакистан, кои претходно биле пријавени дека околу 10 часот,...